TRANSLATOR




KOMORAČ

cvijet
Komorač (foeniculum vulgare mill.).eng: fennel, d: der fenchel, Fr: le fenouit commun. Obitelj: apiaceae (umbelliferae) - štitarke. Ostali nazivi: koromač, morač, slatki kopar, janež, divlja mirođija. Podrijetlo: Komorač je jedna od najstarijih poznatih ljekovitih biljaka što su ih koristili stari Egipćani, Rimljani i Grci. Stanište: Raste na poljima, i neobrađenimlivadama, u vinogradima, na kamenjarima, a uzgaja se u vrtovima i na poljima. Komorač potiče iz Sredozemlja, a dosta se uzgaja i diljem svijeta, uglavnom u Toplijim krajevima Europe i Azije te Africi i Južnoj Americi. Raste po kamenjarima Hrvatskoga Primorja, Dalmacije i Makedonije. U nas ga najviše ima u primorskim krajevima i na otocima. Komorač se danas cijeni kao mirodija za pripremanje kolača i kruha. Zrnca komorača, a još češće mljeveni komorač, miješaju se s brašnom tako da pecivo dobiva izvrstan okus. Komorač se pored toga stavlja u juhe, umake, variva i konzervirano povrće. Svježi, nježni listići komorača, kao i svježi korijen, nasjeckaju se u salate....[...]

Nastavi dalje...


KIM

cvijet
Kim (carum carvi l.). Porodica: umbelliferae (apiaceae) - štitarke. Eng: caraway. D: kummel. fr: le carvi. Drugi nazivi: divlji kim, kumen, kumin. Egipčani ga nazivaju; tapnen. Stari Rimljani: cuminum. A Grci: kyminon. Povijest i pučka medicina: Kim se odavno koristi kao začin i ljekovito sredstvo. Najčešće u pripravcima protiv nadimanja, bolova u trbuhu, ujeda otrovnih životinja, kao oblog kod krvarenja iz nosa, za pospješivanje izlučivanja želučane kiseline i majčina mlijeka te kod kašlja. Sa šećerom i drugim začinima pripravljao se liker od kima. Stari Grci dodavali su ga svim lijekovima kako bi ubrzali njihovo djelovanje.

Droga: carvi fructus - plod kima. Plodovi kima koriste se u različitim ljekovitim pripravcima, a iz njih se dobiva i ljekovito eterično ulje koje se koristi kao djelatna tvar u mnogim farmaceutskim pripravcima. Kao biljka za probavni sustav, kim je doista blagotvoran. Djeluje kao stomahik, stimulirajući lučenje probavnih enzima. Prednost mu je što nije gorak, kao što je slučaj kod drugih biljaka koje se koriste u tu namjenu, poput gorkog pelina ili kičice. Zanimljivo, istodobno ima sposobnost opuštanja glatkog mišićja probavnog sustava, ali i poticanja njegove normalne peristaltike (gibanje). Na taj način sprječava bolne grčeve probavnog sustava, a olakšava proces probave.

Kim je jedna od najdjelotvornijih biljaka karminativnog djelovanja, što znači da djeluje kod nadutosti....[...]

Nastavi dalje...


ANIS

anis

Plodovi koji se sabiru dvaput u sezoni moraju se očistiti od peteljki i odmah sušiti jer inače pocrne. Korijen se vadi u jesen. Poslije čišćenja korijena od zemlje, reže se na kockice ili rezance te suši na toplom prozračnom mjestu. Iz sjemena se destilacijom dobiva anisovo ulje (oleum anisi). Anis je podrijetlom iz Egipta. Ljekovito djelovanje anisa možda je najbolje opisano u starim zapisima: "ako golubinjak namažemo uljem anisa golubovi će ga sigurno prihvatiti jer obožavaju njegov miris." Sjeme anisa sadrži 1-5 % eteričnog ulja, bjelančevina i šećera do 20 %, masnih ulja do 10 %. željeza; ulje anisa sadrži i do 90 % anetola, zatim metilhavikola, aldehida, estragola, anisove kiseline, anis ketona i anisovog alkohola. U kućanstvu se anis upotrebljava kao začin za razne kolače i razne vrste kruha, te su poznati anisovi kolačići, pereci, prepečenac, kifle, kruh itd.

