TRANSLATOR




KOMORAČ

cvijet
Komorač (foeniculum vulgare mill.).eng: fennel, d: der fenchel, Fr: le fenouit commun. Obitelj: apiaceae (umbelliferae) - štitarke. Ostali nazivi: koromač, morač, slatki kopar, janež, divlja mirođija. Podrijetlo: Komorač je jedna od najstarijih poznatih ljekovitih biljaka što su ih koristili stari Egipćani, Rimljani i Grci. Stanište: Raste na poljima, i neobrađenimlivadama, u vinogradima, na kamenjarima, a uzgaja se u vrtovima i na poljima. Komorač potiče iz Sredozemlja, a dosta se uzgaja i diljem svijeta, uglavnom u Toplijim krajevima Europe i Azije te Africi i Južnoj Americi. Raste po kamenjarima Hrvatskoga Primorja, Dalmacije i Makedonije. U nas ga najviše ima u primorskim krajevima i na otocima. Komorač se danas cijeni kao mirodija za pripremanje kolača i kruha. Zrnca komorača, a još češće mljeveni komorač, miješaju se s brašnom tako da pecivo dobiva izvrstan okus. Komorač se pored toga stavlja u juhe, umake, variva i konzervirano povrće. Svježi, nježni listići komorača, kao i svježi korijen, nasjeckaju se u salate....[...]

Nastavi dalje...


KIM

cvijet
Kim (carum carvi l.). Obitelj: umbelliferae (apiaceae) - štitarke. Eng: caraway. D: kummel. fr: le carvi. Drugi nazivi: divlji kim, kumen, kumin. Egipčani ga nazivaju; tapnen. Stari Rimljani: cuminum. A Grci: kyminon. Povijest i pučka medicina: Kim se odavno koristi kao začin i ljekovito sredstvo. Najčešće u pripravcima protiv nadimanja, bolova u trbuhu, ujeda otrovnih životinja, kao oblog kod krvarenja iz nosa, za pospješivanje izlučivanja želučane kiseline i majčina mlijeka te kod kašlja. Sa šećerom i drugim začinima pripravljao se liker od kima. Stari Grci dodavali su ga svim lijekovima kako bi ubrzali njihovo djelovanje.

Droga: carvi fructus - plod kima. Plodovi kima koriste se u različitim ljekovitim pripravcima, a iz njih se dobiva i ljekovito eterično ulje koje se koristi kao djelatna tvar u mnogim farmaceutskim pripravcima. Kao biljka za probavni sustav, kim je doista blagotvoran. Djeluje kao stomahik, stimulirajući lučenje probavnih enzima. Prednost mu je što nije gorak, kao što je slučaj kod drugih biljaka koje se koriste u tu namjenu, poput gorkog pelina ili kičice. Zanimljivo, istodobno ima sposobnost opuštanja glatkog mišićja probavnog sustava, ali i poticanja njegove normalne peristaltike (gibanje). Na taj način sprječava bolne grčeve probavnog sustava, a olakšava proces probave.

Kim je jedna od najdjelotvornijih biljaka karminativnog djelovanja, što znači da djeluje kod nadutosti....[...]

Nastavi dalje...


ANIS

anis

Plodovi koji se sabiru dvaput u sezoni moraju se očistiti od peteljki i odmah sušiti jer inače pocrne. Korijen se vadi u jesen. Poslije čišćenja korijena od zemlje, reže se na kockice ili rezance te suši na toplom prozračnom mjestu. Iz sjemena se destilacijom dobiva anisovo ulje (oleum anisi). Anis je podrijetlom iz Egipta. Ljekovito djelovanje anisa možda je najbolje opisano u starim zapisima: "ako golubinjak namažemo uljem anisa golubovi će ga sigurno prihvatiti jer obožavaju njegov miris." Sjeme anisa sadrži 1-5 % eteričnog ulja, bjelančevina i šećera do 20 %, masnih ulja do 10 %. željeza; ulje anisa sadrži i do 90 % anetola, zatim metilhavikola, aldehida, estragola, anisove kiseline, anis ketona i anisovog alkohola. U kućanstvu se anis upotrebljava kao začin za razne kolače i razne vrste kruha, te su poznati anisovi kolačići, pereci, prepečenac, kifle, kruh itd.

