Dobrodošli na www.KOVAL.hr web stranice! - -BLOG EKY - Portal za razonodu



KORISNI SAVJETI ZA KUĆANSTVO

Posted by EKY

ORAHOVAC - Liker od zelenih oraha


Orahovac je poznati domaći liker koji se koristi još od davnina

Radi se o likeru koji se nekada pio kao lijek za ublažavanje brojnih tegoba. Danas je to jedan od mnogih likera u kojima možemo uživati, a da ne spominjemo kako danas postoje zaista brojni načini spremanja ovog ukusnog likera.

Sastojci:


12 mladih, zelenih oraha

40 dkg šećera (smeđeg ili meda, po želji)

4 klinčića ili štapića vanilije (vanilin šećer)

1 limun, izrezan na ploške

1 litra domaće rakije ili ruma

Priprema:


- Orahe operite, ako su mali, zarežite ih, ako su veći, prerežite na polovice, ili ih zdrobite sa metalnim batom za meso.

- Limun operite, izrežite na ploške.

- Orasima i limunu dodajte šećer (med), klinčić ili vaniliju (može i vanilin šećer i po ukusu nekoliko zrna pržene kave) i domaću rakiju te dobro promiješajte, kako bi se šećer što bolje rastopio (umjesto rakije doro je staviti rum, a može i pola-pola).

Dobro zatvorite bocu i držite je na suncu 40 dana. Svaki dan je malo protresite, no nemojte otvarati. Neki stavljaju na tamno mjesto ali izbor je vaš.

Dobro je znati da što se orasi dulje drže u rakiji, okus je puno intenzivniji, a boja tamnija. Orasi se mogu u rakiji ostaviti i po nekoliko mjeseci.

Nakon što je dobro odležao, liker procijedite kroz gazu i prelijte u bocu te držite na tamnom i hladnom mjestu.

Za prirodno liječenje štitnjače, potrebno je piti 1 čašicu likera dnevno, ujutro, natašte.

Kod želučanih tegoba i anemije, preporučena doza je 1 čašica ujutro i 1 navečer. Liker od oraha jednako je djelotvoran i u ublažavanju probavnih smetnji, od proljeva, zatvora, žgaravice, nadutosti, pa sve do grčeva i želučanih infekcija.

Voli vas Eky - uživajte!





























28.02. 2014 7:27 AM Posted by EKY

ARANCINI - Slatka zimnica


Pripremite svoje arancine

Arancini postižu enormnu cujenu u delikatesnim trgovinama, a uz malo truda i dobre volje možete napraviti svoje domaće.

Naravno, ako uspijete nabaviti domaću, "neprskanu" naranču. (uvozne kore od agruma nisu jestive zbog tretiranja pesticidima i ostalim otrovima kojima održavaju svježinu voća prilikom transportiranja)

Imala sam sreću pa mi je prijateljica donijela svoje iz Konavala kod Dubrovnika.

1.) Naranačinu koru izrežite na tanke štapiće (do 5 mm debljine).

2.) Zatim ih namočite u dubokoj posudi. Koliko naranči (kora) toliko žličica soli.

Sol je važna za proces odgorčavanja. Najbolje da u slanoj vodi (ili morskoj) odstoji barem dvanaest sati.

3.) Zatim ih dobro isperite i nalijte čistu hladnu vodu, mijenjajte vodu svakih -barem šest sati, i tako cijeli dan.

Treći dan ih operite u hladnoj vodi i prokuhajte barem dva puta mijenjajući vodu. Za treće kuhanje: na 2,5 dcl vode uzmite šečera jednu jogurt čašicu 2,5 dcl. Po želji dodajte vanilin šećer, klinčiće, cimet, anis, limunsku kiselinu...

Sve skupa kuhajte dok rub ne pobijeli, narančine korice izvadite, uvaljajte u kristal šećer i ostavite da se osuši. Razdvojite da se ne zalijepe.



