TRANSLATOR

















KOMORAČ

cvijet
Komorač (foeniculum vulgare mill.).eng: fennel, d: der fenchel, Fr: le fenouit commun. Obitelj: apiaceae (umbelliferae) - štitarke. Ostali nazivi: koromač, morač, slatki kopar, janež, divlja mirođija. Podrijetlo: Komorač je jedna od najstarijih poznatih ljekovitih biljaka što su ih koristili stari Egipćani, Rimljani i Grci. Stanište: Raste na poljima, i neobrađenimlivadama, u vinogradima, na kamenjarima, a uzgaja se u vrtovima i na poljima. Komorač potiče iz Sredozemlja, a dosta se uzgaja i diljem svijeta, uglavnom u Toplijim krajevima Europe i Azije te Africi i Južnoj Americi. Raste po kamenjarima Hrvatskoga Primorja, Dalmacije i Makedonije. U nas ga najviše ima u primorskim krajevima i na otocima. Komorač se danas cijeni kao mirodija za pripremanje kolača i kruha. Zrnca komorača, a još češće mljeveni komorač, miješaju se s brašnom tako da pecivo dobiva izvrstan okus. Komorač se pored toga stavlja u juhe, umake, variva i konzervirano povrće. Svježi, nježni listići komorača, kao i svježi korijen, nasjeckaju se u salate....[...]

Nastavi dalje...


KIM

cvijet
Kim (carum carvi l.).Obitelj: umbelliferae (apiaceae) - štitarke. Eng: caraway. D: kummel. fr: le carvi. Drugi nazivi: divlji kim, kumen, kumin. Egipčani ga nazivaju; tapnen. Stari Rimljani: cuminum. A Grci: kyminon. Povijest i pučka medicina: Kim se odavno koristi kao začin i ljekovito sredstvo. Najčešće u pripravcima protiv nadimanja, bolova u trbuhu, ujeda otrovnih životinja, kao oblog kod krvarenja iz nosa, za pospješivanje izlučivanja želučane kiseline i majčina mlijeka te kod kašlja. Sa šećerom i drugim začinima pripravljao se liker od kima. Stari Grci dodavali su ga svim lijekovima kako bi ubrzali njihovo djelovanje.

Droga: carvi fructus - plod kima. Plodovi kima koriste se u različitim ljekovitim pripravcima, a iz njih se dobiva i ljekovito eterično ulje koje se koristi kao djelatna tvar u mnogim farmaceutskim pripravcima. Kao biljka za probavni sustav, kim je doista blagotvoran. Djeluje kao stomahik, stimulirajući lučenje probavnih enzima. Prednost mu je što nije gorak, kao što je slučaj kod drugih biljaka koje se koriste u tu namjenu, poput gorkog pelina ili kičice. Zanimljivo, istodobno ima sposobnost opuštanja glatkog mišićja probavnog sustava, ali i poticanja njegove normalne peristaltike (gibanje). Na taj način sprječava bolne grčeve probavnog sustava, a olakšava proces probave.

Kim je jedna od najdjelotvornijih biljaka karminativnog djelovanja, što znači da djeluje kod nadutosti....[...]

Nastavi dalje...


ANIS

anis

Plodovi koji se sabiru dvaput u sezoni moraju se očistiti od peteljki i odmah sušiti jer inače pocrne. Korijen se vadi u jesen. Poslije čišćenja korijena od zemlje, reže se na kockice ili rezance te suši na toplom prozračnom mjestu. Iz sjemena se destilacijom dobiva anisovo ulje (oleum anisi). Anis je podrijetlom iz Egipta. Ljekovito djelovanje anisa možda je najbolje opisano u starim zapisima: "ako golubinjak namažemo uljem anisa golubovi će ga sigurno prihvatiti jer obožavaju njegov miris." Sjeme anisa sadrži 1-5 % eteričnog ulja, bjelančevina i šećera do 20 %, masnih ulja do 10 %. željeza; ulje anisa sadrži i do 90 % anetola, zatim metilhavikola, aldehida, estragola, anisove kiseline, anis ketona i anisovog alkohola. U kućanstvu se anis upotrebljava kao začin za razne kolače i razne vrste kruha, te su poznati anisovi kolačići, pereci, prepečenac, kifle, kruh itd.

