TRANSLATOR




KOMORAČ

cvijet

Komorač (foeniculum vulgare mill.).eng: fennel, d: der fenchel, Fr: le fenouit commun. Obitelj: apiaceae (umbelliferae) - štitarke. Ostali nazivi: koromač, morač, slatki kopar, janež, divlja mirođija. Podrijetlo: Komorač je jedna od najstarijih poznatih ljekovitih biljaka što su ih koristili stari Egipćani, Rimljani i Grci. Stanište: Raste na poljima, i neobrađenimlivadama, u vinogradima, na kamenjarima, a uzgaja se u vrtovima i na poljima. Komorač potiče iz Sredozemlja, a dosta se uzgaja i diljem svijeta, uglavnom u Toplijim krajevima Europe i Azije te Africi i Južnoj Americi. Raste po kamenjarima Hrvatskoga Primorja, Dalmacije i Makedonije. U nas ga najviše ima u primorskim krajevima i na otocima. Komorač se danas cijeni kao mirodija za pripremanje kolača i kruha. Zrnca komorača, a još češće mljeveni komorač, miješaju se s brašnom tako da pecivo dobiva izvrstan okus. Komorač se pored toga stavlja u juhe, umake, variva i konzervirano povrće. Svježi, nježni listići komorača, kao i svježi korijen, nasjeckaju se u salate....[...]

Nastavi dalje...


KIM

cvijet
Kim (carum carvi l.). Obitelj: umbelliferae (apiaceae) - štitarke. Eng: caraway. D: kummel. fr: le carvi. Drugi nazivi: divlji kim, kumen, kumin. Egipčani ga nazivaju; tapnen. Stari Rimljani: cuminum. A Grci: kyminon. Povijest i pučka medicina: Kim se odavno koristi kao začin i ljekovito sredstvo. Najčešće u pripravcima protiv nadimanja, bolova u trbuhu, ujeda otrovnih životinja, kao oblog kod krvarenja iz nosa, za pospješivanje izlučivanja želučane kiseline i majčina mlijeka te kod kašlja. Sa šećerom i drugim začinima pripravljao se liker od kima. Stari Grci dodavali su ga svim lijekovima kako bi ubrzali njihovo djelovanje.

Droga: carvi fructus - plod kima. Plodovi kima koriste se u različitim ljekovitim pripravcima, a iz njih se dobiva i ljekovito eterično ulje koje se koristi kao djelatna tvar u mnogim farmaceutskim pripravcima. Kao biljka za probavni sustav, kim je doista blagotvoran. Djeluje kao stomahik, stimulirajući lučenje probavnih enzima. Prednost mu je što nije gorak, kao što je slučaj kod drugih biljaka koje se koriste u tu namjenu, poput gorkog pelina ili kičice. Zanimljivo, istodobno ima sposobnost opuštanja glatkog mišićja probavnog sustava, ali i poticanja njegove normalne peristaltike (gibanje). Na taj način sprječava bolne grčeve probavnog sustava, a olakšava proces probave.

Kim je jedna od najdjelotvornijih biljaka karminativnog djelovanja, što znači da djeluje kod nadutosti....[...]

Nastavi dalje...


ANIS

anis

Plodovi koji se sabiru dvaput u sezoni moraju se očistiti od peteljki i odmah sušiti jer inače pocrne. Korijen se vadi u jesen. Poslije čišćenja korijena od zemlje, reže se na kockice ili rezance te suši na toplom prozračnom mjestu. Iz sjemena se destilacijom dobiva anisovo ulje (oleum anisi). Anis je podrijetlom iz Egipta. Ljekovito djelovanje anisa možda je najbolje opisano u starim zapisima: "ako golubinjak namažemo uljem anisa golubovi će ga sigurno prihvatiti jer obožavaju njegov miris." Sjeme anisa sadrži 1-5 % eteričnog ulja, bjelančevina i šećera do 20 %, masnih ulja do 10 %. željeza; ulje anisa sadrži i do 90 % anetola, zatim metilhavikola, aldehida, estragola, anisove kiseline, anis ketona i anisovog alkohola. U kućanstvu se anis upotrebljava kao začin za razne kolače i razne vrste kruha, te su poznati anisovi kolačići, pereci, prepečenac, kifle, kruh itd.

Ljekoviti dio biljke: plod

Anis je afrodizijak, antispazmatik, aromatik, antidepresiv, diuretik, dispeptik, ekspektorant, holagog, holeretik, galaktagog, karminativ, mikotik, pektoral, sekretolik, stimulans, tonik i vermifug.[...]

