TRANSLATOR




KOMORAČ

cvijet
Komorač (foeniculum vulgare mill.).eng: fennel, d: der fenchel, Fr: le fenouit commun. Obitelj: apiaceae (umbelliferae) - štitarke. Ostali nazivi: koromač, morač, slatki kopar, janež, divlja mirođija. Podrijetlo: Komorač je jedna od najstarijih poznatih ljekovitih biljaka što su ih koristili stari Egipćani, Rimljani i Grci. Stanište: Raste na poljima, i neobrađenimlivadama, u vinogradima, na kamenjarima, a uzgaja se u vrtovima i na poljima. Komorač potiče iz Sredozemlja, a dosta se uzgaja i diljem svijeta, uglavnom u Toplijim krajevima Europe i Azije te Africi i Južnoj Americi. Raste po kamenjarima Hrvatskoga Primorja, Dalmacije i Makedonije. U nas ga najviše ima u primorskim krajevima i na otocima. Komorač se danas cijeni kao mirodija za pripremanje kolača i kruha. Zrnca komorača, a još češće mljeveni komorač, miješaju se s brašnom tako da pecivo dobiva izvrstan okus. Komorač se pored toga stavlja u juhe, umake, variva i konzervirano povrće. Svježi, nježni listići komorača, kao i svježi korijen, nasjeckaju se u salate....[...]

Nastavi dalje...


KIM

cvijet
Kim (carum carvi l.). Porodica: umbelliferae (apiaceae) - štitarke. Eng: caraway. D: kummel. fr: le carvi. Drugi nazivi: divlji kim, kumen, kumin. Egipčani ga nazivaju; tapnen. Stari Rimljani: cuminum. A Grci: kyminon. Povijest i pučka medicina: Kim se odavno koristi kao začin i ljekovito sredstvo. Najčešće u pripravcima protiv nadimanja, bolova u trbuhu, ujeda otrovnih životinja, kao oblog kod krvarenja iz nosa, za pospješivanje izlučivanja želučane kiseline i majčina mlijeka te kod kašlja. Sa šećerom i drugim začinima pripravljao se liker od kima. Stari Grci dodavali su ga svim lijekovima kako bi ubrzali njihovo djelovanje.

Droga: carvi fructus - plod kima. Plodovi kima koriste se u različitim ljekovitim pripravcima, a iz njih se dobiva i ljekovito eterično ulje koje se koristi kao djelatna tvar u mnogim farmaceutskim pripravcima. Kao biljka za probavni sustav, kim je doista blagotvoran. Djeluje kao stomahik, stimulirajući lučenje probavnih enzima. Prednost mu je što nije gorak, kao što je slučaj kod drugih biljaka koje se koriste u tu namjenu, poput gorkog pelina ili kičice. Zanimljivo, istodobno ima sposobnost opuštanja glatkog mišićja probavnog sustava, ali i poticanja njegove normalne peristaltike (gibanje). Na taj način sprječava bolne grčeve probavnog sustava, a olakšava proces probave.

Kim je jedna od najdjelotvornijih biljaka karminativnog djelovanja, što znači da djeluje kod nadutosti....[...]

Nastavi dalje...


ANIS

anis

Plodovi koji se sabiru dvaput u sezoni moraju se očistiti od peteljki i odmah sušiti jer inače pocrne. Korijen se vadi u jesen. Poslije čišćenja korijena od zemlje, reže se na kockice ili rezance te suši na toplom prozračnom mjestu. Iz sjemena se destilacijom dobiva anisovo ulje (oleum anisi). Anis je podrijetlom iz Egipta. Ljekovito djelovanje anisa možda je najbolje opisano u starim zapisima: "ako golubinjak namažemo uljem anisa golubovi će ga sigurno prihvatiti jer obožavaju njegov miris." Sjeme anisa sadrži 1-5 % eteričnog ulja, bjelančevina i šećera do 20 %, masnih ulja do 10 %. željeza; ulje anisa sadrži i do 90 % anetola, zatim metilhavikola, aldehida, estragola, anisove kiseline, anis ketona i anisovog alkohola. U kućanstvu se anis upotrebljava kao začin za razne kolače i razne vrste kruha, te su poznati anisovi kolačići, pereci, prepečenac, kifle, kruh itd.

Ljekoviti dio biljke: plod

Anis je afrodizijak, antispazmatik, aromatik, antidepresiv, diuretik, dispeptik, ekspektorant, holagog, holeretik, galaktagog, karminativ, mikotik, pektoral, sekretolik, stimulans, tonik i vermifug.[...]

Nastavi dalje...


