TRANSLATOR




KOMORAČ

cvijet
Komorač (foeniculum vulgare mill.).eng: fennel, d: der fenchel, Fr: le fenouit commun. Obitelj: apiaceae (umbelliferae) - štitarke. Ostali nazivi: koromač, morač, slatki kopar, janež, divlja mirođija. Podrijetlo: Komorač je jedna od najstarijih poznatih ljekovitih biljaka što su ih koristili stari Egipćani, Rimljani i Grci. Stanište: Raste na poljima, i neobrađenimlivadama, u vinogradima, na kamenjarima, a uzgaja se u vrtovima i na poljima. Komorač potiče iz Sredozemlja, a dosta se uzgaja i diljem svijeta, uglavnom u Toplijim krajevima Europe i Azije te Africi i Južnoj Americi. Raste po kamenjarima Hrvatskoga Primorja, Dalmacije i Makedonije. U nas ga najviše ima u primorskim krajevima i na otocima. Komorač se danas cijeni kao mirodija za pripremanje kolača i kruha. Zrnca komorača, a još češće mljeveni komorač, miješaju se s brašnom tako da pecivo dobiva izvrstan okus. Komorač se pored toga stavlja u juhe, umake, variva i konzervirano povrće. Svježi, nježni listići komorača, kao i svježi korijen, nasjeckaju se u salate....[...]

Nastavi dalje...


KIM

cvijet
Kim (carum carvi l.). Obitelj: umbelliferae (apiaceae) - štitarke. Eng: caraway. D: kummel. fr: le carvi. Drugi nazivi: divlji kim, kumen, kumin. Egipčani ga nazivaju; tapnen. Stari Rimljani: cuminum. A Grci: kyminon. Povijest i pučka medicina: Kim se odavno koristi kao začin i ljekovito sredstvo. Najčešće u pripravcima protiv nadimanja, bolova u trbuhu, ujeda otrovnih životinja, kao oblog kod krvarenja iz nosa, za pospješivanje izlučivanja želučane kiseline i majčina mlijeka te kod kašlja. Sa šećerom i drugim začinima pripravljao se liker od kima. Stari Grci dodavali su ga svim lijekovima kako bi ubrzali njihovo djelovanje.

Droga: carvi fructus - plod kima. Plodovi kima koriste se u različitim ljekovitim pripravcima, a iz njih se dobiva i ljekovito eterično ulje koje se koristi kao djelatna tvar u mnogim farmaceutskim pripravcima. Kao biljka za probavni sustav, kim je doista blagotvoran. Djeluje kao stomahik, stimulirajući lučenje probavnih enzima. Prednost mu je što nije gorak, kao što je slučaj kod drugih biljaka koje se koriste u tu namjenu, poput gorkog pelina ili kičice. Zanimljivo, istodobno ima sposobnost opuštanja glatkog mišićja probavnog sustava, ali i poticanja njegove normalne peristaltike (gibanje). Na taj način sprječava bolne grčeve probavnog sustava, a olakšava proces probave.

Kim je jedna od najdjelotvornijih biljaka karminativnog djelovanja, što znači da djeluje kod nadutosti....[...]

Nastavi dalje...


ANIS

anis

Plodovi koji se sabiru dvaput u sezoni moraju se očistiti od peteljki i odmah sušiti jer inače pocrne. Korijen se vadi u jesen. Poslije čišćenja korijena od zemlje, reže se na kockice ili rezance te suši na toplom prozračnom mjestu. Iz sjemena se destilacijom dobiva anisovo ulje (oleum anisi). Anis je podrijetlom iz Egipta. Ljekovito djelovanje anisa možda je najbolje opisano u starim zapisima: "ako golubinjak namažemo uljem anisa golubovi će ga sigurno prihvatiti jer obožavaju njegov miris." Sjeme anisa sadrži 1-5 % eteričnog ulja, bjelančevina i šećera do 20 %, masnih ulja do 10 %. željeza; ulje anisa sadrži i do 90 % anetola, zatim metilhavikola, aldehida, estragola, anisove kiseline, anis ketona i anisovog alkohola. U kućanstvu se anis upotrebljava kao začin za razne kolače i razne vrste kruha, te su poznati anisovi kolačići, pereci, prepečenac, kifle, kruh itd.

Ljekoviti dio biljke: plod

Anis je afrodizijak, antispazmatik, aromatik, antidepresiv, diuretik, dispeptik, ekspektorant, holagog, holeretik, galaktagog, karminativ, mikotik, pektoral, sekretolik, stimulans, tonik i vermifug.[...]