Nastavi dalje...


KLINČIĆ

cvijet
Klinčići su zapravo nezreli, neotvoreni cvjetni pupoljci zimzelenog tropskog drveta iz porodice mirta, koji su ružičasti dok su svježi, a sušenjem mijenjaju boju u bakreno smeđu. Dok su svježi ružičasti su, a osušeni mijenjaju boju u hrđavo-smeđu. Duljine su 12 - 16 mm i nalikuju čavlićima (na lat. se i naziva clavus, što znači čavao). Stabljike završavaju istaknutim četverodijelnim cvjetnim pupovima. Miris im je topao, opor i aromatičan, a okus slatkasto-trpak i vrlo jak.

Klinčićevac ili klinčić (Syzygium aromaticum) je malo do srednje visoko, osjetljivo zimzeleno drvo iz tropskih krajeva. Pripada porodici mirta (Mirtaceae), a potječe iz sjevernih Molučkih otoka.

Uspijeva samo u tropskoj morskoj klimi pa se danas uzgaja u Indoneziji, Tanzaniji, Madagaskaru, Šri Lanki i Maleziji.

Drvo klinčićevca ima krošnju u obliku piramide te velike, kožaste i sjajne, jajolike listove koji se javljaju u parovima. Listovi su vrlo aromatični, a ugodan miris imaju i grančice i sitni zvonoliki crveni cvjetovi koji se javljaju u gustim nakupinma u dva razdoblja tijekom vegetacije. Još ružičasti cvjetni pupoljci beru se ručno ili tresu bambusovim štapovima, a zatim se suše na suncu. Nakon sušenja, pupoljci su crvenkastosmeđe boje i nalik čavliću, a pod nazivom klinčić upotrebljavaju se kao začin. Naziv mu dolazi od latinske riječi clavus što znači čavao.

Njegove izuzetno ljekovite tvari koje sadrži ( eugenol, cariofilen, tanin i dr.) imaju jaka anti-mikrobna svojstva te ubijaju sićušne parazite, njihova jajašca i ličinke.

Čudesna svojstva klinčića odavna su poznata liječnicima diljem svijeta pa se od davnina koristi kao lijek kod problema sa probavom te za uništavanje parazita i protiv gljivičnih infekcija. [...]

Nastavi dalje...


KOPAR

cvijet

Mljeveni plodovi kopra u mlincu za kavu uzimali su se kao začin kod svih dijetalnih jela 3 puta na dan na vrhu noža. Miriše ugodno i aromatično i vrlo je sličan komoraču. Kopar je u svojoj dugovječnoj povijesti u narodu izgradio svoju mitsku povijest s legendom o čarobnoj moći a u kuhinjama domaćica sve do današnjeg dana ostao je ljekovita i začinska biljka, čije lišće se koristi kod kiseljenja krastavaca, kod zelenih salata, salate od krumpira i graha, te raznim jelima (variva, juhe, umaci). Bolesti bubrega i urinarnih puteva, digestivnih bolesti, glavobolje, gluhoće, grčeva, gušterače - (za bolji rad), kašlja, nesanice, neuroze, nadutost, skleroze, srčane aritmije zajedno sa komoračem, tumora, varikoznih vena, zatvora, za jače lučenje mlijeka, želučanih bolesti, žutice, izgubljenog apetita, lošeg zadaha iz usta.

U kuhinji kao začin, za pripremu osvježavajućeg čaja, te za ubode insekata.

Eterično ulje kopra rabe kao insekticid.

Tinkturu kopra od sjemena rabe kod gripe, grčeva te poremećaja probave.

Ljekovito djelovanje kopra u pučkoj medicini se dosta razvilo tako da su njegova svojstva nadopunjavali i s ostalim ljekovitim sredstvima kao što su med koji se dodavao čaju od kopra za liječenje plućnih oboljenja.

Zatim vino u kojemu se močio ili kuhao plod kopra za umirenje živaca a ako se popilo prije spavanja kod raznih nesanica. - Ženama je poznato poticajno djelovanje na mliječne žlijezde, poželjno kod dojilja. - Za izazivanje mjesečnog ciklusa. - Kod grčeva koji se javljaju kod dojenčadi jer umiruje i otklanja ih..

O kopru postoji niz starih izreka koje dosta govore o njegovoj moći, onima, koje noću muče strašni snovi, koji nemirno spavaju, hrču ili u polusnu skaču iz kreveta, treba pod glavu staviti svežanj lišća od kopra, bio je jedan od uobičajenih savjeta.[...]

