TRANSLATOR




KOMORAČ

cvijet
Komorač (foeniculum vulgare mill.).eng: fennel, d: der fenchel, Fr: le fenouit commun. Obitelj: apiaceae (umbelliferae) - štitarke. Ostali nazivi: koromač, morač, slatki kopar, janež, divlja mirođija. Podrijetlo: Komorač je jedna od najstarijih poznatih ljekovitih biljaka što su ih koristili stari Egipćani, Rimljani i Grci. Stanište: Raste na poljima, i neobrađenimlivadama, u vinogradima, na kamenjarima, a uzgaja se u vrtovima i na poljima. Komorač potiče iz Sredozemlja, a dosta se uzgaja i diljem svijeta, uglavnom u Toplijim krajevima Europe i Azije te Africi i Južnoj Americi. Raste po kamenjarima Hrvatskoga Primorja, Dalmacije i Makedonije. U nas ga najviše ima u primorskim krajevima i na otocima. Komorač se danas cijeni kao mirodija za pripremanje kolača i kruha. Zrnca komorača, a još češće mljeveni komorač, miješaju se s brašnom tako da pecivo dobiva izvrstan okus. Komorač se pored toga stavlja u juhe, umake, variva i konzervirano povrće. Svježi, nježni listići komorača, kao i svježi korijen, nasjeckaju se u salate....[...]

Nastavi dalje...


KIM

cvijet
Kim (carum carvi l.). Obitelj: umbelliferae (apiaceae) - štitarke. Eng: caraway. D: kummel. fr: le carvi. Drugi nazivi: divlji kim, kumen, kumin. Egipčani ga nazivaju; tapnen. Stari Rimljani: cuminum. A Grci: kyminon. Povijest i pučka medicina: Kim se odavno koristi kao začin i ljekovito sredstvo. Najčešće u pripravcima protiv nadimanja, bolova u trbuhu, ujeda otrovnih životinja, kao oblog kod krvarenja iz nosa, za pospješivanje izlučivanja želučane kiseline i majčina mlijeka te kod kašlja. Sa šećerom i drugim začinima pripravljao se liker od kima. Stari Grci dodavali su ga svim lijekovima kako bi ubrzali njihovo djelovanje.

Droga: carvi fructus - plod kima. Plodovi kima koriste se u različitim ljekovitim pripravcima, a iz njih se dobiva i ljekovito eterično ulje koje se koristi kao djelatna tvar u mnogim farmaceutskim pripravcima. Kao biljka za probavni sustav, kim je doista blagotvoran. Djeluje kao stomahik, stimulirajući lučenje probavnih enzima. Prednost mu je što nije gorak, kao što je slučaj kod drugih biljaka koje se koriste u tu namjenu, poput gorkog pelina ili kičice. Zanimljivo, istodobno ima sposobnost opuštanja glatkog mišićja probavnog sustava, ali i poticanja njegove normalne peristaltike (gibanje). Na taj način sprječava bolne grčeve probavnog sustava, a olakšava proces probave.

Kim je jedna od najdjelotvornijih biljaka karminativnog djelovanja, što znači da djeluje kod nadutosti....[...]

Nastavi dalje...


ANIS

anis

Plodovi koji se sabiru dvaput u sezoni moraju se očistiti od peteljki i odmah sušiti jer inače pocrne. Korijen se vadi u jesen. Poslije čišćenja korijena od zemlje, reže se na kockice ili rezance te suši na toplom prozračnom mjestu. Iz sjemena se destilacijom dobiva anisovo ulje (oleum anisi). Anis je podrijetlom iz Egipta. Ljekovito djelovanje anisa možda je najbolje opisano u starim zapisima: "ako golubinjak namažemo uljem anisa golubovi će ga sigurno prihvatiti jer obožavaju njegov miris." Sjeme anisa sadrži 1-5 % eteričnog ulja, bjelančevina i šećera do 20 %, masnih ulja do 10 %. željeza; ulje anisa sadrži i do 90 % anetola, zatim metilhavikola, aldehida, estragola, anisove kiseline, anis ketona i anisovog alkohola. U kućanstvu se anis upotrebljava kao začin za razne kolače i razne vrste kruha, te su poznati anisovi kolačići, pereci, prepečenac, kifle, kruh itd.