Ljekoviti dio biljke: plod

Anis je afrodizijak, antispazmatik, aromatik, antidepresiv, diuretik, dispeptik, ekspektorant, holagog, holeretik, galaktagog, karminativ, mikotik, pektoral, sekretolik, stimulans, tonik i vermifug.[...]

Nastavi dalje...


KLINČIĆ

cvijet
Klinčići su zapravo nezreli, neotvoreni cvjetni pupoljci zimzelenog tropskog drveta iz porodice mirta, koji su ružičasti dok su svježi, a sušenjem mijenjaju boju u bakreno smeđu. Dok su svježi ružičasti su, a osušeni mijenjaju boju u hrđavo-smeđu. Duljine su 12 - 16 mm i nalikuju čavlićima (na lat. se i naziva clavus, što znači čavao). Stabljike završavaju istaknutim četverodijelnim cvjetnim pupovima. Miris im je topao, opor i aromatičan, a okus slatkasto-trpak i vrlo jak.

Klinčićevac ili klinčić (Syzygium aromaticum) je malo do srednje visoko, osjetljivo zimzeleno drvo iz tropskih krajeva. Pripada porodici mirta (Mirtaceae), a potječe iz sjevernih Molučkih otoka.

Uspijeva samo u tropskoj morskoj klimi pa se danas uzgaja u Indoneziji, Tanzaniji, Madagaskaru, Šri Lanki i Maleziji.

Drvo klinčićevca ima krošnju u obliku piramide te velike, kožaste i sjajne, jajolike listove koji se javljaju u parovima. Listovi su vrlo aromatični, a ugodan miris imaju i grančice i sitni zvonoliki crveni cvjetovi koji se javljaju u gustim nakupinma u dva razdoblja tijekom vegetacije. Još ružičasti cvjetni pupoljci beru se ručno ili tresu bambusovim štapovima, a zatim se suše na suncu. Nakon sušenja, pupoljci su crvenkastosmeđe boje i nalik čavliću, a pod nazivom klinčić upotrebljavaju se kao začin. Naziv mu dolazi od latinske riječi clavus što znači čavao.

Njegove izuzetno ljekovite tvari koje sadrži ( eugenol, cariofilen, tanin i dr.) imaju jaka anti-mikrobna svojstva te ubijaju sićušne parazite, njihova jajašca i ličinke.

Čudesna svojstva klinčića odavna su poznata liječnicima diljem svijeta pa se od davnina koristi kao lijek kod problema sa probavom te za uništavanje parazita i protiv gljivičnih infekcija. [...]

Nastavi dalje...


KOPAR

cvijet

Mljeveni plodovi kopra u mlincu za kavu uzimali su se kao začin kod svih dijetalnih jela 3 puta na dan na vrhu noža. Miriše ugodno i aromatično i vrlo je sličan komoraču. Kopar je u svojoj dugovječnoj povijesti u narodu izgradio svoju mitsku povijest s legendom o čarobnoj moći a u kuhinjama domaćica sve do današnjeg dana ostao je ljekovita i začinska biljka, čije lišće se koristi kod kiseljenja krastavaca, kod zelenih salata, salate od krumpira i graha, te raznim jelima (variva, juhe, umaci). Bolesti bubrega i urinarnih puteva, digestivnih bolesti, glavobolje, gluhoće, grčeva, gušterače - (za bolji rad), kašlja, nesanice, neuroze, nadutost, skleroze, srčane aritmije zajedno sa komoračem, tumora, varikoznih vena, zatvora, za jače lučenje mlijeka, želučanih bolesti, žutice, izgubljenog apetita, lošeg zadaha iz usta.