Nastavi dalje...


MASLINA

cvijet

Priča o maslinovu listu kreće od drevnih Egipćana koji su ga upotrebljavali prilikom mumificiranja faraona.

Poslije se otkrilo da pomaže u liječenju malarije i gripe te ima dobra svojstva u borbi protiv različitih infekcija i bolesnih stanja.

Spominje se u Bibliji, opisana je u djelima drevne egipatske civilizacije, a veliku ulogu imala je i u grčkoj mitologiji, gdje se spominje da je maslina nastala kada je božica Atena u nadmetanju s Posejdonom bacila kap vode na klisuru, na kojoj je potom izrasla maslina.

Od antičkih vremena maslinovo drvo osiguravalo je hranu, koristilo se za ogrjev i građu, a plod se koristio u liječenju mnogih bolesti. Smatrana je simbolom mira i mudrosti.

Maslinovim uljem kao zaštitom od sunca već stoljećima se služe ribari, a posljednja istraživanja govore o njegovim ljekovitim svojstvima u slučaju opeklina od sunca. [...]

Nastavi dalje...


MAGNEZIJ

cvijet

Opće je poznato da je magnezij esencijalni sastojak čovječeg i životinjskog organizma te da je potreban za aktivnost oko 300 različitih enzima. Zbog toga, sa pravom se može reći da život bez magnezija ne bi bio moguć, tako da magnezij spada među najznačajnije minerale našeg vremena. Dodatna suplementacija prehrane magnezijem stoga se preporučuje kod prevencije srčanih oboljenja i ateroskleroze, visokog krvnog tlaka, dijabetesa, živčane napetosti, razdražljivosti i nemira, poremećaja spavanja, trudnoće i dojenja te za prevenciju migrene. .[...]

Nastavi dalje...


CINK

cvijet

Cink je esencijalni mineral koji nalazimo u gotovo svakoj stanici našeg tijela. Smatra se da je količina cinka u tijelu odrasle osobe oko 2 g. Najveću količinu cinka u tijelu nalazimo u retini i muškim reproduktivnim organima, dok ga u znatnoj mjeri nalazimo i u kostima i mišićima. Apsorpcija mu je loša, a glavni dio cinka apsorbira se u jejunumu, tj. u tankom crijevu. Cink sudjeluje u aktivnosti gotovo stotinu enzima, tvari koje omogućavaju odvijanje biokemijskih reakcija u našem tijelu. Cink utječe na osjećaj okusa i na tek. Elementi okusa nalaze se u slini i strukturna su tvar epitelnih stanica sluznice usne šupljine.. Najčešći su simptomi nedostatka cinka suha i ogrubjela koža, beživotna kosa, krhkost i bijele mrlje na noktima, oslabljeni osjeti okusa i mirisa, gubitak teka i tjelesne težine, smanjena prilagodljivost očiju na mrak, proljev, česte infekcije, otežano zacjeljivanje rana, kožne iritacije i poremećaji poput dermatitisa i akni... Mogući su i poremećaji rasta i razvoja, koncentracije i pamćenja, imuniteta i izmjene tvari te impotencija i neplodnost..[...]

Nastavi dalje...


KOKOS


KOKOSOVO ULJE

Latinski naziv: Cocos nucifera

Kokosovo ulje

Ovo ulje se priprema od sušene pulpe kokosa.

Kokosovo ulje ima ogromno ljekovito svojstvo zahvaljujući svom kemijskom sastavu ima antimikrobna svojstva.

Sadrži vitamine B, C i E kao i mineralne soli neophodne našem organizmu.

Oko 50 posto masnoća koje sadržava kokosovo ulje je masnoća koja se vrlo rijeko može pronaći u prirodi, a zove se Laurinska kiselina.

Ova kiselina ima brojna blagotvorna svojstva.

U našem tijelu se laurinska kiselina pretvara u monolaurin, koji ima antivirusna i antibakterijska svojstva.

Monolaurin je u mogućnosti uništiti viruse obložene lipidom kao što su: HIV, herpes, Ospice, Virus gripe, Razne patogene bakterije.

Laurinska kiselina je vrlo moćan razarač virusa i negativnih bakterija, a kokosovo ulje sadrži više ove supstancije od bilo koje druge namirnice na svijetu.

Kaprinska kiselina je također jedna od masnih kiselina koju možemo pronaći u kokosu, doduše u manjim količinama, no također ju možemo s potpunim pravom dodati na popis kokosovih antimikrobnih svojstava.