Nastavi dalje...


KLINČIĆ

cvijet
Klinčići su zapravo nezreli, neotvoreni cvjetni pupoljci zimzelenog tropskog drveta iz porodice mirta, koji su ružičasti dok su svježi, a sušenjem mijenjaju boju u bakreno smeđu. Dok su svježi ružičasti su, a osušeni mijenjaju boju u hrđavo-smeđu. Duljine su 12 - 16 mm i nalikuju čavlićima (na lat. se i naziva clavus, što znači čavao). Stabljike završavaju istaknutim četverodijelnim cvjetnim pupovima. Miris im je topao, opor i aromatičan, a okus slatkasto-trpak i vrlo jak.

Klinčićevac ili klinčić (Syzygium aromaticum) je malo do srednje visoko, osjetljivo zimzeleno drvo iz tropskih krajeva. Pripada porodici mirta (Mirtaceae), a potječe iz sjevernih Molučkih otoka.

Uspijeva samo u tropskoj morskoj klimi pa se danas uzgaja u Indoneziji, Tanzaniji, Madagaskaru, Šri Lanki i Maleziji.

Drvo klinčićevca ima krošnju u obliku piramide te velike, kožaste i sjajne, jajolike listove koji se javljaju u parovima. Listovi su vrlo aromatični, a ugodan miris imaju i grančice i sitni zvonoliki crveni cvjetovi koji se javljaju u gustim nakupinma u dva razdoblja tijekom vegetacije. Još ružičasti cvjetni pupoljci beru se ručno ili tresu bambusovim štapovima, a zatim se suše na suncu. Nakon sušenja, pupoljci su crvenkastosmeđe boje i nalik čavliću, a pod nazivom klinčić upotrebljavaju se kao začin. Naziv mu dolazi od latinske riječi clavus što znači čavao.

Njegove izuzetno ljekovite tvari koje sadrži ( eugenol, cariofilen, tanin i dr.) imaju jaka anti-mikrobna svojstva te ubijaju sićušne parazite, njihova jajašca i ličinke.

Čudesna svojstva klinčića odavna su poznata liječnicima diljem svijeta pa se od davnina koristi kao lijek kod problema sa probavom te za uništavanje parazita i protiv gljivičnih infekcija. [...]

Nastavi dalje...


KOPAR

cvijet

Mljeveni plodovi kopra u mlincu za kavu uzimali su se kao začin kod svih dijetalnih jela 3 puta na dan na vrhu noža. Miriše ugodno i aromatično i vrlo je sličan komoraču. Kopar je u svojoj dugovječnoj povijesti u narodu izgradio svoju mitsku povijest s legendom o čarobnoj moći a u kuhinjama domaćica sve do današnjeg dana ostao je ljekovita i začinska biljka, čije lišće se koristi kod kiseljenja krastavaca, kod zelenih salata, salate od krumpira i graha, te raznim jelima (variva, juhe, umaci). Bolesti bubrega i urinarnih puteva, digestivnih bolesti, glavobolje, gluhoće, grčeva, gušterače - (za bolji rad), kašlja, nesanice, neuroze, nadutost, skleroze, srčane aritmije zajedno sa komoračem, tumora, varikoznih vena, zatvora, za jače lučenje mlijeka, želučanih bolesti, žutice, izgubljenog apetita, lošeg zadaha iz usta.

U kuhinji kao začin, za pripremu osvježavajućeg čaja, te za ubode insekata.

Eterično ulje kopra rabe kao insekticid.

Tinkturu kopra od sjemena rabe kod gripe, grčeva te poremećaja probave.

Ljekovito djelovanje kopra u pučkoj medicini se dosta razvilo tako da su njegova svojstva nadopunjavali i s ostalim ljekovitim sredstvima kao što su med koji se dodavao čaju od kopra za liječenje plućnih oboljenja.

Zatim vino u kojemu se močio ili kuhao plod kopra za umirenje živaca a ako se popilo prije spavanja kod raznih nesanica. - Ženama je poznato poticajno djelovanje na mliječne žlijezde, poželjno kod dojilja. - Za izazivanje mjesečnog ciklusa. - Kod grčeva koji se javljaju kod dojenčadi jer umiruje i otklanja ih..

O kopru postoji niz starih izreka koje dosta govore o njegovoj moći, onima, koje noću muče strašni snovi, koji nemirno spavaju, hrču ili u polusnu skaču iz kreveta, treba pod glavu staviti svežanj lišća od kopra, bio je jedan od uobičajenih savjeta.[...]