U kuhinji kao začin, za pripremu osvježavajućeg čaja, te za ubode insekata.

Eterično ulje kopra rabe kao insekticid.

Tinkturu kopra od sjemena rabe kod gripe, grčeva te poremećaja probave.

Ljekovito djelovanje kopra u pučkoj medicini se dosta razvilo tako da su njegova svojstva nadopunjavali i s ostalim ljekovitim sredstvima kao što su med koji se dodavao čaju od kopra za liječenje plućnih oboljenja.

Zatim vino u kojemu se močio ili kuhao plod kopra za umirenje živaca a ako se popilo prije spavanja kod raznih nesanica. - Ženama je poznato poticajno djelovanje na mliječne žlijezde, poželjno kod dojilja. - Za izazivanje mjesečnog ciklusa. - Kod grčeva koji se javljaju kod dojenčadi jer umiruje i otklanja ih..

O kopru postoji niz starih izreka koje dosta govore o njegovoj moći, onima, koje noću muče strašni snovi, koji nemirno spavaju, hrču ili u polusnu skaču iz kreveta, treba pod glavu staviti svežanj lišća od kopra, bio je jedan od uobičajenih savjeta.[...]

Nastavi dalje...


MASLINA

cvijet

Priča o maslinovu listu kreće od drevnih Egipćana koji su ga upotrebljavali prilikom mumificiranja faraona.

Poslije se otkrilo da pomaže u liječenju malarije i gripe te ima dobra svojstva u borbi protiv različitih infekcija i bolesnih stanja.

Spominje se u Bibliji, opisana je u djelima drevne egipatske civilizacije, a veliku ulogu imala je i u grčkoj mitologiji, gdje se spominje da je maslina nastala kada je božica Atena u nadmetanju s Posejdonom bacila kap vode na klisuru, na kojoj je potom izrasla maslina.

Od antičkih vremena maslinovo drvo osiguravalo je hranu, koristilo se za ogrjev i građu, a plod se koristio u liječenju mnogih bolesti. Smatrana je simbolom mira i mudrosti.

Maslinovim uljem kao zaštitom od sunca već stoljećima se služe ribari, a posljednja istraživanja govore o njegovim ljekovitim svojstvima u slučaju opeklina od sunca. [...]

Nastavi dalje...


MAGNEZIJ

cvijet

Opće je poznato da je magnezij esencijalni sastojak čovječeg i životinjskog organizma te da je potreban za aktivnost oko 300 različitih enzima. Zbog toga, sa pravom se može reći da život bez magnezija ne bi bio moguć, tako da magnezij spada među najznačajnije minerale našeg vremena. Dodatna suplementacija prehrane magnezijem stoga se preporučuje kod prevencije srčanih oboljenja i ateroskleroze, visokog krvnog tlaka, dijabetesa, živčane napetosti, razdražljivosti i nemira, poremećaja spavanja, trudnoće i dojenja te za prevenciju migrene. .[...]

Nastavi dalje...


CINK

cvijet

Cink je esencijalni mineral koji nalazimo u gotovo svakoj stanici našeg tijela. Smatra se da je količina cinka u tijelu odrasle osobe oko 2 g. Najveću količinu cinka u tijelu nalazimo u retini i muškim reproduktivnim organima, dok ga u znatnoj mjeri nalazimo i u kostima i mišićima. Apsorpcija mu je loša, a glavni dio cinka apsorbira se u jejunumu, tj. u tankom crijevu. Cink sudjeluje u aktivnosti gotovo stotinu enzima, tvari koje omogućavaju odvijanje biokemijskih reakcija u našem tijelu. Cink utječe na osjećaj okusa i na tek. Elementi okusa nalaze se u slini i strukturna su tvar epitelnih stanica sluznice usne šupljine.. Najčešći su simptomi nedostatka cinka suha i ogrubjela koža, beživotna kosa, krhkost i bijele mrlje na noktima, oslabljeni osjeti okusa i mirisa, gubitak teka i tjelesne težine, smanjena prilagodljivost očiju na mrak, proljev, česte infekcije, otežano zacjeljivanje rana, kožne iritacije i poremećaji poput dermatitisa i akni... Mogući su i poremećaji rasta i razvoja, koncentracije i pamćenja, imuniteta i izmjene tvari te impotencija i neplodnost..[...]