Ljekoviti dio biljke: plod

Anis je afrodizijak, antispazmatik, aromatik, antidepresiv, diuretik, dispeptik, ekspektorant, holagog, holeretik, galaktagog, karminativ, mikotik, pektoral, sekretolik, stimulans, tonik i vermifug.[...]

Nastavi dalje...


KLINČIĆ

cvijet
Klinčići su zapravo nezreli, neotvoreni cvjetni pupoljci zimzelenog tropskog drveta iz porodice mirta, koji su ružičasti dok su svježi, a sušenjem mijenjaju boju u bakreno smeđu. Dok su svježi ružičasti su, a osušeni mijenjaju boju u hrđavo-smeđu. Duljine su 12 - 16 mm i nalikuju čavlićima (na lat. se i naziva clavus, što znači čavao). Stabljike završavaju istaknutim četverodijelnim cvjetnim pupovima. Miris im je topao, opor i aromatičan, a okus slatkasto-trpak i vrlo jak.

Klinčićevac ili klinčić (Syzygium aromaticum) je malo do srednje visoko, osjetljivo zimzeleno drvo iz tropskih krajeva. Pripada porodici mirta (Mirtaceae), a potječe iz sjevernih Molučkih otoka.

Uspijeva samo u tropskoj morskoj klimi pa se danas uzgaja u Indoneziji, Tanzaniji, Madagaskaru, Šri Lanki i Maleziji.

Drvo klinčićevca ima krošnju u obliku piramide te velike, kožaste i sjajne, jajolike listove koji se javljaju u parovima. Listovi su vrlo aromatični, a ugodan miris imaju i grančice i sitni zvonoliki crveni cvjetovi koji se javljaju u gustim nakupinma u dva razdoblja tijekom vegetacije. Još ružičasti cvjetni pupoljci beru se ručno ili tresu bambusovim štapovima, a zatim se suše na suncu. Nakon sušenja, pupoljci su crvenkastosmeđe boje i nalik čavliću, a pod nazivom klinčić upotrebljavaju se kao začin. Naziv mu dolazi od latinske riječi clavus što znači čavao.

Njegove izuzetno ljekovite tvari koje sadrži ( eugenol, cariofilen, tanin i dr.) imaju jaka anti-mikrobna svojstva te ubijaju sićušne parazite, njihova jajašca i ličinke.

Čudesna svojstva klinčića odavna su poznata liječnicima diljem svijeta pa se od davnina koristi kao lijek kod problema sa probavom te za uništavanje parazita i protiv gljivičnih infekcija. [...]

Nastavi dalje...


KOPAR

cvijet

Mljeveni plodovi kopra u mlincu za kavu uzimali su se kao začin kod svih dijetalnih jela 3 puta na dan na vrhu noža. Miriše ugodno i aromatično i vrlo je sličan komoraču. Kopar je u svojoj dugovječnoj povijesti u narodu izgradio svoju mitsku povijest s legendom o čarobnoj moći a u kuhinjama domaćica sve do današnjeg dana ostao je ljekovita i začinska biljka, čije lišće se koristi kod kiseljenja krastavaca, kod zelenih salata, salate od krumpira i graha, te raznim jelima (variva, juhe, umaci). Bolesti bubrega i urinarnih puteva, digestivnih bolesti, glavobolje, gluhoće, grčeva, gušterače - (za bolji rad), kašlja, nesanice, neuroze, nadutost, skleroze, srčane aritmije zajedno sa komoračem, tumora, varikoznih vena, zatvora, za jače lučenje mlijeka, želučanih bolesti, žutice, izgubljenog apetita, lošeg zadaha iz usta.

U kuhinji kao začin, za pripremu osvježavajućeg čaja, te za ubode insekata.

Eterično ulje kopra rabe kao insekticid.

Tinkturu kopra od sjemena rabe kod gripe, grčeva te poremećaja probave.

Ljekovito djelovanje kopra u pučkoj medicini se dosta razvilo tako da su njegova svojstva nadopunjavali i s ostalim ljekovitim sredstvima kao što su med koji se dodavao čaju od kopra za liječenje plućnih oboljenja.

Zatim vino u kojemu se močio ili kuhao plod kopra za umirenje živaca a ako se popilo prije spavanja kod raznih nesanica. - Ženama je poznato poticajno djelovanje na mliječne žlijezde, poželjno kod dojilja. - Za izazivanje mjesečnog ciklusa. - Kod grčeva koji se javljaju kod dojenčadi jer umiruje i otklanja ih..

