O ULJIMA

POVIJEST AROMATERAPIJE

KOVAL

Aromaterapija, dio fitoterapije, kontrolirano je korištenje eteričnih ulja u svrhu očuvanja zdravlja te liječenja i prevencije bolesti, na svim razinama čovjekova postojanja. Aromaterapija je specifična po tome što upotrebljava posebne ekstrakte iz biljaka – eterična/esencijalna ulja koja botaničari definiraju kao posebne žlijezde u biljkama, a aromaterapeuti ih definiraju kao hlapivu mješavinu koja nastaje destilacijom vodenom parom ili hladnim tiještenjem cijelih biljaka, biljnih dijelova ili smola.

Aromaterapija je korištenje eteričnih ulja u svrhu liječenja, te očuvanja zdravlja. Do pogrešnog razumijevanja dolazi već kod definiranja pojma “bavljenje aromaterapijom”.

Mnogi koji na neki način upotrebljavaju eterična ulja automatski podrazumijevaju da je već sama činjenica što ih koriste dovoljna da kažu kako se bave aromaterapijom.

Je li to baš tako?

Povijest aromaterapije počinje u Francuskoj, kada je kemičar René Maurice Gattefossé uočio ljekovita svojstva eteričnih ulja, do tada korištenih u medicini samo sporadično. Cijela loza francuskih i belgijskih aromaterapeuta, uključujući i svjetski poznate liječnike i farmaceute kao što su Jean Valnet, Daniel Penoel, Dominique Baudoux, Christian Durraford i Jean-Claud Lapraz, dala je velik medicinski doprinos razumijevanju djelovanja eteričnih ulja i etablirala njihovu prisutnost u službenoj medicini.

Takav pristup, zbog frankofonosti njegovih predvodnika, naziva se francuska škola aromaterapije.

No, naziv aromaterapija prvi put spominje u djelu Aromathérapie – les huiles essentielles hormones végétales (éd. Librairie des sciences Girardot, 1937). U drugom izdanju knjige 1944. godine René-Maurice objašnjava kako je isprva htio dati naziv timoterapija (thymothérapie), od grčke riječi thymos, odnosno thumos (θυμός), što etimološki označava pojam snažnog, produhovljenog, živahnog, a simbolizira laganu, hlapivu i intenzivnu osobnost eteričnih ulja. Ipak, postao je svjestan da bi naziv bio lako krivo preveden (thyme na francuskom i engleskom znači timijan).

Stoga se odlučio za novu riječ kovanicu - aromaterapiju. Time aromaterapija službeno ulazi u povijest.

KOVAL

Većina eteričnih ulja proizvodi se za industrijsku uporabu (duhanska, prehrambena, kemijska…), a tek manji postotak striktno za aromaterapijsku primjenu. Često se takva “industrijska” ulja prodaju nedovoljno educiranim aromaterapeutima koji njima pokušavaju liječiti svoje klijente iako su takva ulja izgubila bilo kakvo ljekovito ili energetsko djelovanje neadekvatnim procesima u industrijskim kotlovima.

Neki misle da eterično ulje kupljeno u ljekarni garantira kvalitetu što je vrlo komična pomisao. KOVAL

Kvalitetna, kemijski i botanički definirana, eterična ulja na bočici moraju imati navedene sve sljedeće kriterije:

- Latinsko ime roda i vrste biljke

- Dio biljke

- Način dobivanja ulja

- Glavne kemijske sastavnice (kemotip eteričnog ulja)

- Zemlja gdje je biljka rasla

- Način uzgoja

- Lot broj

- Datum do kada eterično ulje vrijedi

Mnogi sastojci i procesi izrade parfema još uvijek su nepoznati. Kreatori parfema su umjetnici koji jako dobro čuvaju svoje mirisne tajne kapljice. Te mirisne kapljice zarobljene u privlačnim bočicama utječu na percepciju nečije osobnosti i ponašanje u skladu s tim, te neki parfemi ističu kultni status. Možda ih upravo ta osobina čini neodoljivima za nanošenje i isticanje osobnosti na iskonski način.

4000 prije Krista

Svjetiljke su punjene maslinovim uljem, ribljim uljem, sezamovim uljem, te drugim biljnim uljima. Ponekad su vlasnici lampi znali ogladnjeti i pojesti gorivo svoje žarulje. Pa su samim time i oni znali procuriti

600 prije Krista

Izmišljene su lampe s ručkama za lakšu nosivost. Ali i dalje su curile.