Polovi narančine kore se također mogu iskoristiti za ukusan dodatak voćnom čaju. Izržite sitne kockice, pa ih osušite na radiatoru ili nekom drugom toplinskom mediju. Dodajte nekoliko kockica u svoj omiljeni čaj, kuhano vino ili kompot.

Uživajte u čaroliji okusa i arome.













<







02.02. 2014 7:27 AM Posted by EKY

ZAČINSKO BILJE


Kako najbolje očuvati svježinu začinskog bilja?

Stanujete daleko od tržnice ili vam nije usput, ili jednostavno ne želite odlaziti svaki čas u trgovine ili nabavke. Ako se pak nakon nedjeljne šetnja tržnicom kući vratite sa stručkom svježeg začinskog bilja. Nevažno je li to paprena metvica, intenzivni origano ili mirisni bosiljak – svi će oni divno oplemeniti vaša jela i zato ne dopustite da propadnu prebrzo.

Posebna napomena: bilje perite neposredno prije upotrebe jer će tako duže trajati.

Općenito govoreći, začinsko bilje dijelimo na mekano i drvenasto. Predstavnici prve skupine bili bi bosiljak, peršin i primjerice majčina dušica. Ružmarin, mažuran i timijan spadaju u drugu skupinu.

Meko začinsko bilje tretirajte kao stručak cvijeća. Stavite ga u čašu sa vodom, ali cijeli buketić pokrijte plastičnom vrećicom. Bosiljak je bolje držati na sobnoj temperaturi jer u hladnjaku lako trune, dok je sve drugo bilje bolje držati u hladnjaku. Mijenjajte vodu redovito.

Drvenasto bilje prvo lagano omotajte plastičnom folijom, a zatim stavite u najtopliji dio hladnjaka – najbolje na vrata. Možete ga i najprije omotati u papirnati kuhinjski ručnik, a tek potom u plastičnu foliju.

Od svih savjeta najbolji je da začinsko bilje posadite u taglice, i tako ih uvijek imate svježe pri ruci.



















PEKMEZ OD GLOGINJA


Sami spravite svoj pekmez od gloginja

3 kg bobica gloga

1 kg šećera

Bobicama gloga odstraniti peteljke, oprati ih i staviti u posudu za kuhanje. Nalijte vode da prekrije bobice i kuhajte dok ne budu skroz mekane. Zatim ih štapnim mikserom malo samljeti (ne do kraja, zbog debelih koštica).

Dok su gloginje tople, propasirati ih ili procijediti kroz ne baš gustu rešetku, jer bolje prolaze kroz rešetku dok su tople. Dobivenu smjesu ponovo vratiti na vatru, pomiješati sa šećerom. Po potrebi dolijevati vode u kojoj su ste oprali koštice. Na 1 litru smjese ide 50 dkg šećera. Kuhati, uz stalno miješanje. Vrući pekmez naliti u vruće staklenke, zatvoriti i ostaviti da se ohladi. Koštice osušite i ostavite za fini čaj.



















KORISNI SAVJETI ZA KUĆANSTVO

21.10. 2013 7:27 AM Posted by EKY

SAVJETI O SPREMANJU ZIMNICE



Iskoristite rajčice za zimnicu

Početkom jeseni, kada više nema toliko sunca, u vrtu obično ostane mnoštvo sitnijih, zelenih rajčica koje su vrlo ukusne kad ih spremite za zimnicu. Rajčice, kao i ostalo povrće za kiseljenje, moraju biti zdrave i neoštećene. Prije pripreme povrće treba očistiti, oprati i osušiti. Staklenke za povrće također treba dobro oprati u vreloj vodi i osušiti.