O kopru postoji niz starih izreka koje dosta govore o njegovoj moći, onima, koje noću muče strašni snovi, koji nemirno spavaju, hrču ili u polusnu skaču iz kreveta, treba pod glavu staviti svežanj lišća od kopra, bio je jedan od uobičajenih savjeta.[...]

Nastavi dalje...


MASLINA

cvijet

Priča o maslinovu listu kreće od drevnih Egipćana koji su ga upotrebljavali prilikom mumificiranja faraona.

Poslije se otkrilo da pomaže u liječenju malarije i gripe te ima dobra svojstva u borbi protiv različitih infekcija i bolesnih stanja.

Spominje se u Bibliji, opisana je u djelima drevne egipatske civilizacije, a veliku ulogu imala je i u grčkoj mitologiji, gdje se spominje da je maslina nastala kada je božica Atena u nadmetanju s Posejdonom bacila kap vode na klisuru, na kojoj je potom izrasla maslina.

Od antičkih vremena maslinovo drvo osiguravalo je hranu, koristilo se za ogrjev i građu, a plod se koristio u liječenju mnogih bolesti. Smatrana je simbolom mira i mudrosti.

Maslinovim uljem kao zaštitom od sunca već stoljećima se služe ribari, a posljednja istraživanja govore o njegovim ljekovitim svojstvima u slučaju opeklina od sunca. [...]

Nastavi dalje...


MAGNEZIJ

cvijet

Opće je poznato da je magnezij esencijalni sastojak čovječeg i životinjskog organizma te da je potreban za aktivnost oko 300 različitih enzima. Zbog toga, sa pravom se može reći da život bez magnezija ne bi bio moguć, tako da magnezij spada među najznačajnije minerale našeg vremena. Dodatna suplementacija prehrane magnezijem stoga se preporučuje kod prevencije srčanih oboljenja i ateroskleroze, visokog krvnog tlaka, dijabetesa, živčane napetosti, razdražljivosti i nemira, poremećaja spavanja, trudnoće i dojenja te za prevenciju migrene. .[...]

Nastavi dalje...


CINK

cvijet

Cink je esencijalni mineral koji nalazimo u gotovo svakoj stanici našeg tijela. Smatra se da je količina cinka u tijelu odrasle osobe oko 2 g. Najveću količinu cinka u tijelu nalazimo u retini i muškim reproduktivnim organima, dok ga u znatnoj mjeri nalazimo i u kostima i mišićima. Apsorpcija mu je loša, a glavni dio cinka apsorbira se u jejunumu, tj. u tankom crijevu. Cink sudjeluje u aktivnosti gotovo stotinu enzima, tvari koje omogućavaju odvijanje biokemijskih reakcija u našem tijelu. Cink utječe na osjećaj okusa i na tek. Elementi okusa nalaze se u slini i strukturna su tvar epitelnih stanica sluznice usne šupljine.. Najčešći su simptomi nedostatka cinka suha i ogrubjela koža, beživotna kosa, krhkost i bijele mrlje na noktima, oslabljeni osjeti okusa i mirisa, gubitak teka i tjelesne težine, smanjena prilagodljivost očiju na mrak, proljev, česte infekcije, otežano zacjeljivanje rana, kožne iritacije i poremećaji poput dermatitisa i akni... Mogući su i poremećaji rasta i razvoja, koncentracije i pamćenja, imuniteta i izmjene tvari te impotencija i neplodnost..[...]

Nastavi dalje...


SUNCOKRETOVO ULJE


SUNCOKRETOVO ULJE

Latinski naziv: Helianthus annuus L. Oleum

Suncokretovo ulje

Suncokretovo ulje neutralnog je okusa i mirisa dobiveno od sjemena suncokreta (Helianthus annuus).

Najčešće se rabi kao ulje za prženje i salatu, ali ili kao sastavni dio kozmetike.

Najčešće je ulje u trgovinama.

Rafinirano ulje na policama trgovina nema puno veze sa zdravim hladno prešanim uljem suncokreta. Savjetuje se koristiti ga u umjerenim količinama.

Prirodan je izvor vitamina E

Bogato je esencijalnim višestrukonezasićenim masnim kiselinama.