Ljekoviti dio biljke: plod

Anis je afrodizijak, antispazmatik, aromatik, antidepresiv, diuretik, dispeptik, ekspektorant, holagog, holeretik, galaktagog, karminativ, mikotik, pektoral, sekretolik, stimulans, tonik i vermifug.[...]

Nastavi dalje...


KLINČIĆ

cvijet
Klinčići su zapravo nezreli, neotvoreni cvjetni pupoljci zimzelenog tropskog drveta iz porodice mirta, koji su ružičasti dok su svježi, a sušenjem mijenjaju boju u bakreno smeđu. Dok su svježi ružičasti su, a osušeni mijenjaju boju u hrđavo-smeđu. Duljine su 12 - 16 mm i nalikuju čavlićima (na lat. se i naziva clavus, što znači čavao). Stabljike završavaju istaknutim četverodijelnim cvjetnim pupovima. Miris im je topao, opor i aromatičan, a okus slatkasto-trpak i vrlo jak.

Klinčićevac ili klinčić (Syzygium aromaticum) je malo do srednje visoko, osjetljivo zimzeleno drvo iz tropskih krajeva. Pripada porodici mirta (Mirtaceae), a potječe iz sjevernih Molučkih otoka.

Uspijeva samo u tropskoj morskoj klimi pa se danas uzgaja u Indoneziji, Tanzaniji, Madagaskaru, Šri Lanki i Maleziji.

Drvo klinčićevca ima krošnju u obliku piramide te velike, kožaste i sjajne, jajolike listove koji se javljaju u parovima. Listovi su vrlo aromatični, a ugodan miris imaju i grančice i sitni zvonoliki crveni cvjetovi koji se javljaju u gustim nakupinma u dva razdoblja tijekom vegetacije. Još ružičasti cvjetni pupoljci beru se ručno ili tresu bambusovim štapovima, a zatim se suše na suncu. Nakon sušenja, pupoljci su crvenkastosmeđe boje i nalik čavliću, a pod nazivom klinčić upotrebljavaju se kao začin. Naziv mu dolazi od latinske riječi clavus što znači čavao.

Njegove izuzetno ljekovite tvari koje sadrži ( eugenol, cariofilen, tanin i dr.) imaju jaka anti-mikrobna svojstva te ubijaju sićušne parazite, njihova jajašca i ličinke.

Čudesna svojstva klinčića odavna su poznata liječnicima diljem svijeta pa se od davnina koristi kao lijek kod problema sa probavom te za uništavanje parazita i protiv gljivičnih infekcija. [...]

Nastavi dalje...


KOPAR

cvijet

Mljeveni plodovi kopra u mlincu za kavu uzimali su se kao začin kod svih dijetalnih jela 3 puta na dan na vrhu noža. Miriše ugodno i aromatično i vrlo je sličan komoraču. Kopar je u svojoj dugovječnoj povijesti u narodu izgradio svoju mitsku povijest s legendom o čarobnoj moći a u kuhinjama domaćica sve do današnjeg dana ostao je ljekovita i začinska biljka, čije lišće se koristi kod kiseljenja krastavaca, kod zelenih salata, salate od krumpira i graha, te raznim jelima (variva, juhe, umaci). Bolesti bubrega i urinarnih puteva, digestivnih bolesti, glavobolje, gluhoće, grčeva, gušterače - (za bolji rad), kašlja, nesanice, neuroze, nadutost, skleroze, srčane aritmije zajedno sa komoračem, tumora, varikoznih vena, zatvora, za jače lučenje mlijeka, želučanih bolesti, žutice, izgubljenog apetita, lošeg zadaha iz usta.

U kuhinji kao začin, za pripremu osvježavajućeg čaja, te za ubode insekata.

Eterično ulje kopra rabe kao insekticid.

Tinkturu kopra od sjemena rabe kod gripe, grčeva te poremećaja probave.

Ljekovito djelovanje kopra u pučkoj medicini se dosta razvilo tako da su njegova svojstva nadopunjavali i s ostalim ljekovitim sredstvima kao što su med koji se dodavao čaju od kopra za liječenje plućnih oboljenja.