Nastavi dalje...


ULJE KONOPLJE


HLADNO PREŠANO ULJE KONOPLJE (CANABIS SATIVA L.)

Konopljino ulje je orašastog okusa i zelene boje.

Konzumiranje konopljinog ulja pomaže u sprječavanju visokog kolesterola i tlaka, povećava izdržljivost, vitalizira, ubrzava zacjeljivanje ozlijeda, smanjuje upale, zadržavanje vode u organizmu, smanjuje bol i oticanje kod artritisa, ublažava PMS, liječi bakterijske infekcije i jača funkcije mozga.

Ulje od konoplje dobiva se od industrijske konoplje, i prije nego krenemo dalje, potrebno je napomenuti da industrijsku konoplju ne treba miješati sa marihuanom.

Industrijska konoplja i marihuana potječu iz iste porodice biljaka – Cannabis Sativa, no velike su razlike u njihovom načinu uzgoja, kemijskom sastavu i u konačnici svrhama uporabe. Marihuana sadrži kemijski spoj zvan THC koji na čovjeka djeluje psihoaktivno, dok industrijska konoplja taj kanabinoid sadrži tek u minimalnim i strogo zakonski reguliranim količinama – manje od 0.2.% te u toj količini ne utječe na čovjeka.

Ulje konoplje

Povijest uporabe konoplje u ljekovite svrhe zapanjujuće je duga.

Kao lijek, spominje se u najstarijoj poznatoj zbirci propisa za izradu lijekova (iz približno 27. stoljeća prije Krista), farmakopeji kineskog cara Shen Nonga.

U toj zbirci Shen Nong, koji se smatra ocem kineske medicine, o konoplji govori kao o lijeku za gotovo sve bolesti.

Konoplja se za liječenje rabila u drevnom Egiptu, Indiji i Grčkoj. Spominje ju i Herodot.

Tijekom srednjeg vijeka, nakon mnogih žestokih debata zbog popratnog opijajućeg djelovanja, Islam je također prihvatio razliku između korištenja konoplje u cilju liječenja i njezina uživanja za "rekreaciju".

Kao legalno ljekovito sredstvo konoplja se u Europi i Americi uspješno koristila stotinjak godina, od početka devetnaestog do početka dvadeset stoljeća.

Nakon toga se njezina uporaba počela postupno ograničavati a zatim zabranjivati, kako je i ostalo do danas.

Kao dodatak prehrani koristi se u tretiranju raznih tegoba poput povišenog kolesterola, kod kožnih i probavnih upalnih bolesti te bolesti živčanog sustava.

U kozmetičke svrhe koristi se za suhu i zrelu kožu te u tretmanima manjih kožnih nepravilnosti i tretiranju bora.

Hladno prešano ulje konoplje s pravom je dobilo epitet najboljeg čistaća organizma, a budući da je detoksikacija ili čišćenje organizma od štetnih tvari i otrova početak i temelj dobrog zdravlja, priču o našim hladno prešanim uljima započinjemo upravo s konopljom.

Zbog njegovih nutritvnih svojstava, konopljino ulje je savršeno za njegu kose i kože.



Sastav

Ulje konoplje prozvano je "najboljim uljem u prirodi", zbog činjenice da sadrži savršen omjer esencijalnih masnih kiselina Omega 6 i Omega 3 (3:1)

Profil masnih kiselina u hladno prešanom ulju konoplje ukazuje odmah na njegova iznimna svojstva: sadrži 56,48% linolne (LA) ili omega-6 masne kiseline, 0,83% stearidonske (SDA), koja je također jedna od omega-6 masnih kiselina, 3,92% gama linolne kiseline (GLA) - još jedne iz skupina omega-6 masnih kiselina, 17,47% alfa linolenske (ALA) ili omega-3 masne kiseline, sadrži i u hrani vrlo rijetku, za zdravlje značajnu konjugiranu linolnu kiselinu (CLA, 0,83%).