Za kiseljenje povrća upotrebljava se otopina vode, octa, soli i začina, uz dodatak začinskog bilja prema želji. Biraju se manji plodovi koji se zatim režu na manje komade kako bi ih se lakše složilo u staklenku. Povrće se slaže u staklenke i zalijeva prokuhanom otopinom vode, octa i šećera. Treba preliti prethodno posloženo povrće u staklenci do razine od nekoliko centimetara iznad zadnjeg reda. Nakon toga povrće se pritisne drvenim štapićima, staklenka čvrsto zatvori poklopcem i celofanom i zimnica je spremna za pohranu.

Napunjene staklenke čuvaju se na hladnom mjestu. Ukiseljeno povrće treba odležati do uporabe najmanje 6 tjedana. Ako spremate zimnicu od cijelog i rezanog povrća, nemojte ih zajedno pomiješati jer se neće ravnomjerno ukiseliti. Korisno je znati da je nakon zatvaranja staklenke dobro okrenuti s poklopcem prema dolje i pustiti ih u tom položaju nekoliko minuta. Na taj način staklenka će se hermetički zatvoriti čime ćemo osigurati naše proizvode od kvarenja.

Donosim vam nekoliko tradicionalnih recepata za pravu domaću zimnicu



Ukiseljene zelene rajčice

Sastojci: 2 kg zelenih rajčica, 6 dcl octa 9%, 1 l vode, 1 velika žlica soli, 1 velika žlica šećera, 1 glavica luka, papar u zrnu, feferon

Priprema:

Zdrave čvrste rajčice oprati i osušiti. Složiti u staklenke. U svaku staklenku po želji dodati jedan ljuti feferon. Posebno prokuhati vodu, ocat, šećer, sol i papar. Otopinom preliti rajčice. Staklenke prekriti i ostaviti 24 sata. Drugi dan po potrebi doliti još otopine i zatvoriti ih.

Ukiseljene zelene rajčice i lukovice

Sastojci: 2 kg zelenih rajčica i 2 kg lukovica, 8 dcl alkoholnog octa, 1,5 l vode, velika žlica soli, velika žlica šećera, papar

Priprema:

Operite i osušite zelene rajčice, lukovice očistite od kore te također operite i osušite. Veće komade rajčica i lukovica prerežite na pola ili na četvrtine. Manje komade ostavite cijele. Vodu i ocat prokuhajte te dodajte sol, šećer i papra po želji. U staklenke stavite pomiješane rajčice i lukovice . Možete puniti staklenke posebno rajčice a posebno lukovice, te prelijte s ohlađenom tekućinom. Ostavite da odstoji 24 sata, nadolijte tekućine ako treba, te dobro zatvorite poklopcem. Zimnica je spremna za jelo nakon najmanje 2-3 tjedna.

Slatko-slane zelene rajčice

Sastojci: 3 kg zelenih rajčica, 1 1/2 kg šećera, 1 l jakog octa, malo cimeta, naribana korica 1 1/2 limuna, 18 klinčića, žličica papra, 2 žličice soli

Priprema:

Rajčice operite i nabockajte iglom. Pristavite ocat sa svim drugim sastojcima. Neka vrije pet minuta, onda u njemu kuhajte rajčice deset minuta. Pokrijte i ostavite 24 sata. Sutradan prokuhajte još jednom. Ohlađenim rajčicama ogulite kožu i rasporedite ih u staklenke. Procijedite tekućinu, prokuhajte i prelijte preko rajčica. Zatvorite.

Rajčice u ulju

Priprema:

Pripremite sitne, zrele, ali tvrde rajčice, luk, sol, papar, lovor, ulje. Rajčice samo dobro obrišite jer ne smiju biti nimalo vlažne. Oljuštite luk i narežite na kolutove. Lovorovo lišće dobro obrišite. U staklenke poslažite rajčice, a među njih stavite luk, začinsko bilje i začine. Zalijte uljem.



Patlidžani za zimu

Pripremite: 4 kg zrelih patlidžana, 6 listića bosiljka, 18 dag soli.