Zatim vino u kojemu se močio ili kuhao plod kopra za umirenje živaca a ako se popilo prije spavanja kod raznih nesanica. - Ženama je poznato poticajno djelovanje na mliječne žlijezde, poželjno kod dojilja. - Za izazivanje mjesečnog ciklusa. - Kod grčeva koji se javljaju kod dojenčadi jer umiruje i otklanja ih..

O kopru postoji niz starih izreka koje dosta govore o njegovoj moći, onima, koje noću muče strašni snovi, koji nemirno spavaju, hrču ili u polusnu skaču iz kreveta, treba pod glavu staviti svežanj lišća od kopra, bio je jedan od uobičajenih savjeta.[...]

Nastavi dalje...


MASLINA

cvijet

Priča o maslinovu listu kreće od drevnih Egipćana koji su ga upotrebljavali prilikom mumificiranja faraona.

Poslije se otkrilo da pomaže u liječenju malarije i gripe te ima dobra svojstva u borbi protiv različitih infekcija i bolesnih stanja.

Spominje se u Bibliji, opisana je u djelima drevne egipatske civilizacije, a veliku ulogu imala je i u grčkoj mitologiji, gdje se spominje da je maslina nastala kada je božica Atena u nadmetanju s Posejdonom bacila kap vode na klisuru, na kojoj je potom izrasla maslina.

Od antičkih vremena maslinovo drvo osiguravalo je hranu, koristilo se za ogrjev i građu, a plod se koristio u liječenju mnogih bolesti. Smatrana je simbolom mira i mudrosti.

Maslinovim uljem kao zaštitom od sunca već stoljećima se služe ribari, a posljednja istraživanja govore o njegovim ljekovitim svojstvima u slučaju opeklina od sunca. [...]

Nastavi dalje...


MAGNEZIJ

cvijet

Opće je poznato da je magnezij esencijalni sastojak čovječeg i životinjskog organizma te da je potreban za aktivnost oko 300 različitih enzima. Zbog toga, sa pravom se može reći da život bez magnezija ne bi bio moguć, tako da magnezij spada među najznačajnije minerale našeg vremena. Dodatna suplementacija prehrane magnezijem stoga se preporučuje kod prevencije srčanih oboljenja i ateroskleroze, visokog krvnog tlaka, dijabetesa, živčane napetosti, razdražljivosti i nemira, poremećaja spavanja, trudnoće i dojenja te za prevenciju migrene. .[...]

Nastavi dalje...


CINK

cvijet

Cink je esencijalni mineral koji nalazimo u gotovo svakoj stanici našeg tijela. Smatra se da je količina cinka u tijelu odrasle osobe oko 2 g. Najveću količinu cinka u tijelu nalazimo u retini i muškim reproduktivnim organima, dok ga u znatnoj mjeri nalazimo i u kostima i mišićima. Apsorpcija mu je loša, a glavni dio cinka apsorbira se u jejunumu, tj. u tankom crijevu. Cink sudjeluje u aktivnosti gotovo stotinu enzima, tvari koje omogućavaju odvijanje biokemijskih reakcija u našem tijelu. Cink utječe na osjećaj okusa i na tek. Elementi okusa nalaze se u slini i strukturna su tvar epitelnih stanica sluznice usne šupljine.. Najčešći su simptomi nedostatka cinka suha i ogrubjela koža, beživotna kosa, krhkost i bijele mrlje na noktima, oslabljeni osjeti okusa i mirisa, gubitak teka i tjelesne težine, smanjena prilagodljivost očiju na mrak, proljev, česte infekcije, otežano zacjeljivanje rana, kožne iritacije i poremećaji poput dermatitisa i akni... Mogući su i poremećaji rasta i razvoja, koncentracije i pamćenja, imuniteta i izmjene tvari te impotencija i neplodnost..[...]

Nastavi dalje...


LANENO ULJE


LANENO ULJE

Latinski naziv: Linum usitatissimum - Oleum

Ljekovito ulje

Laneno ulje se dobiva hladnim prešanjem sjemenki lana te tako i zadržava sva dobra svojstva sjemenki.

Dnevna konzumacija lanenog ulja, jedne žličice dnevno, pomaže zdravlju srca, krvožilnog sustava, debelog crijeva i kože.