Nastavi dalje...


MASLINA

cvijet

Priča o maslinovu listu kreće od drevnih Egipćana koji su ga upotrebljavali prilikom mumificiranja faraona.

Poslije se otkrilo da pomaže u liječenju malarije i gripe te ima dobra svojstva u borbi protiv različitih infekcija i bolesnih stanja.

Spominje se u Bibliji, opisana je u djelima drevne egipatske civilizacije, a veliku ulogu imala je i u grčkoj mitologiji, gdje se spominje da je maslina nastala kada je božica Atena u nadmetanju s Posejdonom bacila kap vode na klisuru, na kojoj je potom izrasla maslina.

Od antičkih vremena maslinovo drvo osiguravalo je hranu, koristilo se za ogrjev i građu, a plod se koristio u liječenju mnogih bolesti. Smatrana je simbolom mira i mudrosti.

Maslinovim uljem kao zaštitom od sunca već stoljećima se služe ribari, a posljednja istraživanja govore o njegovim ljekovitim svojstvima u slučaju opeklina od sunca. [...]

Nastavi dalje...


MAGNEZIJ

cvijet

Opće je poznato da je magnezij esencijalni sastojak čovječeg i životinjskog organizma te da je potreban za aktivnost oko 300 različitih enzima. Zbog toga, sa pravom se može reći da život bez magnezija ne bi bio moguć, tako da magnezij spada među najznačajnije minerale našeg vremena. Dodatna suplementacija prehrane magnezijem stoga se preporučuje kod prevencije srčanih oboljenja i ateroskleroze, visokog krvnog tlaka, dijabetesa, živčane napetosti, razdražljivosti i nemira, poremećaja spavanja, trudnoće i dojenja te za prevenciju migrene. .[...]

Nastavi dalje...


CINK

cvijet

Cink je esencijalni mineral koji nalazimo u gotovo svakoj stanici našeg tijela. Smatra se da je količina cinka u tijelu odrasle osobe oko 2 g. Najveću količinu cinka u tijelu nalazimo u retini i muškim reproduktivnim organima, dok ga u znatnoj mjeri nalazimo i u kostima i mišićima. Apsorpcija mu je loša, a glavni dio cinka apsorbira se u jejunumu, tj. u tankom crijevu. Cink sudjeluje u aktivnosti gotovo stotinu enzima, tvari koje omogućavaju odvijanje biokemijskih reakcija u našem tijelu. Cink utječe na osjećaj okusa i na tek. Elementi okusa nalaze se u slini i strukturna su tvar epitelnih stanica sluznice usne šupljine.. Najčešći su simptomi nedostatka cinka suha i ogrubjela koža, beživotna kosa, krhkost i bijele mrlje na noktima, oslabljeni osjeti okusa i mirisa, gubitak teka i tjelesne težine, smanjena prilagodljivost očiju na mrak, proljev, česte infekcije, otežano zacjeljivanje rana, kožne iritacije i poremećaji poput dermatitisa i akni... Mogući su i poremećaji rasta i razvoja, koncentracije i pamćenja, imuniteta i izmjene tvari te impotencija i neplodnost..[...]

Nastavi dalje...


LAVANDINO ULJE


ULJE LAVANDE

Latinski naziv: Lavandula angustifolia - Oleum

ULJE LAVANDE - PRAVE

Eterično ulje lavande dobiva se destilacijom vodenom parom biljke u cvatu.

Glavne kemijske sastavnice: linalol, cineol, alfa-terpineol, neril-, geranil-, lavandulil-acetat

Eterično ulje LAVANDE (Lavandula angustifolia), korisno je za njegu svih tipova kože, umiruje i zacjeljuje.

Primjenu nalazi kod akni, opekotina, rana, gljivičnih stanja, ekcema, psorijaze, svrbeža, dermatitisa.

Djelovanje: jak spazmolitik, blagi sedativ, hipotenziv, blagi analgetik; protuupalno djelovanje; ubrzava epitelizaciju kože.

Indikacije: nervoze, nesanica, tjeskoba, grčevi mišića, grčevi u probavnom sustavu;

Korisno za njegu svih tipova kože; umiruje i zacjeljuje. Primjenu nalazi kod akni, upalnih stanja kože, opekotina, rana, gljivičnih stanja, ekcema, psorijaze, svrbeža, dermatitisa.