KLINČIĆ

cvijet
Klinčići su zapravo nezreli, neotvoreni cvjetni pupoljci zimzelenog tropskog drveta iz porodice mirta, koji su ružičasti dok su svježi, a sušenjem mijenjaju boju u bakreno smeđu. Dok su svježi ružičasti su, a osušeni mijenjaju boju u hrđavo-smeđu. Duljine su 12 - 16 mm i nalikuju čavlićima (na lat. se i naziva clavus, što znači čavao). Stabljike završavaju istaknutim četverodijelnim cvjetnim pupovima. Miris im je topao, opor i aromatičan, a okus slatkasto-trpak i vrlo jak.

Klinčićevac ili klinčić (Syzygium aromaticum) je malo do srednje visoko, osjetljivo zimzeleno drvo iz tropskih krajeva. Pripada porodici mirta (Mirtaceae), a potječe iz sjevernih Molučkih otoka.

Uspijeva samo u tropskoj morskoj klimi pa se danas uzgaja u Indoneziji, Tanzaniji, Madagaskaru, Šri Lanki i Maleziji.

Drvo klinčićevca ima krošnju u obliku piramide te velike, kožaste i sjajne, jajolike listove koji se javljaju u parovima. Listovi su vrlo aromatični, a ugodan miris imaju i grančice i sitni zvonoliki crveni cvjetovi koji se javljaju u gustim nakupinma u dva razdoblja tijekom vegetacije. Još ružičasti cvjetni pupoljci beru se ručno ili tresu bambusovim štapovima, a zatim se suše na suncu. Nakon sušenja, pupoljci su crvenkastosmeđe boje i nalik čavliću, a pod nazivom klinčić upotrebljavaju se kao začin. Naziv mu dolazi od latinske riječi clavus što znači čavao.

Njegove izuzetno ljekovite tvari koje sadrži ( eugenol, cariofilen, tanin i dr.) imaju jaka anti-mikrobna svojstva te ubijaju sićušne parazite, njihova jajašca i ličinke.

Čudesna svojstva klinčića odavna su poznata liječnicima diljem svijeta pa se od davnina koristi kao lijek kod problema sa probavom te za uništavanje parazita i protiv gljivičnih infekcija. [...]

Nastavi dalje...


KOPAR

cvijet

Mljeveni plodovi kopra u mlincu za kavu uzimali su se kao začin kod svih dijetalnih jela 3 puta na dan na vrhu noža. Miriše ugodno i aromatično i vrlo je sličan komoraču. Kopar je u svojoj dugovječnoj povijesti u narodu izgradio svoju mitsku povijest s legendom o čarobnoj moći a u kuhinjama domaćica sve do današnjeg dana ostao je ljekovita i začinska biljka, čije lišće se koristi kod kiseljenja krastavaca, kod zelenih salata, salate od krumpira i graha, te raznim jelima (variva, juhe, umaci). Bolesti bubrega i urinarnih puteva, digestivnih bolesti, glavobolje, gluhoće, grčeva, gušterače - (za bolji rad), kašlja, nesanice, neuroze, nadutost, skleroze, srčane aritmije zajedno sa komoračem, tumora, varikoznih vena, zatvora, za jače lučenje mlijeka, želučanih bolesti, žutice, izgubljenog apetita, lošeg zadaha iz usta.

U kuhinji kao začin, za pripremu osvježavajućeg čaja, te za ubode insekata.

Eterično ulje kopra rabe kao insekticid.

Tinkturu kopra od sjemena rabe kod gripe, grčeva te poremećaja probave.

Ljekovito djelovanje kopra u pučkoj medicini se dosta razvilo tako da su njegova svojstva nadopunjavali i s ostalim ljekovitim sredstvima kao što su med koji se dodavao čaju od kopra za liječenje plućnih oboljenja.

Zatim vino u kojemu se močio ili kuhao plod kopra za umirenje živaca a ako se popilo prije spavanja kod raznih nesanica. - Ženama je poznato poticajno djelovanje na mliječne žlijezde, poželjno kod dojilja. - Za izazivanje mjesečnog ciklusa. - Kod grčeva koji se javljaju kod dojenčadi jer umiruje i otklanja ih..

O kopru postoji niz starih izreka koje dosta govore o njegovoj moći, onima, koje noću muče strašni snovi, koji nemirno spavaju, hrču ili u polusnu skaču iz kreveta, treba pod glavu staviti svežanj lišća od kopra, bio je jedan od uobičajenih savjeta.[...]

Nastavi dalje...


MASLINA

cvijet

Priča o maslinovu listu kreće od drevnih Egipćana koji su ga upotrebljavali prilikom mumificiranja faraona.