Odnos omega-6 i omega-3 masnih kiselina je 3:1 što čini pravu mjeru dobrog zdravlja.

Ovo ulje ne sadrži kolesterol, ph vrijednost mu je 6,14; sadrži značajnu količinu vitamina E (u 100 ml ulja sadržano je 25% dnevnih potreba za vitaminom E) i beta karotena (36,8 IU/100g). THC udio je u okviru zdravstveno prihvatljivog – između 2 i 3,90 ppm.

Zahvaljujući svom jedinstvenom sastavu, ulje konoplje naime djeluje blagotvorno i ljekovito na vaše tijelo te pomaže u uspostavljanju normalne tjelesne ravnoteže.

Ulje konoplje bogato je i mnogim za zdravlje značajnim mineralima (kalcij, magnezij, kalij, natrij, cink, bakar, željezo, mangan, fosfor i jod).

Konoplja je bogata proteinima te sadrži svih devet esencijalnih aminokiselina (što je čini idealnom namirnicom za vegetarijance, vegane i sportaše). Ulje konoplje sadrži i do 25 % proteina u svom sastavu, što ga čini izuzetno hranjivim uljem. Biljke apsorbiraju otopljene minerale u tlu. Oko 16 kemijskih elemenata potrebno je za biokemijske procese u čovjeku te za strukturne i funkcionalne uloge. Sjeme konoplje sadrži željezo, fosfor, magnezij, mangan, bakar, kalij i cink.

Gotovo bismo mogli reći da čini čuda. Priuštite si zdravlje.

Tijekom različitih eksperimenata vršenih od 1950-te, službeno je ustanovljeno da je konoplja odličan antibiotik, te da pomaže kod glaukoma, Parkinsonove bolesti, akutne i kronične boli, PTSP-a, reumatskih bolesti, kroničnog umora i gubitka apetita.

Nedavna istraživanja pokazala su da učinkovito djeluje u liječenju šizofrenije.




ULJE KONOPLJE



Ulje konoplje može pomoći kod:

Neslužbeno, u skladu s tvrdnjama ljudi koji su se izliječili specifičnim pripravkom – uljem od konoplje - tom popisu možemo dodati i bolesti poput karcinoma, multiple skleroze, AIDS-a, dijabetesa, Kronove bolesti, astme, alergije, psorijaze i mnoge druge.

Prema službenim (i neslužbenim) istraživanjima, ulje konoplje može pomoći kod...

-Svih vrsta karcinoma

-Alergije i astme

-Multipla skleroze

-AIDS-a

-Kronove bolesti

-Dijabetesa

-Parkinsonove bolesti

-Glaukoma

-PTSP-a i depresije

-Artritisa i reume

-Kroničnog umora

-Različitih vrsta infekcija

-Šizofrenije

-Ekcema, dermatitisa i psorijaze



ULJE KONOPLJE



Odlike i primjena hladno prešanog ulja konoplje:

– Ima snažna antioksidacijska svojstva

– Djeluje antimikrobno i protuupalno

– Pomaže kod reguliranja tjelesne težine i pretilosti

– Izbacuje iz organizma suvišnu vodu

– Regulira probavu i metabolizam masti

– Čisti stijenke arterija i čini ih elastičnima

– Redovitim korištenjem snižava loš kolesterol do 65%

– Pomaže kod dijabetesa i sprječava nastanak dijabetesa tipa 2

– Regulira rad jetre i gušterače

– Pomaže u liječenju oboljelih bubrega, čuva bubrege od degenerativnih promjena

– Razbija i izbacuje bubrežne i žučne kamence

– Učinkovito je kod gastritisa

– Pomaže i olakšava probleme kod reumatoidnog artritisa

– Djelotvorno je u liječenju hemoroida

– Pomaže kod autoimunih oboljenja

– Djeluje blagotvorno na kožu (kod akni, ekcema, psorijaze), kosu (poboljšava rast, njeguje i štiti) i nokte

– Ublažava probleme u menopauzi

– Jača koncentraciju i pamćenje.