Ljekoviti dio biljke: plod

Anis je afrodizijak, antispazmatik, aromatik, antidepresiv, diuretik, dispeptik, ekspektorant, holagog, holeretik, galaktagog, karminativ, mikotik, pektoral, sekretolik, stimulans, tonik i vermifug.[...]

Nastavi dalje...


KLINČIĆ

cvijet
Klinčići su zapravo nezreli, neotvoreni cvjetni pupoljci zimzelenog tropskog drveta iz porodice mirta, koji su ružičasti dok su svježi, a sušenjem mijenjaju boju u bakreno smeđu. Dok su svježi ružičasti su, a osušeni mijenjaju boju u hrđavo-smeđu. Duljine su 12 - 16 mm i nalikuju čavlićima (na lat. se i naziva clavus, što znači čavao). Stabljike završavaju istaknutim četverodijelnim cvjetnim pupovima. Miris im je topao, opor i aromatičan, a okus slatkasto-trpak i vrlo jak.

Klinčićevac ili klinčić (Syzygium aromaticum) je malo do srednje visoko, osjetljivo zimzeleno drvo iz tropskih krajeva. Pripada porodici mirta (Mirtaceae), a potječe iz sjevernih Molučkih otoka.

Uspijeva samo u tropskoj morskoj klimi pa se danas uzgaja u Indoneziji, Tanzaniji, Madagaskaru, Šri Lanki i Maleziji.

Drvo klinčićevca ima krošnju u obliku piramide te velike, kožaste i sjajne, jajolike listove koji se javljaju u parovima. Listovi su vrlo aromatični, a ugodan miris imaju i grančice i sitni zvonoliki crveni cvjetovi koji se javljaju u gustim nakupinma u dva razdoblja tijekom vegetacije. Još ružičasti cvjetni pupoljci beru se ručno ili tresu bambusovim štapovima, a zatim se suše na suncu. Nakon sušenja, pupoljci su crvenkastosmeđe boje i nalik čavliću, a pod nazivom klinčić upotrebljavaju se kao začin. Naziv mu dolazi od latinske riječi clavus što znači čavao.

Njegove izuzetno ljekovite tvari koje sadrži ( eugenol, cariofilen, tanin i dr.) imaju jaka anti-mikrobna svojstva te ubijaju sićušne parazite, njihova jajašca i ličinke.

Čudesna svojstva klinčića odavna su poznata liječnicima diljem svijeta pa se od davnina koristi kao lijek kod problema sa probavom te za uništavanje parazita i protiv gljivičnih infekcija. [...]

Nastavi dalje...


KOPAR

cvijet

Mljeveni plodovi kopra u mlincu za kavu uzimali su se kao začin kod svih dijetalnih jela 3 puta na dan na vrhu noža. Miriše ugodno i aromatično i vrlo je sličan komoraču. Kopar je u svojoj dugovječnoj povijesti u narodu izgradio svoju mitsku povijest s legendom o čarobnoj moći a u kuhinjama domaćica sve do današnjeg dana ostao je ljekovita i začinska biljka, čije lišće se koristi kod kiseljenja krastavaca, kod zelenih salata, salate od krumpira i graha, te raznim jelima (variva, juhe, umaci). Bolesti bubrega i urinarnih puteva, digestivnih bolesti, glavobolje, gluhoće, grčeva, gušterače - (za bolji rad), kašlja, nesanice, neuroze, nadutost, skleroze, srčane aritmije zajedno sa komoračem, tumora, varikoznih vena, zatvora, za jače lučenje mlijeka, želučanih bolesti, žutice, izgubljenog apetita, lošeg zadaha iz usta.

U kuhinji kao začin, za pripremu osvježavajućeg čaja, te za ubode insekata.