Britanska farmakopeja navodi sljedeću strukturu sastava:

palmitinske kiseline: 4,0% - 9,0%

stearinska kiselina: 1,0% - 7,0%

oleinska kiselina: 14,0% - 40,0%,

linolna kiselina: 48,0% - 74,0%.

Ulje sadrži lecitin, vitamin E, karotenoide i voskove.

Glavni sastavni dio plodova je masno ulje, kojeg sadrže i do 40 posto.

U masnom ulju nalazi se bogatstvo vitamina E, kao i fitohormoni, lecitin i mineralne tvari.

Suncokretovo ulje omiljena je vrsta biljnog ulja u Hrvatskoj, što ni ne čudi jer je ono jeftino, ukusno i karakteristično za naše podneblje.

Odlikuje se visokim udjelom vitamina E te posjeduje visoku točku dimljenja koja mu omogućava stabilnost pri višim temperaturama kod pripreme hrane.

Nutritivno gledano krasi ga nekoliko kvalitetnih osobina. Primjerice, odlikuje se visokim udjelom vitamina E. Od svih biljnih ulja, jedino ulje pšeničnih klica ima viši sadržaj vitamina E od suncokretovog ulja.

Također, suncokretovo ulje može se pohvaliti s niskim sadržajem zasićenih masnih kiselina, a visokim sadržajem nezasićenih masti.

U svom sastavu ono krije 70 posto višestruko nezasićenih omega - 6 masnih kiselina (najviše linolne masne kiseline), zatim oko 20 posto jednostruko nezasićenih masnih kiselina (oleinska masna kiselina koja je karakteristična za maslinovo ulje) te 10 posto zasićenih masnih kiselina (najviše palmitinske i stearinske masne kiseline).

Suncokretovo ulje dobiva sve veće značenje i jedva zaostaje za maslinovim uljem.

Suncokretovo ulje osigurava omega - 6 masne kiseline

S obzirom da je toliko popularno u našoj prehrani, suncokretovo ulje najviše doprinosi našem unosu omega - 6 masnih kiselina. U današnje vrijeme se dosta govori o utjecaju na zdravlje omjera omega - 3 i omega - 6 masnih kiselina u prehrani. Omega-3 nezasićene masne kiseline najzastupljenije su u ribama sjevernih mora, tuni, lososu, bakalaru dok omega - 6 masne kiseline nalazimo u biljnim uljima, uz suncokretovo tu su i kukuruzno i sojino. Našem organizmu potrebne su i omega - 3 i omega - 6 masne kiseline.

Obje vrste smatraju se esencijalnim jer su potrebne za normalno funkcioniranje, no organizam ih sam ne može proizvesti već ih je potrebno unijeti putem prehrane.

Unatoč tome što se o omega - 6 masnim kiselinama često priča u negativnom kontekstu, činjenica jest da bez njih ne možemo jer grade stanične komponente i nužne su za proizvodnju određenih signalnih molekula.

Ključ leži u pravilnom omjeru unosa tih masnih kiselina koji bi prema preporuci Svjetske zdravstvene organizacije trebao iznositi od 1:3 do 1:5.

Dakako, omega-6 sama po sebi ne mora naškoditi. Suncokretovo ulje koristi se i u kozmetičkoj industriji, prije svega jer je bogato vitaminom E. Osim toga, omega-6 bitna je za rad mozga, zdravu kožu, kosti, regulaciju metabolizma te reproduktivne organe. A budući da je riječ o nezasićenoj masnoj kiselini, ona snižava kolesterol i rizik od srčanih bolesti, navodi portal livestrong.com.

Prevelik unos omega-6 masnih kiselina (uglavnom putem konzumacije biljnih ulja) povezuje se s nizom bolesti te epidemijom pretilosti.




SUNCOKRETOVO ULJE



Hladno prešano nerafinirano suncokretovo ulje

Hladno prešano suncokretovo ulje proizvodi se prešanjem najkvalitetnijih suncokretovih sjemenki. Postoji nekoliko faza pripreme sirovine: čišćenje, sušenje, ljuštenje i mljevenje. Sušenjem se odstranjuje voda, to je vrlo važna faza pripreme sirovine za preradu jer se osušene sjemenke mogu duže čuvati (skladištenje vlažne sirovine pogoduje razvoju plijesni), a osim toga i bolje se prerađuje od vlažne sirovine.