Za lavandu se može reći da je najpoznatije ulje u aromaterapiji, tako da čak i laici su zasigurno čuli za to ulje. Nemojte podcjenjivati lavandu - ona nije samo sredstvo za tjeranje moljca.

Osim poznatog umirujućeg djelovanje, lavanda također i umiruje bolne grčeve, pa se može koristiti kod bolnih menstruacija ili neugodnih probavnih problema.

Osnovno djelovanje

Eterično ulje prave ili ljekovite lavande je nezamjenjivi dio svake "kućne ljekarne" - par kapi na opeklinu ili porezotinu će umanjiti bol i pomoći bržem zarastanju tkiva.

Zanimljivo je da lavanda ne peče kada se kapne na ranu, pa je takva upotreba pogodna i za djecu (naravno, uz oprez, pogotovo ako se radi o manjoj djeci).

Lavanda ubrzava zacjeljivanje kože, pa je dobrodošao dodatak u pripravcima za njegu kože, naročito kod oštećene ili osjetljive kože.

Vrlo često se koristi kod kozmetike za njegu kože nakon sunčanja, kako bi se koža oporavila od eventualnih oštećenja uzrokovanih UV zrakama.

Najpoznatije djelovanje ulja lavande je ono za opuštanje i smirenje.

U tu svrhu možete je koristiti na mnogo načina:

- nekoliko kapi na zapešće ili solarni pleksus pruža trenutačno olakšanje kod stresa i napetosti;

- u ulju za masažu ili za svakodnevnu njegu tijela;

- u kupkama;

- u parfemima koji imaju terapeutsko djelovanje;

- u difuzeru...

Oprez: Eterično ulje lavande je fototoksično, pa se ne smije nanositi na koži barem 8 sati prije izlaganja UV zrakama (sunčanje, solarij).

Eterično ulje prave lavande ima slatkast, medno-cvjetni miris i ne smije imati bockavi miris. Na bočici mora precizno pisati latinsko ime Lavandula officinalis ili sinonimi Lavandula angustifolia ili Lavandula vera. Na žalost, neki proizvođači prodaju patvorena ulja lavande pod tim latinskim nazivom.

Pa kako prepoznati eterično ulje prave lavande?

Osim napisanog latinskog naziva, prodavač vam mora dati na uvid, ako zatražite, kemijski certifikat.

Naime, podrobna kemijska analiza (nazvana plinska kromatografija) mora biti napravljena za svako kvalitetno eterično ulje na tržištu. Takva analiza lako razotkriva prodavače i distributere koji pod imenom prave lavande prodaju patvorine. Za eterično ulje prave lavande kažemo da je “majka među uljima”: blagog je djelovanja, ne iritira kožu i što je najvažnije, jedino ono, od svih vrsta lavande, djeluje jako smirujuće.

Pomaže kod nervoza i nesanica, te opušta mišiće napete od radnog dana, stresa i fizičke aktivnosti.

Koristi se u masaži: cijelo tijelo se masira smjesom od 40 mL bademovog ulja u koje ste dodali 40 kapi eteričnog ulja prave lavande.

Možete napraviti i kupku: u 100 mL sojinog vrhnja dodajte 40 kapi eteričnog ulja prave lavande, snažno miješajte 5-10 minuta dok se ulje ne rasprši u sojinom vrhnju, ulijte u kadu s toplom vodom prije nego uđete, i - uživajte!




LAVANDINO ULJE



Eterično ulje LAVANDE, ŠIROKOLISNE (Lavandula latifolia)

Eterično ulje LAVANDE, ŠIROKOLISNE, izvrsno ulje za njegu masne kože, jer regulira proizvodnju sebuma. Pomaže u tretmanima ožiljaka i strija. Izvrsna kao prva pomoć kod opekotina, kao i u preparatima za njegu kože nakon sunčanja. Jako protugljivično djelovanje.

Eterično ulje širokolisne lavande (Lavandula spica, L. latifolia) ima blago bockavi miris, osvježavajuću notu i u usporedbi s eteričnim uljem prave lavande ima manje sladak miris. U kozmetici, upravo je ovo eterično ulje najblagotvornijeg djelovanja na kožu. Izvrsno regenerira kožu, masnu, suhu i oštećenu. Premda se mnoge vrste lavandi koriste kod blažih opekotina, širokolisna lavanda je najdjelotvornija.

Vodenom destilacijom cvjetova dobiva se ulje znatno drugačijeg sastava od prave lavande. Sadrži do 10% monoterpena, do 50% monoterpenskog alkohola linalola, do 35% oksida 1,8-cineola, te vrlo male količine estera (do 5% linalil acetata). Sadrži do 20% ketona kamfora.