Ulje koje se kod nas prodaje pod nazivom "ulje konoplje", dobiveno je hladnim prešanjem sjemenki konoplje.

Takvo ulje, iako i posjeduje mnoge vrijedne tvari, ne sadrži aktivni sastojak THC koji ima snažno ljekovito djelovanje.

Nažalost, ulje od konoplje u većini zemalja nemoguće je legalno nabaviti.

Ulje konoplje za kožu i kosu:

Obilje nezasićenih masnih kiselina u ulju konoplje čini ga izuzetno dobrim sredstvom za njegu kože. Ulje konoplje hidratizira kožu dubinski, te usporava nastanak bora. Ulje konoplje ima široku primjenu u tretmanima uljepšavanja i proizvodnji kozmetike.

Može se umasirati direktno na kožu. Nakon masaže uljem konoplje, koža postaje mekana, svilenkasta. Ulje konoplje je prirodno sredstvo za njegu kože, koje njeguje kožu dubinski i pospješuje cirkulaciju krvi.

Ulje konoplje može se koristiti kao začin ili dodatak raznim jelima:

salatama, majonezama, marinadama i juhama,

namazima i kremama

frapeima

s kruhom, pecivom, ali i ostalim pekarskim slasticama,

s kolačima i raznim drugim desertima.

Također ga možete dodavati i drugim jelima po svom ukusu, kao što su smoothie, jogurt, vrhnje, žitarice.

No, ne preporuča se korištenje ulja od konoplje za prženje, jer ne podnosi dobro visoke temperature uslijed kojih gubi svoja karakteristična i hranjiva svojstva.

Preporučena dnevna doza ulja konoplje je 1 – 2 žlice na dan.

ULJE KONOPLJE



PROIZVODNJA KONOPLJINOG ULJA:

Hladno prešano konopljino ulje proizvodi se prešanjem visokokvalitetnih sjemenki industrijske konoplje kroz nekoliko osnovnih koraka pripreme sirovine(čišćenje, sušenje, ljuštenje i mljevenje). Nakon pripreme slijedi cijeđenje sirovog ulja iz sjemenki, tj. prešanje te čišćenje prešanog sirovog ulja za očuvanje senzorskih svojstava ulja. Za stabilizaciju ulja i spriječavanjeautooksidacije, koriste se prirodni (ekstrakti začinskih biljaka) i sintetski antioksidansi te sinergisti. Kako bi ulje bilo što kvalitetnije, prate se osnovni parametri kvalitete koji su pokazatelji da li je došlo do kvarenja ulja još u sjemenkama, tijekom loših uvjeta skladištenja ili se prerađivala sjemenka loše kvalitete.

Priprema sirovine nužna je za proizvodnju ulja te uključuje uklanjanje nečistoća, po potrebi ljuštenje, mljevenje sjemena što omogućuje bolje izdvajanje ulja čime se povećava iskorištenje ulja tijekom procesa prešanja.

Taloženje ili sedimentacija najjednostavniji je način odvajanja nečistoća iz sirovog ulja. Sirova ulja nakon prešanja prenose se u inoks rezervoare koji na raznim visinama imaju slavine za istakanje gornjih, izbistrenih slojeva ulja, također ih imaju na dnu, kroz koje ispuštaju istaložene čestice nečistoće. Djelovanjem gravitacije kroz određeni vremenski period, na dnu rezervoara talože se čestice nečistoće koje su teže od ulja. Nedostatak ovog postupka je slaba brzina taloženja, s obzirom da su čestice u ulju fine i mala je razlika u specifičnoj težini, a viskoznost ulja je velika.