500 prije Krista KOVAL

„Oil Reservoir lmap“ su razvijene. Više ne curi.

LJEKOVITA ULJA - BILINARSKI LEKSIKON

ULJE AVOKADA: Persea gratissima Oil

#1

Riječ je o tipično kozmetičkom ulju bogatom fitosterolima, omekšava kožu, dobro se upija, ali nema razlog za primjenu "iznutra", za razliku od ploda avokada koji se koristi u kulinarstvu i vrlo je zdrava namirnica. Nije toksično, ali nije ulje koje se uzima oralnim putem. Ulje avokada ima izvanredne sposobnosti regeneracije i pomlađivanja zbog visokih koncentracija esencijalnih masnih kiselina koje sprečavaju isušivanje i održavaju elastičnost kože...… Nastavi dalje...»

LOVOROVO ULJE: Laurus nobilis L. oleum

#1

Snažno analgetsko i protugljivično djelovanje čini eterično ulje lovora skoro nezamjenjivim sastojkom u terapiji jakih bolova, te kod težih gljivičnih oboljenja (poput gljivičnih infekcija na noktima). Lovor je jedno od najučinkovitih ulja za jačanje i preventivu – čisti limfni sustav, ima ekspektoransna i mukolitična svojstva, te se preporuča i za proširene vene. Pomaže kod reumatoidnog artritisa, te mišićnih bolova i grčeva...… Nastavi dalje...»

ULJE KONOPLJE: Canabis sativa L. oleum

#1

Hladno prešano ulje konoplje s pravom je dobilo epitet najboljeg čistaća organizma, a budući da je detoksikacija ili čišćenje organizma od štetnih tvari i otrova početak i temelj dobrog zdravlja, priču o našim hladno prešanim uljima započinjemo upravo s konopljom. Zbog njegovih nutritvnih svojstava, konopljino ulje je savršeno za njegu kose i kože. Gotovo bismo mogli reći da čini čuda. Priuštite si zdravlje....… Nastavi dalje...»

KOKOSOVO ULJE: Cocos nucifera L. oleum

#1

Kokosovo ulje se smatra najbližom supstancom ljudskoj potkožnoj masti i kompatibilno je sa kožom. Dugo traje, ne kvari se i ne moze da užegne, ne začepljuje pore. Kada se koristi kao noseće ulje odlično je za problematičnu kožu. Korisno je i za njegu i regeneraciju suhe i oštećene kose. S obzirom da ovo ulje ima laganu teksturu, idealno je za korišćenje u toku vrućih ljetnih mjeseci umjesto teških i gustih prirodnih ulja. Upotrebljava se kod suhe, osetljive kože, svraba, pomaže pri sunčanju.... … Nastavi dalje...»

ULJE JEZGRE MARELICE: Prunus armeniaca L. oleum

#1

Uglavnom se smatra izvrsnim kozmetičkim uljem, a u nas je malo poznato da je ovo ulje ugodnog bademastog okusa odlično prehrambeno ulje. Točka dimljenja mu je na oko 165¨C, pa se može koristiti i kod pečenja, no najčešće se dodaje na kraju kod pripremanja pikantnih jela. Budući da ima okus marcipana, dodaje se i desertima, voćnim salatama, nadjevima za palačinke, pecivima i kremama. Pomaže kod alergija, astme i bronhitisa, u prevenciji raka. Sprječava gubitak kose.... … Nastavi dalje...»

ČIČKOVO ULJE: Arctium lappa L. oleum

#1

Čičkovo ulje je uljni macerat cvetnih glavica čička (Arctium lappa L.) u suncokretovom ulju, koristi se protiv lišajeva na koži, čireva, apscesa i kožnih nečistoća, opeklina i ekcema. Potražite čičkovo ulje u obližnjoj ljekarni ili parfumeriji i pružite svojoj kosi prirodan izgled i njegu kakvu zaslužuje. Čičkovo ulje plavoj ili obojenoj kosi vraća život, sjaj i boju... … Nastavi dalje...»