Priprema:

Dobro oprane patlidžane očistite, operite i tanko narežite. Ovisno o namjeni, narežite ih na ploškice ili kockice. Posolite i rasporedite u čiste staklenke. Nemojte dodavati tekućine. Staklenke zatvorite i kuhajte kao kompot 45 minuta.

Đuveč od raznog povrća

Pripremite 6 patlidžana, 3 tikvice, 3 velike glavice luka, 3 velike rajčice, 2 paprike, sol, papar, 2 režnja češnjaka, zeleni peršin, 2 dl ulja (ako volite, može i maslinovog).

Priprema:

Tikvice narežite na kolutove. Patlidžane također. Narežite luk, rajčice narežite na manje komade, a paprike na rezance. U posudi popržite svo povrće na ulju. Kad se ukuha, posolite, popaprite, dodajte češnjak i nasjeckani zeleni peršin. Poklopite i pirjajte na laganoj vatri još 30 minuta. Ako je previše soka, pojačajte vatru i kuhajte otklopljeno da ispari. Razdijelite u boce i zatvorite ih. Stavite u patent-lonac. Nalijte vode do dvije trećine, ali u loncu mora biti dolje mrežica. Zaklopite i od trenutka kad provri, sterilizirajte 10 minuta. Ostavite da se ohladi u vodi.















SUŠENO VOĆE

30.10. 2013 7:27 AM Posted by EKY

Sušene breskve, šljive, jabuke

Umjesto marmelade mogu poslužiti i suhe smokve ili možda ipak sušene breskve. A i jedno i drugo pripremljeno po starinskim receptima, posebna je jesensko-zimska poslastica kojoj teško mogu odoljeti i mlađi i stariji ukućani. Od voća mogu se pripremiti sušene šljive, jabuke, kruške, marelice, breskve, višnje, trešnje, smokve, grožđe. Sušeno voće može se konzumirati i u obliku kompota.

Sušeno voće važan je sastojak i u konditorskoj industriji kao dodatak slasticama i pecivima, za proizvodnju žitarica, voćnih čajeva, kao dodatak sladoledu, voćnim salatama, čokoladi. A što je najvažnije, sušene breskve, sušene šljive, jabuke… to su delicije posebnog mirisa, okusa, pa i izgleda, a tako ih je jednostavno pripremiti. A svakako ne treba zaboraviti da se za razliku od nekih drugih postupaka čuvanja hrane, u osušene proizvode ne dodaju nikakva kemijska sredstva, pa se osušeni proizvodi, a to može biti ne samo sušeno voće, nego i povrće ili ljekovito bilje, smatraju zdravom hranom.

U standardnoj pećnici postupak sušenja obavlja se na višim temperaturama (50-70°C) s kratkim periodima sušenja uz otvorena vrata. Vrata pećnice treba naime povremeno otvarati kako bi izašla vlaga. Najpogodnije za sušenje su nove pećnice koje imaju opciju zagrijavanja ventilacijom jer omogućavaju ravnomjerno strujanje zraka, odnosno sušenje. Ipak, najsigurnije sušenje je ako imate mini elektrićnu sušaru, možete ju kupiti u svakoj trgovini sa malim kućanskim aparatima. Vjerujte isplatit će vam se.

Sušene šljive

Prije sušenja trebate odabrati zrele, ne premekane šljive, i najbolje da su velike jer se sušenjem jako stisnu. Operite ih i skinite im peteljke. Prije sušenja, šljive možete nakratko staviti u kipuću vodu da skinete voštani sloj. Tim postupkom šljiva se brže suši i duže zadržava miris i okus. Možete ih sušiti na suncu ili u pećnici. Obično se na suncu suši od 3 do 5 dana. Šljive ne smiju biti vani po noći, niti tijekom ranih jutarnjih sati da ne bi poprimile vlagu iz zraka.

Kako sušiti šljive u pećnici?