Poslije se otkrilo da pomaže u liječenju malarije i gripe te ima dobra svojstva u borbi protiv različitih infekcija i bolesnih stanja.

Spominje se u Bibliji, opisana je u djelima drevne egipatske civilizacije, a veliku ulogu imala je i u grčkoj mitologiji, gdje se spominje da je maslina nastala kada je božica Atena u nadmetanju s Posejdonom bacila kap vode na klisuru, na kojoj je potom izrasla maslina.

Od antičkih vremena maslinovo drvo osiguravalo je hranu, koristilo se za ogrjev i građu, a plod se koristio u liječenju mnogih bolesti. Smatrana je simbolom mira i mudrosti.

Maslinovim uljem kao zaštitom od sunca već stoljećima se služe ribari, a posljednja istraživanja govore o njegovim ljekovitim svojstvima u slučaju opeklina od sunca. [...]

Nastavi dalje...


MAGNEZIJ

cvijet

Opće je poznato da je magnezij esencijalni sastojak čovječeg i životinjskog organizma te da je potreban za aktivnost oko 300 različitih enzima. Zbog toga, sa pravom se može reći da život bez magnezija ne bi bio moguć, tako da magnezij spada među najznačajnije minerale našeg vremena. Dodatna suplementacija prehrane magnezijem stoga se preporučuje kod prevencije srčanih oboljenja i ateroskleroze, visokog krvnog tlaka, dijabetesa, živčane napetosti, razdražljivosti i nemira, poremećaja spavanja, trudnoće i dojenja te za prevenciju migrene. .[...]

Nastavi dalje...


CINK

cvijet

Cink je esencijalni mineral koji nalazimo u gotovo svakoj stanici našeg tijela. Smatra se da je količina cinka u tijelu odrasle osobe oko 2 g. Najveću količinu cinka u tijelu nalazimo u retini i muškim reproduktivnim organima, dok ga u znatnoj mjeri nalazimo i u kostima i mišićima. Apsorpcija mu je loša, a glavni dio cinka apsorbira se u jejunumu, tj. u tankom crijevu. Cink sudjeluje u aktivnosti gotovo stotinu enzima, tvari koje omogućavaju odvijanje biokemijskih reakcija u našem tijelu. Cink utječe na osjećaj okusa i na tek. Elementi okusa nalaze se u slini i strukturna su tvar epitelnih stanica sluznice usne šupljine.. Najčešći su simptomi nedostatka cinka suha i ogrubjela koža, beživotna kosa, krhkost i bijele mrlje na noktima, oslabljeni osjeti okusa i mirisa, gubitak teka i tjelesne težine, smanjena prilagodljivost očiju na mrak, proljev, česte infekcije, otežano zacjeljivanje rana, kožne iritacije i poremećaji poput dermatitisa i akni... Mogući su i poremećaji rasta i razvoja, koncentracije i pamćenja, imuniteta i izmjene tvari te impotencija i neplodnost..[...]

Nastavi dalje...

ULJE MAJČINE DUŠICE


ULJE MAJČINE DUŠICE - timijan borneol

Latinski naziv: Thymus vulgaris (Oleum Serpylli)

Ljekovito ulje

Eterično ulje se dobiva destilacijom pomoću vodene pare svježe majčine dušice rezane na početku cvatnje.

Koristi se kao antimikotik i antiseptik, ali se može se dodati i u kupku gdje ima stimulirajuće djelovanje.

DIO BILJKE IZ KOJE SE DOBIVA ULJE: vrhovi biljke u cvatu

UTJECAJI KOJE IMA NA RAZUM I EMOCIJE: Podiže raspoloženje, potiče koncentraciju i pamćenje, osnažuje osjećaje, stimulira, smiruje nervni sustav, snažan je antidepresiv, smiruje strahove, agresivnost, tonik je za živce, pomaže kod klaustrofobije te pomaže kod kroničnog umora

UTJECAJI KOJE IMA NA TIJELO: Zagrijava, smanjuje napetost mišića, oslobađa od boli i tuge, povećava psihičku snagu i daje energiju, otklanja zatvor, olakšava disanje, potiče znojenje, pomaže u liječenju celulita i čisti organizam,

ENERGETSKO DJELOVANJE: Pomaže nam prilagoditi se svakodnevnom životu nakon dužeg vremena provedenog u meditaciji ili duhovnom učenju, prizemljuje

OSTALA DJELOVANJA: Dezinficira, uništava insekte.

Za Grke Majčina dušica je predstavljala ljupku eleganciju: "mirisati na majčinu dušicu" bio je uglađeni izraz poštovanja.