Kokosovo ulje se najviše upotrebljava u kozmetici jer blagotvorno djeluje na kožu.

Vlaži omekšava i hrani našu kožu, a što je jako bitno za nas žene jednom riječi "PEGLA BORE".

Sadrži laurensku kiselinu i time regulira nivo kolesterola u krvi.

Važno je napomenuti da je jako dobro za kuhanje jer ne gubi kvalitetu na visokim temperaturama, a izaziva i osjećaj sitosti.



Osnovno djelovanje

Kokosovo ulje se smatra najbližom supstancom ljudskoj potkožnoj masti i kompatibilno je sa kožom.

Dugo traje, ne kvari se i ne moze da užegne, ne začepljuje pore.

Kada se koristi kao noseće ulje odlično je za problematičnu kožu.

Korisno je i za njegu i regeneraciju suhe i oštećene kose.

S obzirom da ovo ulje ima laganu teksturu, idealno je za korišćenje u toku vrućih ljetnih mjeseci umjesto teških i gustih prirodnih ulja.

Upotrebljava se kod suhe, osetljive kože, svraba, pomaže pri sunčanju.

Kada se doda ulju slatkog badema, produžava mu vijek trajanja, a ulje se lakše ispira sa odjeće i posteljine.

Kokosovo ulje zbog svog sastava djeluje na:

– Funkciju štitne žlijezde.

– Pospješuje probavu.

– Poboljšava imunitet.

– Štiti od virusa.

– Jača kosu.

Medicinske koristi kokosovog ulja:

– Ubija bakterije koje uzrokuju infekcije mokraćnog sustava, gonoreju, bolesti desni, Staphylococcus i MRSA .

– Uništava gljivice koje uzrokuje Candida.

– Ubija viruse koji uzrokuju gripu, zarazne bolesti, tifus, HIV.

– Zaustavlja rast nametnika poput trakavice, jetrenih metilja i Giardie.

– Olakšava kiselinu refluksa, ublažava bolesti žučnog mjehura.

– Poboljšava pravilan rad crijeva i smanjuje pojavu hemoroida.

– Ublažava i liječi crijevne poremećaje, ulcerozni kolitis, sindrom iritiranog debelog crijeva i Crohnovu bolest.

– Stabilizira krvni šećer i proizvodnju inzulina.

– Olakšava neuropatije i svrbež od dijabetesa.

– Štiti od osteoporoze i smanjuje probleme s cističnom fibrozom.

– Poboljšava funkciju gušterače, proizvodnju enzima i smanjuje pankreatitis.

– Poboljšava apsorpciju kalcija i magnezija, jačajući time kosti.

– Smanjuje upale zglobova i mišića, podržavajući obnovu tkiva.

– Regulira funkciju štitnjače.

– Štiti od karcinoma debelog crijeva, dojke i probavnog trakta.

– MCFA(srednji lanac masnih kiselina) štiti od razvoja Alzheimerove bolesti.

– MCFA jača srce i krvožilni sustav za zaštitu od ateroskleroze i bolesti srca.

– Sprječava oksidaciju masnih kiselina.

– Osigurava antioksidanse za borbu protiv slobodnih radikala usporavajući starenje i degenerativne bolesti kao što je artritis.

– Ublažava simptome sindroma kroničnog umora.

– Smanjuje učestalost i intenzitet epileptičnih napadaja.

– Stabilizira ženske hormone smanjenjem navala vrućine (valunge) i vaginalnu suhoću tijekom menopauze.

– Umanjuje simptome povezane s povećanjem prostate.

– Jača jetru i štiti od degeneracije.

– Smiruje bol u uhu kada je pomiješano sa češnjakom i maslinovim uljem.


KOKOSOVO ULJE



Mogućnosti primjene kokosovog ulja:

– Pravi kemijsku barijeru na koži za zaštitu i liječenje infekcije.

– Topikalna primjena ublažava bolove i otekline od hemoroida.

– Vlaži i omekšava suhu kožu.

– Smanjuje natečenost podočnjaka, i bore ispod očiju.

– Umanjuje nastanak i pojavu proširenih vena.

– Priprema kožu prije brijanja.

– Pomiješan sa sodom bikarbonom, kokosovo ulje čini učinkovitu pastu za zube.

– Umiruje kožu opečenu od sunca i potiče zacjeljivanje opeklina i žuljeva.

– Liječi psorijazu i ekceme.

– Zaustavlja bol, pečenje i svrbež od ugriza buba i zmija.