ULJE LAVANDE: Lavandula angustifolia oleum

#1

Za lavandu se može reći da je najpoznatije ulje u aromaterapiji, tako da čak i laici su zasigurno čuli za to ulje. Nemojte podcjenjivati lavandu - ona nije samo sredstvo za tjeranje moljca. Osim poznatog umirujućeg djelovanje, lavanda također i umiruje bolne grčeve, pa se može koristiti kod bolnih menstruacija ili neugodnih probavnih problema. Zanimljivo je da lavanda ne peče kada se kapne na ranu, pa je takva upotreba pogodna i za djecu (naravno, uz oprez, pogotovo ako se radi o manjoj djeci). Lavanda ubrzava zacjeljivanje kože, pa je dobrodošao dodatak u pripravcima za njegu kože, naročito kod oštećene ili osjetljive kože...… Nastavi dalje...»

LANENO ULJE: Melaleuca alternifolia oleum

#1

Laneno ulje djeluje gotovo na cijelo tijelo, a iako je dovoljno uzimati ga samo svaki dan ujutro u čajnoj žličici, ono se može iskoristiti i kao odličan prehrambeni proizvod. Ulje sjemenki lana može se kombinirati na više načina u prehrani. Neki preporučuju sa već spomenutim svježim kravljim sirom jer je prije svega manje masno pa "lakše" upije masnoću iz lanenog ulja, a ujedno služi kao transportna jedinica masnim kiselinama iz ulja do stanica u organizmu. Možete ga jesti kao dodatak salatama ili prilozima od povrća, ali nakon što se ohlade jer se na višim temperaturama laneno ulje raspada na štetne tvari koje truju vaš organizam.... … Nastavi dalje...»

ARGANOVO ULJE: Argania spinosa kernel oil

#1

Arganovo ulje je jedno od najmoćnijih anti-age ulja na svijetu, zahvaljujući svom bogatom sastavu hranjivih nutrijenata. Učinak protiv nastajanja bora se povećava zbog prisutnosti velike količine vitamina E (tokoferola), koji je poznat kao najsnažniji biološki antioksidans i kao takav neutralizira slobodne radikale. Isto tako, vitamin E štiti stanične membrane od lipidne oksidacije i tako usporava proces starenja, te pomaže regeneraciji ožiljcima oštećenoj koži. Zaštita kože od starenja i bora još je jedna funkcija arganovog ulja, bogatog antioksidansima i karotenima. Potiče elastičnost kože, dubinski je hrani i njeguje te pomaže u ublažavanju posljedica koje na koži nastaju uslijed izlaganja UV zrakama, pretjeranom suncu i vjetru... … Nastavi dalje...»

ULJE ČAJEVCA: Melaleuca alternifolia oleum

#1

Antivirusna, antibakterijska i antifungalna svojstva ulja čajevca odnose se na velik broj virusa, bakterija i gljivica. Randomizirane kliničke studije dokazale su djelotvornost čajevca kod blagog do srednje teškog oblika akni. Dokazi iz narodne medicine također su brojni. Danas postoji niz kozmetičkih proizvoda sa sadržajem ulja čajevca. U fitoaromaterapeutskim tretmanima eterično ulje čajevca koristi se kod svih oblika dišnih infekcija, infektivne upale crijeva, urogenitalnih infekcija, kožnih infekcija, akni, imunodepresije i općeg umora te kao preventiva od oštećenja kože kod terapije zračenjem.... … Nastavi dalje...»

ULJE JOJOBE: Simmondsia chinensis - Oleum

#1

Jojoba je vrlo univerzalno ulje. Štiti od isušivanja pa je dobar kod suhe kože, a regulira lučenje sebuma i time pomaže kod masne i mješovite kože. Obično se miješa s drugim uljima, jer je samo ulje jojobe više zaštitno a manje hranjivo. Jojoba je vrlo stabilno ulje i teško užegne, podnosi zagrijavanja i zato se koristi kao nosač u prirodnim parfemima. Koristi se u paknuzima za kosu i nokte. Jedno je od temeljnih ulja u prirodnoj kozmetici... … Nastavi dalje...»

ULJE MAJČINE DUŠICE: Thymus vulgaris (Oleum Serpylli)

#1

Eterično ulje majčine dušice pozitivno deluje na krvožilni sustav jer normalizira srčani rad, jača živce, popravlja raspoloženje, pomaže kod nesanice, upotrebljava se kod paralize, moždanog udara, multiple skleroze, atrofije mišića, reume i uganuća. Koristi se najviše za bolesti gornjih disajnih puteva, naročito, ako je riječ o promuklosti, upali grla, krajnika itd. Idealan je lijek za pluća i dušnike, kad se preporučuje njegova primjena u vidu inhalacije...… Nastavi dalje...»