Suhe šljive se pred kraj izlože nakratko temperaturi iznad 100°C kako bi se spriječilo daljnje kvarenje. Šljive možemo sušiti s košticom ili bez nje ili ih raspoloviti prije sušenja. Ovisno o tome sušenje traje od 15 do 19 sati. Šljive se nakon sušenja spremaju u staklenke ili vrećice, na hladno i suho mjesto.

Sušene breskve

Još jedna poslastica iz tradicionalne zimnice kakvu su pripremale naše bake. Osim svježa, kao sok ili u kompotu, breskva je iznimno ukusna i u svojoj "osušenoj" varijanti. Marmelada, džem ili slatko od breskve mogu se koristiti u svako doba godine, ne samo ljeti kad im je sezona. Sušene breskve također su izvor korisnih sastojaka za organizam i mogu se jesti tijekom cijele godine.

Za pripremu se obično uzima mjera od pet kilograma, breskve trebaju biti zrele, ali ne mekane. S njima treba oprezno postupati da se ne oštete. Prije sušenja operu se i po želji ogule ili ostave neoguljene. Ako se gule, treba ih uroniti u kipuću vodu oko pola minute i odmah zaroniti u hladnu vodu. Tako će se kožica odlijepiti od mesa i lako će se oguliti. Nakon toga prepolove se na dva dijela. Suše se na suncu, a tijekom noći treba ih unijeti u kuću da ne bi upile vlagu. Osušena breskva treba imati istu boju kao i svježa. Spremaju se u staklenke.

Sušene smokve

Smokve su najtraženije upravo sušene, iako ih dakako svi volimo jesti i kao svježe plodove. Iznimno su hranjive i koriste se kao razne prerađevine , primjerice, pekmez, marmelada, sirup, smokvenjak, rakija, vino od smokava, slatko od smokava, kompot. Za sušenje su najbolje bijele sorte, ili bjelice. Plodovi namijenjeni za sušenje moraju biti potpuno zreli, zdravi, ne smiju biti mokri od kiše ni vlažni od rose.

Nakon berbe smokve se sumpore, i to tako da se unose u komore ili druge prostore (drvene bačve ili bilo koje druge drvene posude), gdje je onemogućen izlaz sumpornog dima. Tom se mjerom sprječava pojava plijesni, gljivica, bakterija, muha, odnosno, procesi vrenja, oksidacije, truljenja i promjena boje plodova. Nakon sumporenja smokve se suše, najčešće starim, tradicionalnim načinom na suncu. Stalno ih treba prenositi iz otvorenog u zatvoreni prostor, i to obavezno noću kako bi ih se zaštitilo od vlage. Može se preko noći nastaviti postupak sušenja u sušnici, to je tzv.kombinirano sušenje, danju na suncu, a noću ili kad je kišno u sušnici.



Sušene jabuke

Ukusna i zdrava grickalica za zimske dane i noći. Priprema je također jednostavna. Jabuke narežite na ploške ili tanke kriške. Potopite ih u litru vode razrijeđene sa sokom od jednog limuna da ne pocrne. Posušite, stavite na tepsiju koju ste obložili masnim papirom, pospite cimetom i sušite u pećnici na 50 do 60 C, pet, šest sati. Ili ih sušite na zraku, tri do četiri dana. Čuvajte ih u staklenkama koje ste dobro zatvorili.

Uvijek birajte neorganski uzgojene jabuke!!!

Iako jabuke same po sebi spadaju među visokovrijedne zdrave namirnice, moderno voćarstvo koristi velike količine kemikalija. Zbog količine pesticida u njima, jabuke su godinama među 12 najgorih plodova na listi Environmental Working Group’s "Dirty Dozen". Za uzgoj jabuka koristi se i pesticid pod imenom Paraquat, odnosno Gramoxone.