U narodu još poznat i kao ćeten ili preslej, lan se smatra jednom od najstarijih pripitomljenih biljaka na Zemlji.

Laneno ulje ima jako specifičan okus pa ga ne treba konzumirati u velikim količinama.

Od lana se dobiva visokokvalitetno ulje koje se koristi kao dodatak sosovima i salatama.

Laneno ulje se koristi jako puno u fitoterapiji za liječenje dišnih infekcija.

Naročito kod bronhitisa i astme.

Laneno ulje i lanene sjemenke u zadnje su vrijeme "otkriveni" kao istinski zdrava hrana.

Oni svakako zaslužuju svoje mjesto na top listi deset najzdravijih namirnica.

Lan nije nova hrana. Ustvari, ubraja se u stariju hranu i može ga se smatrati jednom od namirnica koje spadaju u izvornu "zdravu hranu", cijenjenu u cijelom Rimskom carstvu zbog svojih iscjeljujućih svojstava. Lan je bio jedan od izvornih "lijekova" koje je koristio Hipokrat.

Drugo ime lanenog ulja bi moglo biti zaboravljeno ulje.

Pomaže u liječenju Chronove bolesti, ulcerativnog kolitisa, artritisa, depresije, opekotina, akni i drugih kožnih stanja i bolesti, umanjuje simptome astme, bolnih menstruacija, smanjuje povišen krvni tlak. Unatoč tome, ukoliko već uzimate neke lijekove ili suplemente prehrani, treba se posavjetovati s liječnikom kod uzimanja ulja lana jer pojačava i smanjuje djelovanje nekih lijekova i može izazvati neravnotežu u uzimanju masnih kiselina.

Ljekovita svojstva lanenog ulja kod:

– Liječenja arterioskleroze i tromboze.

– Ubrzava izbacivanje kamena iz bubrega i pijeska iz mokraćnih kanala.

– Jača imuno sustav.

– Snižava krvni tlak.

– Olakšava tegobe vezane uz menopauzu.

Laneno ulje može se dodati i u kuhana jela, ali ga ne treba izlagati visokim temperaturama jer gubi svoja ljekovita svojstva. Tko ima problema sa prostatom i želucem treba izbjegavati laneno ulje a tako i oni sa makularnom degeneracijom oka zbog toga što iritira osjetljivu sluznicu.



Ljekovito djelovanje:

- Redovito korištenje sirovog lanenog ulja ima široki spektar ljekovitog djelovanja.

Neka od njih uključuju djelovanje na:

- stanice raka, naročito rak dojke, jajnika i prostate

- mozak, te preventivno na pojavu moždane kapi

- aterosklerozu

- srčane tegobe, posebice pojavu srčanog infarkta, te aritmije

- hipertrofiju prostate

- upalu mokraćnog mjehura

- nastanak žučnih kamenaca

- probavu (blaga laksativna svojstva, sjemenke imaju snažnije djelovanje od ulja)

- artritis i bolove u zglobovima

- metabolizam masnoća u tijelu

- simptome ekcema, psorijazu, akne, glatkoću i blistavost kože

- simptome menopauze

- imunitet i slobodne radikale

Redovita konzumacija lanenog ulja ima bogato, ljekovito djelovanje:

- smanjuje tegobe kod dijabetesa stabiliziranjem šećera u krvi

- može pomoći kod gubitka viška kilograma

- preventivno na pojavu moždane kapi

- aterosklerozu

- srčane tegobe

- hipertrofiju prostate

- nastanak žučnih kamenaca

- kosa, koža i nokti će vam biti i izgledati zdraviji

Laneno ulje vrlo je efikasno i pri korištenju za vanjsku primjenu, nanošenjem na kožu.

Koristi se za zacjeljivanje ožiljaka (ne nanositi na otvorene rane), kod opeklina, upala, ekcema, psorijaze, kožnih osipa.

Vrlo je korisno i za vanjsku primjenu kod suhe i ljuskave kože.

Laneno ulje jedan od najvažnijih regulatora ženskih hormona i preporučuje se ženama svake dobi.

Uostalom, s godinama imamo sve veću potrebu za omega kiselinama.