– Sprječava svrbež od otrovnog bršljana, hrasta i sumaka.

– Pospješuje tonus kože, sprječava staračke pjege i bore.

– Eliminira uši.

– Lako uklanja make-up.

– Liječi gljivice ispod noktiju.

– Sprječava krvarenje iz nosa nanošenjem unutar nosnica.

– U kombinaciji s kukuruznim škrobom i sodom bikarbonom, kokosovo ulje čini učinkovit dezodorans.

– Odlično je ulje za masažu, osobni prirodni lubrikant, kao i krema za sunčanje.

– Održava kosu zdravom, sprječava cvjetanje vrhova, smanjuje kovrčavost, kontrolira nestabilno vlasište i perut.

– Uklanja ožiljke i strije.

– Ozdravljuje napukle, bolne i suhe bradavice od dojenja.

– Liječi pelenski osip i uklanja tjemenicu s bebine glave.

Nutritivne koristi kokosovog ulja:

– Poboljšava apsorpciju hranjivih tvari i poboljšava probavu.

– Pruža brz izvor energije te potiče metabolizam.

– Proizvodi trenutni, iskoristiv izvor energije prije nego se pohranjuje kao mast.

– Pojačava metabolizam, stabilizira tjelesnu težinu, i kontrolira osjećaj gladi.

– Obogaćuje proizvodnju mlijeka dojilja.

– Ne stvara štetne nusproizvode tijekom kuhanja ako se koristi na visokim temperaturama.

Kokosovo ulje pomaže u borbi s viškom kilograma

U zadnje vrijeme na svijetu se pojavio velik i vrlo ozbiljan problem, a to je prekomjerna težina ili pretilost.

A svako od nas je zasigurno dobro upoznat sa ovim problemom i kolike on može poteškoće, bilo zdravstvene ili psihičke, stvoriti osobi koja je u tom stanju.

Već smo napomenuli kako kokosovo ulje može stimulirati vaš metabolizam.

Sposobnost masnih kiselina srednjeg lanca da se vrlo brzo razgrade, kako bi stimulirale metabolizam i izazvale nalet energije polako ali hrabro ulaze i na sportske terene.

Nekoliko studija koje su nedavno provedene dokazale su da masne kiseline srednjeg lanca podižu psihičku i fizičku spremnost sportaša.

Dodatno tomu, istraživanje su pokazalo da, unatoč efektu na metabolizam, kokosovo ulje pojačavaju aktivnost štitne žlijezde.

Vjerojatno ste čuli da neki ljudi ne mogu izgubiti na težini upravo zbog neispravnog rada ove žlijezde, što god da učinili.

KOKOSOVO ULJE



Kokosovo ulje koži vraća prirodni sjaj i ljepotu:

Unatoč brojnim zdravstvenim i znanstvenim dokazima da kokosovo ulje ima vrlo pozitivan učinak na vaše tijelo kada ga uvrstimo u dnevni plan prehrane, također je poznato da već desetljećima profesionalni maseri koriste ovo ulje za opuštanje napetih mišića.

Međutim, ne morate biti profesionalni maser da nanesete ulje na kožu i uživate u velikim blagodatima koje ono nudi.

Jednostavno koristite kokosovo ulje kao i svaki drugi losion.

Kokosovo ulje je u biti idealno za njegu kože.

Pomaže vam zaštitit kožu od prvih znakova starenja koje uzrokuju slobodni radikali, te također pomaže vašoj koži da dobije sjaj i zdrav izgled.

Antioksidans

Neki stručnjaci smatraju kokosovo ulje antioksidantom zbog njegove stabilnosti i otpornosti oksidaciji uzrokovane formacijom slobodnih radikala.

Što još možemo dodati na ovo jest da ti isti stručnjaci također smatra da kokosovo ulje smanjuje potrebu našeg tijela za antioksidantima zaštitom koju pruža vitamin E.

Još jedna grupa znanstvenika je provela istraživanje i dokazali su da kokosovo ulje pomaže koži vratiti mladenački izgled.

Kada se kokosovo ulje apsorbira u važu kožu kroz vezno tkivo, ono pomaže smanjiti vidljivost linija i bora.

Ovo čini tako da održava naše vezno tkivo jakim i zbijenim, te pomaže ukloniti gornji sloj mrtvih stanica kože, čineći vašu kožu nježnijom na dodir.

KOKOSOVO ULJE



NUSPOJAVE:

Nisu mi poznate.

molimo pročitati izjavu