Eterično ulje kopra rabe kao insekticid.

Tinkturu kopra od sjemena rabe kod gripe, grčeva te poremećaja probave.

Ljekovito djelovanje kopra u pučkoj medicini se dosta razvilo tako da su njegova svojstva nadopunjavali i s ostalim ljekovitim sredstvima kao što su med koji se dodavao čaju od kopra za liječenje plućnih oboljenja.

Zatim vino u kojemu se močio ili kuhao plod kopra za umirenje živaca a ako se popilo prije spavanja kod raznih nesanica. - Ženama je poznato poticajno djelovanje na mliječne žlijezde, poželjno kod dojilja. - Za izazivanje mjesečnog ciklusa. - Kod grčeva koji se javljaju kod dojenčadi jer umiruje i otklanja ih..

O kopru postoji niz starih izreka koje dosta govore o njegovoj moći, onima, koje noću muče strašni snovi, koji nemirno spavaju, hrču ili u polusnu skaču iz kreveta, treba pod glavu staviti svežanj lišća od kopra, bio je jedan od uobičajenih savjeta.[...]

Nastavi dalje...


MASLINA

cvijet

Priča o maslinovu listu kreće od drevnih Egipćana koji su ga upotrebljavali prilikom mumificiranja faraona.

Poslije se otkrilo da pomaže u liječenju malarije i gripe te ima dobra svojstva u borbi protiv različitih infekcija i bolesnih stanja.

Spominje se u Bibliji, opisana je u djelima drevne egipatske civilizacije, a veliku ulogu imala je i u grčkoj mitologiji, gdje se spominje da je maslina nastala kada je božica Atena u nadmetanju s Posejdonom bacila kap vode na klisuru, na kojoj je potom izrasla maslina.

Od antičkih vremena maslinovo drvo osiguravalo je hranu, koristilo se za ogrjev i građu, a plod se koristio u liječenju mnogih bolesti. Smatrana je simbolom mira i mudrosti.

Maslinovim uljem kao zaštitom od sunca već stoljećima se služe ribari, a posljednja istraživanja govore o njegovim ljekovitim svojstvima u slučaju opeklina od sunca. [...]

Nastavi dalje...


MAGNEZIJ

cvijet

Opće je poznato da je magnezij esencijalni sastojak čovječeg i životinjskog organizma te da je potreban za aktivnost oko 300 različitih enzima. Zbog toga, sa pravom se može reći da život bez magnezija ne bi bio moguć, tako da magnezij spada među najznačajnije minerale našeg vremena. Dodatna suplementacija prehrane magnezijem stoga se preporučuje kod prevencije srčanih oboljenja i ateroskleroze, visokog krvnog tlaka, dijabetesa, živčane napetosti, razdražljivosti i nemira, poremećaja spavanja, trudnoće i dojenja te za prevenciju migrene. .[...]

Nastavi dalje...


CINK

cvijet

Cink je esencijalni mineral koji nalazimo u gotovo svakoj stanici našeg tijela. Smatra se da je količina cinka u tijelu odrasle osobe oko 2 g. Najveću količinu cinka u tijelu nalazimo u retini i muškim reproduktivnim organima, dok ga u znatnoj mjeri nalazimo i u kostima i mišićima. Apsorpcija mu je loša, a glavni dio cinka apsorbira se u jejunumu, tj. u tankom crijevu. Cink sudjeluje u aktivnosti gotovo stotinu enzima, tvari koje omogućavaju odvijanje biokemijskih reakcija u našem tijelu. Cink utječe na osjećaj okusa i na tek. Elementi okusa nalaze se u slini i strukturna su tvar epitelnih stanica sluznice usne šupljine.. Najčešći su simptomi nedostatka cinka suha i ogrubjela koža, beživotna kosa, krhkost i bijele mrlje na noktima, oslabljeni osjeti okusa i mirisa, gubitak teka i tjelesne težine, smanjena prilagodljivost očiju na mrak, proljev, česte infekcije, otežano zacjeljivanje rana, kožne iritacije i poremećaji poput dermatitisa i akni... Mogući su i poremećaji rasta i razvoja, koncentracije i pamćenja, imuniteta i izmjene tvari te impotencija i neplodnost..[...]