To je jedan od najčešće upotrebljavanih pesticida na svijetu iako trovanje Paraquatom sa sobom nosi ozbiljne zdravstvene rizike – bilo da ga progutate ili udišete – uključujući i zakazivanje jetre, bubrega i srca, poručuju iz američke Agencije za prevenciju i kontrolu bolesti CDC.















VOĆE - ZA ČAJ

30.10. 2013 7:27 AM Posted by EKY

Sušene gloginje, šipak, trnine, kore od jabuke, naranče...

Voćni čajevi proizvode se od cvjetova, sjemenja, kore i raznovrsnog voća. Budući da ne sadrže listove biljke, u njihovom sastavu ne nalazi se kofein. To ih čini prikladnim napitkom kako za djecu, tako i za odrasle u bilo koje doba dana. Prilikom pripreme, voćni čaj mora odstajati duže u proključaloj vodi, a cijedi se nakon desetak minuta. Može se piti i potpuno hladan. Voćni čajevi, naime, imaju višestruki blagotvorni učinak na organizam, jer mu pružaju neke od vrijednih sastojaka koje sadrže i svježi voćni plodovi. Topli ili hladni, voćni su čajevi prikladni za konzumaciju u svako doba dana, za odrasle i za djecu.

Voćni čajevi vraćaju tijelu potrebnu vodu pa se i oni trebaju ubrojiti u preporučene dvije litre tekućine koju dnevno treba popiti.

Pripremaju se jednostavno - žlica biljke ili filtar vrećica voćnog čaja prelije se sa 2 dl kipuće vode, poklopi i pusti da odstoji pet do deset minuta. Nakon toga napitak se procijedi i pije svjež.

Iz zdrobljenih plodova također se može pripremiti čaj; u tu se svrhu stavi na močenje jedna čajna žlica zdrobljenih plodova za jednu šalicu čaja. Nakon močenja od 7-8 sati kratko se prokuha, procijedi, a piju se 2 do 3 šalice dnevno uz dodatak meda. Svi tako pripremljeni čajevi mogu se mjesecima piti.



Priprema čaja od osušenih plodova

Od raznih plodova suhog šumskog voća se priprema odličan voćni čaj. Svaka vrsta voća se pojedinačno priprema. Opere se, očisti od peteljki i sitno samelje. U tankom sloju se suši nekoliko dana na suncu, a zatim se dosuši u sušari ili pećnici na 50 stupnjeva cel, pazeći da ne pregori. Osušeno voće treba hermetički upakirati (jer povlači vlagu) i pohraniti na tamnom mjestu. Osim plodova voća, za čaj mogu poslužiti i kore. Kora od jabuka, naranči, limuna, dunja...

Čaj se sprema tako da se jedna žlica suhog praha prelije sa šalicom kipće vode, ostavi da malo odstoji. Zasladi medom.

Kad se obrađuje šipak, ako nemate dovoljno jak blender da ga samelje kad se osuši, bilo bi bolje samljeti ga dok je još svjež, pa ga onda sušiti.

Čaj od šipka jedan je od najčešćih i najpopularnijih. Šipak obiluje vitaminom C, stoga je čaj od šipka dobar za jačanje imunološkog sustava čime se pojačava otpornost organizma. Zbog tih se odlika peporučuje osobito zimi za preveniranje, odnosno ublažavanje prehlade i gripe. Čaj od šipka poznat je i kao dobar regulator probave, odnosno prirodno sredstvo protiv proljeva. Koristan je i u prevenciji nastajanja pijeska i kamenca u mokraćnom mjehuru i bubrezima, te u njihovu čišćenju.

Čajevi od šumskog voća obično su mješavine voća i ljekovitog bilja, kako bi se dobili napici koji ujedinjuju odličan okus i pozitivan učinak na zdravlje.






EKY NASLOVNICA

Copyright (c) 2013 koval.hr. All rights reserved., coded by www.koval.hr

Privacy Policy | Terms of Use | XHTML | CSS