LANENO ULJE - Koristan začin



Iznimno je bogat proteinima i kalcijem:

Laneno ulje djeluje gotovo na cijelo tijelo, a iako je dovoljno uzimati ga samo svaki dan ujutro u čajnoj žličici, ono se može iskoristiti i kao odličan prehrambeni proizvod.

Ulje sjemenki lana može se kombinirati na više načina u prehrani.

Neki preporučuju sa već spomenutim svježim kravljim sirom jer je prije svega manje masno pa "lakše" upije masnoću iz lanenog ulja, a ujedno služi kao transportna jedinica masnim kiselinama iz ulja do stanica u organizmu.

Možete ga jesti kao dodatak salatama ili prilozima od povrća, ali nakon što se ohlade jer se na višim temperaturama laneno ulje raspada na štetne tvari koje truju vaš organizam.

Također, jednom otvoreno se preporučuje potrošiti unutar 3 tjedna, a mora se čuvati na hladnom, u tamnoj bočici kako ne bi došlo do promjena u strukturi.

Najbolje je koristi laneno ulje iz organskog uzgoja:

Ulje visoke kvalitete uopće nema ili je jedva osjetnog mirisa i vrlo je blagog, pomalo orašastog okusa.

Kako bismo u potpunosti iskoristili sve blagodati lanenog ulja, preporučena dnevna doza unosa je 1-3 velike žlice.

Ova količina ne bi se trebala prekoračiti.

Ostale blagodati lanenog ulja:

Najstarije je u primjeni i smatra se klasikom među ljekovitim uljima. Bogato je omega-3 kiselinama, pa je vrlo korisno u zaštiti krvožilnog sustava i učinkovito za zdravlje općenito. Koristi suhoj ispucanoj koži, a štiti i kod nekih upalnih kožnih tegoba. Ne nanosi se direktno na kožu jer je vrlo masno i teško se upija te je sklono oksidaciji već i tijekom dodira s kožom. Laneno ulje isključivo se uzima oralnim putem, jedna do jedna i pol jušna žlica dnevno, najčešće pomiješana s posnim sirom ili žitaricama. Može djelovati i kao blagi laksativ, ali ako se konzumira u preporučenoj dnevnoj količini neće imati navedenih nuspojava.

Laneno ulje, dobiveno postupkom hladnog prešanja ne smije se zagrijavati, jer dolazi do negativnih promjena u njemu i gubi svoja ljekovita svojstva, dapače, postaje opasno za zdravlje. Stoga se ono dodaje u svježe namirnice ili u već zagrijanu gotovu hranu. Može se dodati salatama, pokapati njime kuhano povrće, pripremiti salatne preljeve i marinade.

Najvažnije je imati mjeru, kao i u svemu. Začinite salatu lanenim uljem. Dodajte žličicu svježem kravljem siru nakon treninga jer ćete tako dobiti proteinsko-masni obrok bogat omega 3 masnim kiselinama koje su neophodne za pravilan rad krvožilnog sustava i srca, mozga, ali i ostalih sustava u organizmu.

Uspostavite li ravnotežu u prehrani, postigli ste recept za dobro zdravlje i dugovječnost.

LANENO ULJE - Pomoć pri mršavljenju



Laneno ulje za mršavljenje:

Kako ubrzava metabolizam i omogućuje redovito pražnjenje crijeva lan je dobar izbor za mršavljenje.

Laneno ulje poput drugih ulja sadrži oko 900 kcal na 100 grama samo po sebi neće vam samo tako istopiti kilograme. Sjemenke od lana su dobar izbor ako se samelju i ujutro pojedu uz šalicu nemsnomasnog jogurta.

Međutim skidanje sala sa trbuha nije moguće bez redovite fizičke aktivnosti i kompletnog dijetalnog režima prehrane.

Jednostavan i ukusan, a iznimno zdrav obrok možete pripremiti tako da laneno ulje umiješate u svježi kravlji sir, a tome se može dodati i malo čili papričice. Potrebno je dobro izmiješati sve sastojke, tako da se u potpunosti prožmu. Ovaj recept preporučuje se za održavanje idealne tjelesne težine i dobrog zdravlja.

Laneno ulje za kosu:

U kozmetičke svrhe lan je našao višestruku primjenu, jedna od njih je i zdravlje kose te se može pronaći u mnogim preparatima i šamponima.