Zbog povećanog udjela oksida i monoterpenskih alkohola, ovo esencijalno ulje daleko je jačeg antibakterijskog i antivirusnog djelovanja u odnosu na pravu lavandu. Djelotvorna je kod virusnih dišnih infekcija, virusne upale crijeva te gljivičnih kožnih infekcija (atletsko stopalo).

Eterično ulje širokolisne lavande (L. spica, L. latifolia) ima blago bockavi miris, osvježavajuću notu i u usporedbi s eteričnim uljem prave lavande ima manje sladak miris. No, ako razmišljate o upotrebi eteričnih ulja raznih vrsta lavandi u kozmetici, upravo je ovo eterično ulje najblagotvornijeg djelovanja na kožu. Izvrsno regenerira kožu, masnu, suhu i oštećenu. Ukoliko imate suhu kožu, dodajte u 30 mL hladno prešanog biljnog ulja badema 15-20 kapi eteričnog ulja širokolisne lavande i nježno utrljajte u kožu neposredno nakon tuširanja. Za masnu kožu, umjesto badema upotrijebite hladno prešano ulje lješnjaka i koristite na isti način.

Često se za ulje “lavande” kaže kako je izvrsno protiv opekotina. Premda se doista mnoge vrste lavandi koriste kod blažih opekotina, upravo je širokolisna lavanda najdjelotvornija. Ukoliko ste se opekli, odmah kapnite na opečeno mjesto jednu do dvije kapi čistog eteričnog ulja širokolisne lavande. Nakon 15 minuta nakapajte ponovo istu količinu. Kod manjih opekotina, sigurno je da neće doći do nastajanja bolnih plikova na koži.

Nakon sunčanja, u 50 mL macerata nevena spravljenog u bademovom ulju nakapajte 25-30 kapi eteričnog ulja širokolisne lavande i namažite na opečenu kožu, ne na suncu već navečer. Osjećaj peckanja će se smanjiti, a sutradan koža neće biti crvena i bolna. Pazite, nemojte ovakvo ulje koristiti kao sredstvo za sunčanje, već isključivo nakon sunčanja

Oprez: Zbog većeg sadržaja kamfora potreban je oprez kod oralne terapije. Ne koristiti u trudnoći.

LAVANDINO ULJE



Eterično ulje LAVANDE, ŠPANJOLSKE (Lavandula stoechas)

Eterično ulje LAVANDE, ŠPANJOLSKE (Lavandula stoechas), nezaobilazno je u tretiranju strija i ožiljaka. Koristiti samo po savjetu educiranog aromaterapeta, zbog viskokog sadržaja ketona.

Španjolska lavanda (Lavandula stoechas) dobar je primjer kako treba iznimno paziti na kvalitetu eteričnih ulja koje kupujete. Eterično ulje ove vrste je daleko toksičnije od drugih vrsta lavande i vrlo se lako prijeđe granica kada ulje počinje štetiti ljudskom organizmu. Premda je ovo vrlo ljekovito eterično ulje koje se koristi u terapiji kožnih oštećenja poput strija, prepustite njegovu upotrebu fitoaromaterapeutima koji su se školovali u duhu francuske škole aromaterapije. Koliko je njegova upotreba ozbiljna govori činjenica kako u Francuskoj ovo eterično ulje smiju prodavati isključivo ljekarnici. Bogato je ketonima kamforom i fenhonom. Koristi se isključivo u dermalnim pripravcima, za lokalnu primjenu, obično u koncentracijama koje ne prelaze 5%. Španjolska lavanda, osim za liječenje strija, koristi se za liječenje upale uha jer smanjuje stvaranje cerumena potaknutog upalom u srednjem uhu.

Oprez: Ne uzima se oralno (toksično), rijetko se primjenjuje na većim površinama tijela (neurotoksično djelovanje, abortivno djelovanje), ne smije se koristiti u trudnica i djece.

Španjolska lavanda (L. stoechas) dobar je primjer kako treba iznimno paziti na kvalitetu eteričnih ulja koje kupujete. Eterično ulje ove vrste je daleko toksičnije od drugih vrsta lavande i vrlo se lako prijeđe granica kada ulje počinje štetiti ljudskom organizmu. Premda je ovo vrlo ljekovito eterično ulje koje se koristi u terapiji kožnih oštećenja poput strija, prepustite njegovu upotrebu fitoaromaterapeutima koji su se školovali u duhu francuske škole aromaterapije.