Nastavi dalje...


ARGANOVO ULJE


ARGANOVO ULJE - "tekuće zlato" Maroka

Latinski naziv: Argania Spinosa - argania spinosa kernel oil

Ljekovito ulje

Dolazi nam iz sjeverne Afrike, a dobiva se iz sjemenke ploda koji podsjeća na maslinu. Blago je neugodnog mirisa, odlično se kombinira s biljnim uljima ploda divlje ruže, badema i marelice, te pšeničnih klica, te eteričnim uljima bušina, ruže, palmarose, sjemena mrkve.

Drvo argana (Argania spinosa) raste samo u jugozapadnom dijelu Maroka. Dobro podnosi sušu, otporno je na visoke temperature, a ako odumre, nakon 7 godina može ponovno oživjeti. Iz tog razloga ono simbolizira strpljivost i izdržljivost.

Ayurveda ulje koristi za mazanje tijela uljem kako bi se povećala razina energije u organizmu i poboljšalo opće stanje organizma.

Proizvodnju ulja isključivo provode udruge žena, kojima je to način postizanja emancipacije i samostalnosti. Proces dobivanja je dugotrajan i težak – arganovi oraščići se beru, razbijaju kamenom i melju. Dobivena smeđa pasta (amlou) se ručno gnječi kako bi se dobilo ulje. Za jednu litru ulja potrebno je približno 40 kg plodova i oko 20 sati rada.

Ulje argana postalo je sinonim za njegu suhe kože.

Izuzetno djelovanje ulja argana potvrdili su razni laboratoriji: regeneracija hidrolipidnog sloja kože, porast udjela hranjivih tvari u stanicama kože, stimulacija međustanične oksigenacije, neutralizacija štetnih slobodnih radikala i zaštita vezivnog tkiva.

Sadrži 10-15% palmitinske kiseline, 45-5% oleinske kiseline, 28-36% linolne kiseline. Od fitosterola sadrži spinasterol i shotenol koji čine preko 70% ukupnih fitosterola.

Sadrži zasićene i nezasićene masne kiseline (linolna, alfa linolenska, oleinska), sterole, vitamin E, minerale i karotenoide.

Tokoferoli, poznatiji kao vitamin E, najvrjedniji su sastojak arganovog ulja.

Nezamjenjiv je u borbi protiv ožiljaka, ekcema i suhog vlasišta.

Osnovno djelovanje

Esencijalne masne kiseline iz arganovog ulja sprečavaju upalne procese na koži hidratizirajući je i jačajući u isto vrijeme.

- Ulje argana ima visoki udio skvalena, prirodnih spojeva koji štite od raka kože i pomažu smiriti iritiranu kožu.

- Ferulinska kiselina iz ulja argana vrlo je snažan stabilizator vitamina C i E pa ona udvostručuje njihovo djelovanje.

- Sadrži i polifenole - prirodne spojeve iz biljaka koji imaju protuupalno i regenerativno djelovanje na kožu.

- Arganovo ulje pogodno je za sve tipove kože, a mogu ga koristiti i trudnice i mala djeca.

- Njeguje i hidratizira suhu kožu, pomaže kod dermatitisa i psorijaze te sprječava infekcije.

Arganovo ulje je ono što se još naziva i Marokansko ulje. Tražite li marokansko ulje za kosu. To je arganovo ulje. Ne, ne piše ispod naziva ulja da je za kosu. Ni na boci maslinovog ulja ne piše da je za kosu pa svejedno od njega radimo pakunge, zar ne? Dakle, bitno je da je u boci čisto arganovo ulje, hladno prešano i nerafinirano, a za što ćete ga koristiti ovisi o Vama.