Ja neću ovdje reklamirati nikakav pojedini proizvod, ali imam osobna iskustva sa korištenjem jedne žličice lanenog ulja dnevno u prehrani. Naime suha i ispucana kosa na vrhovima se stabilizirala i regenerirala, naravno to se ne događa preko noći i treba biti uporan.

Čuvanje:

Laneno ulje je osjetljivo, sklono oksidaciji.

Kako ćemo znati da se pokvarilo i da su se oslobodili štetni sastojci?

Nećete uopće sumnjati da ga trebate baciti jer će biti neugodnog okusa i oštrog, lošeg mirisa.

Zato ga treba pohraniti u hladnjaku, dobro zatvorenog. I ulje u kapsulama također kao i vrećicu sa sjemenkama.

Kod pohrane ovog ulja trebamo uzeti u obzir njegovu osjetljivost na svjetlost i temperaturu te sklonost oksidaciji.

U slučaju kvarenja, u lanenom se ulju počinju oslobađati štetne molekule lipid peroksida, a ono postaje neugodnog okusa i oštrog mirisa. Važno je znati datum prešanja, koji piše na svim kvalitetnijim bočicama lanenog ulja.

Ukoliko se pokvarilo, ulje će biti grko, oporo, a svježe, u dobrom stanju je bez mirisa, okusa slično orahu i orašastom voću.

Javilo se više znanstvenika koji smatraju da laneno ulje nije toliko zdravo kao što se priča, upravo zbog toga što može negdje stajati otvoreno na nepropisnoj temperaturi i tada postaje čak i kancerogeno te loše djeluje na srce i krvne žile.

Korištenje lanenog ulja:

Ne koristite laneno ulje za kuhanje.

Ulja bogata esencijalnim masnim kiselinama nisu dobra za kuhanje.

Visoka temperatura čak može te zdrave masnoće pretvoriti u štetne. Laneno ulje dodajte hrani nakon kuhanja ili pri posluživanju.

Lan ima mnogo vrlina, ali ima i jednu manu: brzo postaje užeglo. Zdrave masnoće se po pravilu brzo kvare, a jedina iznimka je maslinovo ulje. (Ulja s dugim rokom trajanja su zapravo hidrogenizirane masti koje su, naravno, štetne.)

Da biste spriječili kvarenje:

Kupujte samo laneno ulje koje je stajalo u hladnjaku i koje se prodaje u crnim bocama.

Laneno ulje držite u hladnjaku, u boci čvrsto zatvorenoj poklopcem. Čim više smanjite izloženost ulja toplini, svjetlosti i zraku.

Budući da će ulje postati užeglo otprilike 6 tjedana nakon prešanja, kupujte laneno ulje u manjim bocama, ovisno o tome koliko ga brzo trošite.

Uzimate li laneno ulje s hranom, možete čak povećati prehrambenu vrijednost drugih namirnica. Istraživanja pokazuju da dodavanje lanenog ulja u hranu bogatu sulfatnim aminokiselinama kao šo su fermentirani mliječni proizvodi (npr. jogurt), povrće iz porodice kupusnjača, te proteini životinjskog podrijetla, morskih plodova i soje, pomaže esencijalnim masnim kiselinama da se ugrade u stanične membrane.

Pomiješano s jogurtom, laneno ulje postaje emulzija te ga tijelo može bolje probaviti i iskoristiti.

Laneno ulje je nadjelotvornije kada ga se uzima s antioksidansima kao što su vitamin E i karoten, te nekim drugim tvarima, npr. vitaminom B6 i magnezijem.

Iako jedna žlica lanenog ulja dnevno ne obećava savršeno zdravlje, sigurno je da vam može biti od pomoći.

LANENO ULJE - Svijetlo i tamno za njegu kose



NUSPOJAVE:

Ukoliko uzimate lijekove protiv zgrušavanja krvi ili ste trudnica ili dojilja, prije uzimanja lanenog ulja savjetujte se sa svojim liječnikom.

Također, treba ga u većim količinama konzumirati pod liječničkim nadzorom jer nepovoljno djeluje u slučaju nekih bolesti od kojih konzumenti eventualno boluju.

molimo pročitati izjavu