Prenosim Vam recept za ulje od konoplje- Rick Simpsona:

Osušeni materijal stavite u plastičnu posudu. Natopite ga razgrađivačem koji koristite. Simpson koristi čistu naftu. Možete koristiti i 99-postotni izopropil alkohol koji se može naći u ljekarnama.

Alkohol apsorbira više klorofila iz biljnog materijala od nafte. To izaziva da ulje napravljeno pomoću alkohola bude tamnije boje. Izvede li se receptura pravilno, u ulju neće biti ostatka rastvarača ili će ga biti vrlo malo. Potrebno je oko 8 litara razgrađivača da bi se odvojio THC od pola kilograma biljnoga materijala.

Bilje izgnječite drvenim štapom. Neka biljni materijal bude potpuno potopljen. Dok ga gnječite, THC se odvaja od biljnog materijala u razgrađivač. Nastavite tako tri minute. Prelijte mješavinu ulja/razgrađivača bez biljnog materijala u neku drugu posudu. Tim je postupkom odstranjeno 80 posto THC-a iz bilja.

Drugo ispiranje – opet dodajte razgrađivač u biljni materijal i gnječite još tri minute kako biste se riješili preostalih 20 posto THC-a. Prelijte mješavinu ulja u posudu u kojoj je već prva, prethodno napravljena mješavina. Bilje iz kojeg ste izdvojili THC bacite.

Mješavinu ulja prelijte kroz filter za kavu u čistu posudu. Isušite razgrađivač kuhanjem. Dodajte mješavinu u posudu do 3/4 volumena. Budite u prozračnoj prostoriji, a za svaki slučaj uključite ventilator jer su pare koje nastaju lako zapaljive. Udaljite se od zagrijanih elemenata u prostoru zbog sigurnosti. Jako zagrijte mješavinu. Dolijevajte mješavinu u posudu kako se nivo spušta sve dok sva mješavina ne završi u posudi.

Kada je gotovo sve isparilo dodajte nekoliko kapi vode u mješavinu. Količina vode koju ćete dodati ovisi o tome koliko ste imali bilja na početku. Proizvodi li se ulje od pola kilograma bilja, potrebno je dodati oko 10 kapi vode. Kada u posudi ostane oko 25 mm mješavine, stavite rukavice i lagano vrtite posudu kako bi se sve promiješalo.

Vrtite posudu do kraja isparavanja dok ne ostane čisto ulje čija temperatura ne bi smjela prijeći 140 Celzijevih stupnjeva. Ulje pažljivo prelijte u manju čistu metalnu posudu. Stavite tu posudu na dehidrator ili na uređaj koji lagano grije. Grijte nekoliko sati dok sva voda i suvišne tekućine ne ispare iz ulja. Kada više ne bude nikakve aktivnosti na površini ulja, lijek je spreman. Vruće ulje spremite u bocu ili u plastičnu špricu. Ohlađeno ulje izgleda poput guste masti.

NUSPOJAVE:

Ulje od konoplje koje ne sadrži THC, ne može izazvati psihoaktivne učinke. Ulje od konoplje može izazvati manje probavne smetnje, npr. omekšava stolicu te može dovesti do proljeva ili grčeva u trbuhu.

Učestalo ponavljanje probavnih smetnji može dovesti do gubitka tjelesne težine i dehidracije. Ulje koje sadrži tvar THC može uzrokovati psihoaktivne učinke poput halucinacija, euforije ili anksioznosti.

Korisnicima takvog ulja se savjetuje da izbjegavaju konzumaciju prije rada na strojevima ili vožnje, zbog povećanog rizika od nezgode na radu ili prometne nesreće.

Određeni ljudi mogu biti osjetljiviji na THC te kod njih simptomi mogu biti znatno izraženiji nego kod nekih drugih korisnika.

Derivati konopljina ulja mogu utjecati na antikoagulantna svojstva trombocita u krvi, što dovodi do zastoja u njihovoj proizvodnji.

molimo pročitati izjavu