Arganovo ulje sadrži vrlo visoke količine nezasićenih masnih kiselina, uključujući i linoleinsku kiselinu, koja štiti i regenerira kožu. Masne kiseline također stimuliraju međustaničnu oksigenaciju, koja pomaže u vraćanju osnovne ravnoteže vode i lipida u hidrolipidnom sloju kože. Na taj se način sprečava sušenje kože i gubitak elasticiteta, što znači sprečavanje nastanka bora, te koža postaje mekša i zategnutija. Ovo je ulje najbolji saveznik zdravlja kože, kose i noktiju.

Arganovo ulje je jedno od najmoćnijih anti-age ulja na svijetu, zahvaljujući svom bogatom sastavu hranjivih nutrijenata. Učinak protiv nastajanja bora se povećava zbog prisutnosti velike količine vitamina E (tokoferola), koji je poznat kao najsnažniji biološki antioksidans i kao takav neutralizira slobodne radikale. Isto tako, vitamin E štiti stanične membrane od lipidne oksidacije i tako usporava proces starenja, te pomaže regeneraciji ožiljcima oštećenoj koži.




ARGANOVO ULJE



Arganovo ulje za njegu kože:

U kombinaciji s dodatnim biljnim uljima i eteričnim uljima sličnog djelovanja, mogu se dobiti vrlo potentne mješavine pomoću kojih se, redovitim korištenjem, bore i ožiljci mogu znatno smanjiti. Važno je znati da korištenjem prirodnih, nerafiniranih ulja poput argana željeni rezultati traju vrlo dugo jer sami sastojci takvim proizvoda odgovaraju i vrlo su slični (ili isti) sastojcima koji se nalaze u hidrolipidnom sloju ljudske kože. Na taj način koži pružamo podršku da se i sama regenerira.

Arganovo ulje ne začepljuje pore i vrlo se brzo upija, pa neće ostaviti sjajan trag kada se nanese na kožu lica.

Ako ga koristite kao dnevnu njegu, nabolje je prvo nanijeti odgovarajući hidrolat na lice i namazati ulje dok se koža još nije sasvim posušila.

Tako ustvari na lice nanosite jednu inačicu kreme bez emulgatora, obzirom da koža istovremeno dobiva i masnu i vodenu fazu (koje su osnovni sastojci svake kreme).

Argan možete koristiti za cijeli niz kožnih poteškoća:

Osim spomenutog djelovanja protiv bora, te kod zacjeljivanja ožiljaka može se koristiti:

- Kod kožnih iritacija i upala

- Za njegu masne kože jer regulira lučenje sebuma

- Za prevenciju strija za vrijeme trudnoće

- Za jačanje krhkih noktiju

- Kod tretmana ekcema i psorijaze

- Kao pakung za kosu jer daje kosi sjaj, pojačava rast kose, te štiti kosu od pucanja

- Za njegu osjetljive dječje kože

- Podloga za sjajnu i zdravu kožu lica

Arganovo ulje može vam poslužiti kao hranjiva podloga za šminku ili uobičajenu kremu za njegu lica i tijela.

Ne masti kožu, a prirodno je hidratizira pa je pogodno i za one koji imaju mješovitu i kožu sklonu nepravilnostima.

Za prirodnu podlogu i njegu napravite vlastiti losion:

Prelijte vrećicu zelenog čaja sa 2 dcl vruće vode i ostavite 7-10 minuta. Uklonite vrećicu i ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi. Dodajte 1 kap eteričnog ulja po želji (naranča, limun ili čajevac) i 2-4 kapi arganovog ulja te prelijte u staklenku. Koristite ujutro i navečer, nakon čišćenja lica.

Noćna hidratacija

Prednost ovog ulja je što se brzo upija i ne ostavlja masne tragove pa vam može poslužiti i za noćnu hidrataciju lica. Kap arganovog ulja nanesite na dlanove, blago ih zagrijte i tapkajući nanesite na područje nosa i oko očiju, čelo i ostatak lica, a zatim i vrat. Budući da je bogato vitaminima A i E, može vam poslužiti i kao prirodna pomoć za ublažavanje bora i njegu osjetljivih područja lica.