Koliko je njegova upotreba ozbiljna govori činjenica kako u Francuskoj ovo eterično ulje smiju prodavati isključivo ljekarnici.

LAVANDINO ULJE



Eterično ulje LAVANDIN KLON ABRIAL (Lavandula x hybrida)

Eterično ulje lavandina klon abrial dobiva se destilacijom vodenom parom biljke u cvatu. Eterično ulje LAVANDINA, pomaže u tretiranju gljivica, čest sastojak preparata za tretiranje popucalih i lomljivih kapilara.

Lavandin klon abrial ima vrlo slično djelovanje poput širokolisne lavande.

Zanimljiva mu je primjena kod krhkih i lomljivih kapilara, te je obavezan sastojak u terapijskim mješavinama za tu poteškoću.

Španjolska lavanda (L. stoechas) dobar je primjer kako treba iznimno paziti na kvalitetu eteričnih ulja koje kupujete. Eterično ulje ove vrste je daleko toksičnije od drugih vrsta lavande i vrlo se lako prijeđe granica kada ulje počinje štetiti ljudskom organizmu. Premda je ovo vrlo ljekovito eterično ulje koje se koristi u terapiji kožnih oštećenja poput strija, prepustite njegovu upotrebu fitoaromaterapeutima koji su se školovali u duhu francuske škole aromaterapije. Koliko je njegova upotreba ozbiljna govori činjenica kako u Francuskoj ovo eterično ulje smiju prodavati isključivo ljekarnici.

Lavandini:

Postoje mnogi klonovi lavandina (Lavandula x hybrida), a na tržištu su prisutni:

- abrial

- super

- Grosso

- hvarski lavandin (budrovka)

Lavandini imaju nižu cijenu od prave lavande, pa se pogrešno smatra kako su oni slabijeg djelovanja. To nije točno, jer oni imaju drugačije djelovanje.

Lavandin abrial ima najjači antibakterijski i protugljivični učinak od svih vrsta lavandi. Kod manjih kožnih gljivičnih infekcija, može se nakapati nekoliko kapi lavandina abriala direktno na zahvaćeno područje, dva puta dnevno. Ipak, imajte na umu da potpunu terapiju takvih bolesti ne radite bez konzultacije s liječnikom ili kvalitetno školovanim fitoaromaterapeutom.

Lavandin super i lavandin Grosso mogu se koristiti u kozmetici za opću njegu kože, a imaju i smirujuće djelovanje poput prave lavande, ali nešto slabije, pa se koriste u masaži i u kupkama.

Lavandin s otoka Hvara uglavnom je dobar analgetik, primjerice kod bolnih mišića nakon vježbanja ili bolnih zglobova. No, nemojte sebi propisivati terapiju takvih tegoba bez konzultacije sa stručnjakom. Hvarski lavandin ne djeluje smirujuće kao prava lavanda, upravo zbog razlike u kemijskom sastavu.

Kemijska analiza koju vam prodavač ili ljekarnik mora dati na uvid, baš kao što i svaki lijek mora imati napisan sastav mora biti potpisana imenom od strane laboratorija: ne vjerujte ispisanim vrijednostima bez potpisa. Kemijski sastav najbolji je detektiv koji vam nepogrešivo otkriva patvorena ulja.

Kod lavande radi se o dva spoja: kamfor (mora ga biti manje od 1,2%) i 1,8-cineol (mora ga biti manje od 2,5%).

Klonite se kupnje ulja ako vidite da sadrži količine tih spojeva veće od navedenih jer se vjerojatno radi o patvorini.

Ako vam se sviđa ovakva detektivska igra, možete saznati odakle ulje prave lavande dolazi: prava visokogorska lavanda sadrži od 4 do 10 % Z-b-ocimena, te 1,5 do 6 % E-b-ocimena. U suprotnom, vjerojatno se radi o nekom klonu prave lavande. Ipak, to je i dalje kvalitetna lavanda, koju smijete kupiti ako ne sadrži previše kamfora i 1,8-cineola.

Oprez: Eterično ulje lavandina abriala je fototoksično, pa se ne smije nanositi na koži barem 8 sati prije izlaganja UV zrakama (sunčanje, solarij)

LAVANDINO ULJE



NUSPOJAVE:

Oprez: mješavine s uljem lavande se uvijek nanose nakon sunčanja, a ne prije.

molimo pročitati izjavu