Nakon pripreme sirovine, sirovo ulje se iz sjemenki cijedi prešanjem, a zatim se čisti kako bi se očuvala dobra senzorska svojstva ulja.

Dobiveno ulje se može kvariti zbog brojnih utjecaja, od kojih je najčešće kvarenje uzrokovano oksidacijskim procesom.

Kako bi se produljila trajnost hladno prešanog ulja i spriječila autooksidacija, primjenjuju se antioksidansi i sinergisti, koji usporavaju oksidacijsko kvarenje ulja.

Za stabilizaciju biljnih ulja koriste se prirodni i sintetski antioksidansi. Danas se prednost daje prirodnim antioksidansima (ekstrakti začinskih biljaka).

Ovakav postupak prešanja omogućuje da svi prirodni visokovrijedni sastojci sjemenki suncokreta (vitamini: A, E, B1, B5, D; minerali: kalij, magnezij, željezo, fosfor, selen, kalcij i cink; folne kiseline, prehrambena vlakna, proteini, steroli , biljni pigmenti, polinezasićene masne kiseline,omega 6) ostanu sačuvani u ulju.

Suncokretovo hladno prešano nerafinirano ulje sadrži snažne antioksidante – vitamin E i selen. Antioksidanti imaju sposobnost neutralizacije štetnih slobodnih radikala i na taj način štite organizam od brojnih degenerativnih bolesti današnjice poput krvožilnih i malignih oboljenja.

Primarno je ovo suncokretovo ulje za salate, nije ga preporučljivo pržiti jer se onda gube sva svojstva koje ulje ima zbog hladnog prešanja.

Pogodno je za dinstanje.

Poneki znaju čak to ulje "grgljati" dok u ustima ne poprimi boju mlijeka i onda ispljunuti van jer se tako čiste toksini iz tijela, dok ga drugi koriste kao baze za ulja za masaže

SUNCOKRETOVO ULJE



Grgljanje - terapija

Sanskrtska riječ ayurveda prevodi se kao "znanost o životu i dugovječnosti".

Riječ je o metodi temeljenoj na ayurvedskoj medicini, opisanoj u drevnim indijskim spisima.

Ayurveda preporučuje više metoda čišćenja organizma od ame, a jedna od njih je mućkanje ulja u ustima. U ovoj metodi odstranjivanje otrovnih materija (ame) iz tijela, postiže se svakodnevnim mućkanjem suncokretova ili sezamova ulja u usnoj šupljini.

Terapiju provodite natašte, tako što ćete uzeti u usta jednu jušnu žlicu ulja i zatim ga polako mućkati i premetati po usnoj šupljini 15 do 20 minuta.

Budući da ulje tijekom tog procesa usisava štetne materije i toksine, ne smijete ga progutati, te zatim dobro isprati usta.

Takav postupak omogućuje organizmu da sam izbori pobjedu protiv bolesti, bez ikakvih neželjenih nuspojava uobičajenih pri korištenju medikamenata.

Poriv za gutanjem spriječite tako da nakratko prestanete mućkati ulje i duboko udahnete na nos, ili progutate 'na suho', zadržavajući sadržaj u prednjem dijelu usne šupljine.

Za vrijeme mućkanja, proizvest ćete puno sline, pa će se ukupan sadržaj u usnoj šupljini povećati. Ako je preobilan, i prije isteka preporučenog vremena možete ispljunuti višak. U svakom slučaju, ispljunite sadržaj po isteku 15 ili 20 minuta.

Što se liječi grgljanjem?

Ova se metoda u praksi pokazala učinkovitom u borbi protiv niza bolesti i tegoba, poput...

glavobolje, zubobolje, kroničnog umora, nesanice, astme, ekcema, plućnih bolesti, artritisa, crijevnih i želučanih oboljenja, bolesti bubrega, jetre i srca, kroničnih bolesti krvi, ženskih bolesti...

Između ostalog, uljna terapija izbjeljuje i učvršćuje zube, zaustavlja krvarenje iz desni i pomaže kod paradentoze.

Kao što je već spomenuto, ulje pokupi u usnoj šupljini viruse, bakterije i gljivice. Osim toga ono jača i njeguje zubno meso a pojačava se i cirkulacija krvi što je za čitav organizam veoma korisno i neophodno. Tako biva i sa svom usnom šupljinom. Sve eventualne rane, ekcemi, herpes i slično nestaju iz usta i na usnama. Isto tako sluznica u usnoj šupljini ojača i postaje otporna te bilo kakve rane, ekcemi i sl. se više ne pojavljuju.