Nježan i hranjiv piling

Mrtve stanice kože možete s lica i tijela ukloniti uz pomoć arganovog ulja, u kombinaciji sa smeđim šećerom. Ovaj nježan i hranjiv piling osigurat će vam zdravu i sjajnu kožu, nahraniti je, podariti joj sjaj i privlačan izgled, a pritom ukloniti nečistoće i osjećaj zatezanja. Možete je koristiti i za jako suhu i oštećenu kožu laktova i peta. Pomiješajte 1 jušnu žlicu smeđeg šećera s 3 kapi arganovog ulja, kružnim pokretima nanesite na lice (ili drugi dio tijela) i istim pokretima blago masirajte to područje 2-4 minute. Isperite s mlakom vodom i osušite ručnikom.

ARGANOVO ULJE



Prirodna pomoć za akne

Bogatstvo linolenske kiseline i drugih hranjivih sastojaka čini arganovo ulje izvrsnim rješenjem za problematičnu kožu sklonu aknama i prištićima.

Ovo ulje smanjuje količinu sebuma kod masne kože i upalne procese na koži pa je pogodno kao prirodni tretman za akne, u bilo kojoj životnoj dobi. Štiti kožu i od ožiljaka te potiče njeno brže zacjeljivanje, što je još jedna prednost ovog ulja u odnosu na druga ulja prilikom njege kože sklone aknama. Kap ulja razmažite među dlanovima i nježnim pokretima nanesite na problematično područje.

Njega za opekline i porezotine

Arganovo ulje smiruje nadraženu i oštećenu kožu te je prirodno hrani i njeguje. Zato se koristi i za tretman kože nakon opeklina (sunce, drugi izvor topline), nadraženosti nakon brijanja (za muškarce i žene), te oštećenja kojima je uzrok suha i ispucala koža.

1-2 kapi nanesite na dlanove i lagano umasirajte na željeno područje.

Zaštita od strija

Nježno djelovanje arganovog ulja možete iskoristiti i u zaštiti kože od strija. Potiče elastičnost i dubinski hrani kožu, a mogu ga koristiti i trudnice.

2-3 kapi ulja razmažite među dlanovima i nježno ga nanesite na problematična područja na tijelu: bokove, bedra, trbuh i grudi.

Ako već imate strije, arganovo ulje može pomoći da budu manje vidljive: pomiješajte ga s malo smeđeg šećera, izmasirajte s tim pilingom zahvaćeno područje kože i nježno isperite. Nakon toga, nanesite kap čistog ulja na strije i ostavite da se upije.

Njega za cijelo tijelo

Hrani, njeguje, osvježava, čisti kožu, osigurava joj sjaj, njegu i zdravlje – mnogo je razloga zbog kojih bi arganovo ulje moglo postati vaš novi omiljeni losion za tijelo. Napravite ga tako da 2 kapi arganovog ulja dodate u vaše omiljeno bazno ulje (bademovo, kokosovo, jojobino) i tu mješavinu nanesite na tijelo.

Regenerator za kosu koji se ne ispire

Lakše raščešljavanje, nahranjena i sjajna kosa te manje ispucalih vrhova rezultat su korištenja arganovog ulja kao prirodnog regeneratora za kosu. Zaštitit će je od vjetra, sunca, morske soli kao i od oštećenja koja mogu nastati čestom upotrebom sušila za kosu i drugim uređajima za tretman kose. Može vam poslužiti i kada želite dodatni sjaj u kosi, ali i kada morate na brzinu ukrotiti divlje kovrče.

Arganovo ulje možete nanijeti na suhu ili mokru kosu, no nemojte ga ispirati. Ovisno o dužini i gustoći kose, iskoristite 1-3 kapi ulja koje ćete lagano umasirati, od vrhova do tjemena.

Balzam za usne

Meke, nježne i njegovane usne možete postići uz pomoć ovog ulja koje će ih nahraniti i obnoviti te zaštititi od sunca i vjetra. 1 kap izlijte na jagodicu prsta i nježno je umasirajte na usne.