Nakon kupanja tijekom masaže. Grci su se masirali uljem od majčine dušice. Njezin botanički naziv Tlrvmus ser-pvllurn potječe od grčke riječi thvmon, što znači "hrabrost"

U eteričnom ulju majčine dušice količinski dominantna komponenta je α-pinen (36,4%), a u većim koncentracijama su zastupljeni i β-ocimen (do 34,8%), 1,8-cineole (do 30,3%), α-kadinol (do 28,6%), kariofilenoksid (do 27,2%) i borneol (do 27,1%). Ulje majčine dušice sadrži najviše cineola koji je u većim dozama otrovan. Bogato je antibakterijskim i protuupalnim spojevima borneolom i karvakrolom.


ULJE MAJČINE DUŠICE



Osnovno djelovanje

Postoji više vrsta eteričnih ulja timijana koja se razlikuju po kemijskom sastavu i djelovanju.

Svima im je zajednička velika ljekovitost.

Kemotip timol (vrsta ulja u kojem prevladava timol) ima moćno antiseptično djelovanje. Odstranjuje viruse i bakterije. Kapsule s timolom vrlo su djelotvorne kod urinarnih i dišnih infekcija. Zbog jakog djelovanja može iritirati kožu i sluznicu pa se koristi razrijeđeno. Timijan kemotip timol najrašireniji je kemotip. Timol pripada klasi fenola, spojeva koji iskazuju jaku antibakterijsku aktivnost, no to su istodobno i prilično agresivni spojevi koji mogu iritirati kožu i sluznicu. Nažalost, ovaj kemotip je raširen i zbog činjenice što se lako patvori sintetskim timolom, čime se pojačava njegova iritativnost. Uglavnom se koristi kod bakterijskih infekcija kože, mokraćnog i dišnog sustava. Zbog jake iritativnosti, uvijek se mora razblažiti u biljnom ulju i nikad se ne koristi na koži nerazblažen. Koristi se na nekoliko načina: oralnim putem u uljnim kapsulama, u supozitorijima (čepićima) te u uljima i gelovima za kožu. Naravno, priprema i uzimanje oralno i putem čepića rezervirana je za profesionalce i nije za laičku upotrebu. Vrlo često koristi se u sinergijskim kombinacijama s uljima bogatim karvakrolom, poput mravinca, te eugenolom, poput klinčićevca.

Kemotip linalol ima jako antimikrobno i antigljivično djelovanje. Koristi se kod dišnih i urinarnih infekcija te problema s aknama. Puno je blaži od timola. Timijan kemotip linalol vrlo je blag, sadrži alkohol linalol i gotovo nikad neće izazvati iritaciju kože. Ovo ulje koristi se i kod raznih infekcija (kožnih, mokraćnih i dišnih). Premda je njegova antibakterijska aktivnost manja, daleko je sigurniji za primjenu jer ne iritira. Zato ga je moguće koristiti na malim površinama kože bez razrjeđivanja, primjerice kod čireva na koži ili gnojnih zanoktica i jako upaljenih akni. Ovakav direktan način nanošenja nije dobar za veću površinu kože.

Kemotip geraniol učinkovit je protiv gljivica roda Candida, Trychophyton i Microsporum te plijesni Aspergillus. Koristi se u liječenju gljivičnih i bakterijskih infekcija urinarnog trakta te kao pomoć tijekom porođaja. Timijan kemotip geraniol "najženstveniji" je od svih kemotipova jer podsjeća na miris ruže. Premda se naziva kemotip geraniol (klasa spojeva alkohola), u kemijskom sastavu ističe se geranil-acetat (klasa spojeva estera). Premda esteri obično ne iskazuju jak antibakterijski učinak, ovaj kemotip snažan je poput kemotipa linalola, s tim što je posebno djelotvoran protiv raznih vrsta gljivica koje izazivaju kožne infekcije. Stoga je on, uz čajevac (Melaleuca alternifolia), metvulju (Monarda fistulosa) i palmarosu (Cymbopogon martinii var. motia), još jedno ulje koje se koristi kod gljivičnih infekcija kože i urogenitalnog sustava. Posebno je pogodan kod osoba koje su alergične na eterično ulje čajevca.