Akutne se bolesti ovom metodom liječe dva do četiri dana, a kronične ponekad do jedne godine.

Ljekovito djelovanje:

Uz maslinovo ulje prikladno je i ulje od suncokreta kao vrlo dobra temeljna materija ulja za masažu.

Ako navedeno prirodno čisto ulje, dopunjeno biljnim eteričnim uljima, obogaćuje ulje koje služi za funkciju kože, tada je ono za mazanje i masažu prirodni lijek od važnog značenja.

Uljem se skida šminka i njeguje koža:

Svaki tip kože ima ulje koje mu odgovara, no suncokretovo se preporučuje svima.

Najnovija istraživanja pokazala su da suncokret sadrži ceramid, koji je identičan ceramidu VI u ljudskoj koži. Obnavlja oštećene slojeve kože, sprečava gubitak vlage te štiti kožu od vanjskih utjecaja, na primjer, štetnih zračenja.

Jača elastičnost kože, a prednost mu je što se brzo apsorbira - objašnjava Nika Brlečić. Ulje može zamijeniti i sredstvo za skidanje šminke, a ako ga upotrebljavate u tu svrhu, otiđite korak dalje te isprobajte metodu čišćenja lica uljem. Zagrijte ulje među dlanovima te dvije, tri minute umasirajte nježnim kružnim pokretima.

U vrućoj (nipošto kipućoj) vodi namočite ručnik i prislonite ga uz lice kako biste postigli efekt pare. Držite 20-ak sekundi. Ponovite nekoliko puta pa lice nježno prebrišite ručnikom. Lice se uljem čisti navečer, a ujutro je dovoljno umiti se vodom. Metoda se vodi pravilom da se čisto otapa u sličnom; masnoće iz ulja “otopit” će masnoće i prljavštinu skrivenu u porama.

Čistite li lice prirodnim uljnim čistačima, nećete skinuti zaštitni sloj kože, a lice ćete pročistiti od prašine i šminke te pomoći normalizaciji lučenja loja bez narušavanja zaštitne barijere kože.

SUNCOKRETOVO ULJE



Prženje na suncokretovom ulju

U kulinarstvu suncokretovo ulje koristi se za pirjanje, kuhanje i za pripremu salata, a zbog svog blagog okusa slaže se sa svim namirnicama.

Ono posjeduje visoku točku dimljenja koja mu omogućava stabilnost pri višim temperaturama kod pripreme hrane stoga se na njemu hrana može i pržiti.

Međutim, ono što nikako nije preporučljivo je višekratno i dugotrajno prženje u istom ulju.

Glavni razlog je što na visokim temperaturama nezasićene masti lako oksidiraju pa dolazi do stvaranja štetnih spojeva koji narušavaju zdravlje i prehrambenu vrijednost ulja.

Uzmemo li u obzir sve činjenice o suncokretovom ulju nameće se zaključak kako je suncokretovo ulje kvalitetna namirnica koja svakako ima svoje mjesto u sklopu pravilne prehrane. Dapače, kao izvor nezasićenih masti i vitamina E smatra se itekako poželjnom namirnicom, no kod odabira ulja u prehrani treba primijeniti glavni postulat pravilne prehrane, a to je raznovrsnost. Stoga uz uz suncokretovo ulje savjetuje koristiti i maslinovo, repičino, bučino i druga visoko vrijedna biljna ulja, a prženu hranu izbjegavati u što većoj mjeri.

Svijetložuto, bistro i žitko suncokretovo ulje odlikuje se dugom postojanošću, smije se upotrijebiti samo kao hladno tiješteno ulje, a od neograničene je koristi kao biljni izvor masti za zdrave i za bolesne ljude.

Pomoću topline tiješteno ulje služi samo u tehničke svrhe.

NUSPOJAVE:

Učestalom konzumacijom hrane koja je pržena u istom suncokretovom ulju nekoliko puta dovodimo se u rizik od primjerice alergija, ateroskleroze i bolesti srca i krvnih žila te karcinoma.

Ulje čuvati na suhom i hladnom mjestu.



molimo pročitati izjavu