Njega za zdrave i lijepe nokte:

Vrijedno arganovo ulje pomaže u zdravlju noktiju – sprječava njihovo pucanje, hrani nokte, štiti kožicu i daje noktima prirodni sjaj.

Ujedno je i zaštita od bolnih i neugodnih zanoktica. Koristite ga kao bazu za njegu noktiju, prije nanošenja laka i za svakodnevnu njegu ruku. Nanesite vrlo malu količinu ulja na svaki nokat, nježno umasirajte i ostavite nekoliko trenutaka da se upije, a potom isperite mlakom vodom.

Zaštita od starenja i bora

Zaštita kože od starenja i bora još je jedna funkcija arganovog ulja, bogatog antioksidansima i karotenima. Potiče elastičnost kože, dubinski je hrani i njeguje te pomaže u ublažavanju posljedica koje na koži nastaju uslijed izlaganja UV zrakama, pretjeranom suncu i vjetru. Arganovo ulje može potaknuti regeneraciju kože, ublažiti vidljive sunčane pjege i smanjiti upalne procese na koži te zaštititi kožu od štetnih utjecaja iz okoliša.

Ljekovita svojstva:

Osim u kozmetičke, arganovo ulje koristi se i u zdravstvene svrhe. Preporučuje se uzimati dvije žličice arganovog ulja na dan, a njegovi učinci su sljedeći:

- Snižava razinu kolesterola i lipida

- Jača obrambeni sustav organizma

- Moćan je antioksidans

- Pomaže kod svih upalnih bolesti kože (seboreja, psorijaza, akne, neurodermatitis, alergijski dermatitis)

- Stimulira cirkulaciju

- Poboljšava kapacitet mozga

- Blagotvorno utječe na jetra i probavu, reumatske i kardiovaskularne bolesti

Nabava i čuvanje:

Na tržištu se pod nazivom arganovo ulje mogu naći i proizvodi koji nisu čisto arganovo ulje i koji sadrže sintetičke i štetne sastojke.

Na etiketi proizvoda trebalo bi jasno pisati: "100% arganovo ulje" ili "100% argania spinosa kernel oil".

Čisto ulje argana trebalo bi imati blago orašast miris, koji podsjeća na maslinovo ulje, ali sa orašastijom notom.

Svilenkasto je i upija se u kosu i kožu u samo nekoliko minuta.

Na tržištu se mogu naći i ulja koja mirišu drugačije – nekvalitetno i pokvareno ulje, korisnici tvrde, miriši poput užegle masti, i izrazito je neugodno.

No, ako arganovo ulje nema tu isključivu orašastu notu, to ne znači nužno i da nije originalno.

Naime, miris arganovog ulja ovisi o nizu faktora – vrsti tla, vlažnosti, količini oborina i drugim klimatskim uvjetima prije sakupljanja, potom o vrsti obrade (u nekim dijelovima Maroka se zbog velike potražnje i mehanički obrađuje – hladno prešanje), a zatim i obrade za druge potrebe.

Zapadnija tržišta traže arganovo ulje bez mirisa, primjerice, za kuhanje ili za proizvodnju kozmetičkih preparata.

Zato potražite ulje koje nose naziv organsko ili bio, kako biste bili sigurni da koristite kvalitetan proizvod.

Čuvajte ga u staklenoj ambalaži, na tamnom mjestu.

ARGANOVO ULJE



Možete i za kuhanje:

Može se koristiti u kulinarstvu, ali je mnogo popularnije u kozmetici za njegu suhe kože. Obzirom na visoku cijenu, arganovo ulje se češće koristi samo kao preljev za salatu ili kus-kus.

Za upotrebu u kulinarstvu, arganovi oraščići se prije razbijanja prže, dok se za kozmetičke svrhe koristi isključivo neprženo i nerafinirano arganovo ulje.

NUSPOJAVE:

Nisu mi poznate.

molimo pročitati izjavu