Kemotip tujenol-4 rabi se protiv klamidije, reumatskih oboljenja i opće slabosti organizma. Timijan kemotip tujanol jedan je od najrjeđih kemotipova i već nekoliko godina često dolazi do nestašice ovog ulja na tržištu. Šteta što ima relativno visoku cijenu, jer bi u suprotnom to ulje bilo ono što je u današnjem svijetu aromaterapije čajevac. Prema francuskim autorima, djeluje izvrsno protiv bakterija, uključujući i mikoplazme, ureaplazme i klamidije, izvrsno djeluje i protiv gljivica, a nije iritativno. Djeluje tako da snažno potiče organizam. Koristi se na mnoge načine: nanošenjem razblaženog ulja na kožu, u olekapsulama i vagitorijima. Eterično ulje intenzivna je mirisa te gušće i viskoznije od eteričnih ulja drugih kemotipova. Uglavnom se primjenjuje kao pomoć kod kroničnih i upornih infekcija klamidijama, ureaplazmama i mikoplazmama.

Kemotip p-cimen ima moćno analgetičko i protuupalno djelovanje pa je odlično sredstvo za reumatoidni artritis i bolove u mišićima. Timijan kemotip cineol rijetko je dostupno eterično ulje. Koristi se, kao i većina eteričnih ulja bogatih spojem 1,8-cineolom, za inhalacije i dermalne pripravke kao ekspektorans, odnosno tvar koja olakšava iskašljavanje.

Thymus mastichina (španjolski timijan) nije prisutan na tržištu, osim kao eterično ulje koje u kemijskom sastavu sadrži 1,8-cineol i koristi se kod dišnih infekcija.



ULJE MAJČINE DUŠICE



Koristi se za:

Eterično ulje majčine dušice pozitivno deluje na krvožilni sustav jer normalizira srčani rad, jača živce, popravlja raspoloženje, pomaže kod nesanice, upotrebljava se kod paralize, moždanog udara, multiple skleroze, atrofije mišića, reume i uganuća.

Koristi se najviše za bolesti gornjih dišnih putova, naročito, ako je riječ o promuklosti, upali grla, krajnika itd. Idealan je lijek za pluća i dušnike, kad se preporučuje njegova primjena u obliku inhalacije.

Eterično ulje majčine dušice ima antiseptičko djelovanje pa se često preporučuje za liječenje manjih posjeklina i drugih ozljeda, osobito ugriza i uboda kukaca.

Katkad se majčina dušica propisuje u liječenju desni i upale krajnika.

Eterično ulje Majčine dušice (timijana) je poznato po svom snažnom antimikrobnom i anti-septičkom delovanju.

Odlično smiruje upalu zubnog mesa i uništava bakterije koje uzrokuju karijes i ulazi u sastav razlicitih pasti za zube i voda za dezinfekciju usta.

Može se upotrebljavati za masažu kod reume, gihta, drhtanja (tremora) udova, opšte živčane slabosti.

Eterična ulja pored toga što se koriste za liječenje određenih bolesti, oni služe i za spravljanje parfema. Nerijetko se i ovi parfemi upotrebljavaju u ljekovite svrhe u obliku aromaterapije.

Eterična ulja mogu znatno poboljšati zdravstveno stanje ili utjecati pozitivno na raspoloženje ako se nekoliko kapi ulja stavi u mirisnu lampu.

Savjeti za upotrebu

Ukoliko imate bronhitis, problem sa sinusima ili grlom, kašalj se uspješno liječi inhaliranjem otopinom 1 l vruće vode u koju ste kapnuli 5-6 kapi ulja majčine dušice. Postupak se može ponavljati 4-5 puta dnevno.

Vruća kupka sa 10 kapi eteričnog ulja timijana pomoći će vam kod iritacija kože kao i kod ujeda insekata ili kod gljivičnih infekcija. Za gljivična oboljenja nogu možete napraviti kupku za stopala sa manjom količinom ulja.

Za menstrualne bolove, artiritis ili mišićne bolove, primenite toplu kompresu natopljenu vodom u kojoj je rastvoreno nekoliko kapi eteričnog ulja timijana. Ovaj postupak je efikasan i kod glavobolja.

U sobi u kojoj je bolesnik možete lako pročistiti vazduh ukoliko u raspršivač kapnete nekoliko kapi eteričnog ulja timijana.

ULJE MAJČINE DUŠICE



NUSPOJAVE:

Eterična ulja ne bi trebalo koristiti nerazblažena ili direktno na koži.

Uvijek se preporučuje da ga razblažite nekim uljem kao što je bademovo ulje, sezamovo ulje, itd.

Nemojte koristiti eterična ulja na životinjama, posebno ne na mačkama.

Trudnice i dojilje ne bi trebale koristiti eterična ulja bez konzultacije sa liječnikom.

Eterično ulje Timijana ili majčine dušice jedno je od najjačih eteričnih ulja i zbog toga se treba upotrebljavati sa oprezom i uvijek razblaženo kada se koristi na koži.

molimo pročitati izjavu