TRANSLATOR




KOMORAČ

cvijet
Komorač (foeniculum vulgare mill.).eng: fennel, d: der fenchel, Fr: le fenouit commun. Obitelj: apiaceae (umbelliferae) - štitarke. Ostali nazivi: koromač, morač, slatki kopar, janež, divlja mirođija. Podrijetlo: Komorač je jedna od najstarijih poznatih ljekovitih biljaka što su ih koristili stari Egipćani, Rimljani i Grci. Stanište: Raste na poljima, i neobrađenimlivadama, u vinogradima, na kamenjarima, a uzgaja se u vrtovima i na poljima. Komorač potiče iz Sredozemlja, a dosta se uzgaja i diljem svijeta, uglavnom u Toplijim krajevima Europe i Azije te Africi i Južnoj Americi. Raste po kamenjarima Hrvatskoga Primorja, Dalmacije i Makedonije. U nas ga najviše ima u primorskim krajevima i na otocima. Komorač se danas cijeni kao mirodija za pripremanje kolača i kruha. Zrnca komorača, a još češće mljeveni komorač, miješaju se s brašnom tako da pecivo dobiva izvrstan okus. Komorač se pored toga stavlja u juhe, umake, variva i konzervirano povrće. Svježi, nježni listići komorača, kao i svježi korijen, nasjeckaju se u salate....[...]

Nastavi dalje...


KIM

cvijet
Kim (carum carvi l.). Porodica: umbelliferae (apiaceae) - štitarke. Eng: caraway. D: kummel. fr: le carvi. Drugi nazivi: divlji kim, kumen, kumin. Egipčani ga nazivaju; tapnen. Stari Rimljani: cuminum. A Grci: kyminon. Povijest i pučka medicina: Kim se odavno koristi kao začin i ljekovito sredstvo. Najčešće u pripravcima protiv nadimanja, bolova u trbuhu, ujeda otrovnih životinja, kao oblog kod krvarenja iz nosa, za pospješivanje izlučivanja želučane kiseline i majčina mlijeka te kod kašlja. Sa šećerom i drugim začinima pripravljao se liker od kima. Stari Grci dodavali su ga svim lijekovima kako bi ubrzali njihovo djelovanje.

Droga: carvi fructus - plod kima. Plodovi kima koriste se u različitim ljekovitim pripravcima, a iz njih se dobiva i ljekovito eterično ulje koje se koristi kao djelatna tvar u mnogim farmaceutskim pripravcima. Kao biljka za probavni sustav, kim je doista blagotvoran. Djeluje kao stomahik, stimulirajući lučenje probavnih enzima. Prednost mu je što nije gorak, kao što je slučaj kod drugih biljaka koje se koriste u tu namjenu, poput gorkog pelina ili kičice. Zanimljivo, istodobno ima sposobnost opuštanja glatkog mišićja probavnog sustava, ali i poticanja njegove normalne peristaltike (gibanje). Na taj način sprječava bolne grčeve probavnog sustava, a olakšava proces probave.

Kim je jedna od najdjelotvornijih biljaka karminativnog djelovanja, što znači da djeluje kod nadutosti....[...]

Nastavi dalje...


ANIS

anis

Plodovi koji se sabiru dvaput u sezoni moraju se očistiti od peteljki i odmah sušiti jer inače pocrne. Korijen se vadi u jesen. Poslije čišćenja korijena od zemlje, reže se na kockice ili rezance te suši na toplom prozračnom mjestu. Iz sjemena se destilacijom dobiva anisovo ulje (oleum anisi). Anis je podrijetlom iz Egipta. Ljekovito djelovanje anisa možda je najbolje opisano u starim zapisima: "ako golubinjak namažemo uljem anisa golubovi će ga sigurno prihvatiti jer obožavaju njegov miris." Sjeme anisa sadrži 1-5 % eteričnog ulja, bjelančevina i šećera do 20 %, masnih ulja do 10 %. željeza; ulje anisa sadrži i do 90 % anetola, zatim metilhavikola, aldehida, estragola, anisove kiseline, anis ketona i anisovog alkohola. U kućanstvu se anis upotrebljava kao začin za razne kolače i razne vrste kruha, te su poznati anisovi kolačići, pereci, prepečenac, kifle, kruh itd.

Ljekoviti dio biljke: plod

Anis je afrodizijak, antispazmatik, aromatik, antidepresiv, diuretik, dispeptik, ekspektorant, holagog, holeretik, galaktagog, karminativ, mikotik, pektoral, sekretolik, stimulans, tonik i vermifug.[...]

Nastavi dalje...


KLINČIĆ

cvijet
Klinčići su zapravo nezreli, neotvoreni cvjetni pupoljci zimzelenog tropskog drveta iz porodice mirta, koji su ružičasti dok su svježi, a sušenjem mijenjaju boju u bakreno smeđu. Dok su svježi ružičasti su, a osušeni mijenjaju boju u hrđavo-smeđu. Duljine su 12 - 16 mm i nalikuju čavlićima (na lat. se i naziva clavus, što znači čavao). Stabljike završavaju istaknutim četverodijelnim cvjetnim pupovima. Miris im je topao, opor i aromatičan, a okus slatkasto-trpak i vrlo jak.

Klinčićevac ili klinčić (Syzygium aromaticum) je malo do srednje visoko, osjetljivo zimzeleno drvo iz tropskih krajeva. Pripada porodici mirta (Mirtaceae), a potječe iz sjevernih Molučkih otoka.

Uspijeva samo u tropskoj morskoj klimi pa se danas uzgaja u Indoneziji, Tanzaniji, Madagaskaru, Šri Lanki i Maleziji.

Drvo klinčićevca ima krošnju u obliku piramide te velike, kožaste i sjajne, jajolike listove koji se javljaju u parovima. Listovi su vrlo aromatični, a ugodan miris imaju i grančice i sitni zvonoliki crveni cvjetovi koji se javljaju u gustim nakupinma u dva razdoblja tijekom vegetacije. Još ružičasti cvjetni pupoljci beru se ručno ili tresu bambusovim štapovima, a zatim se suše na suncu. Nakon sušenja, pupoljci su crvenkastosmeđe boje i nalik čavliću, a pod nazivom klinčić upotrebljavaju se kao začin. Naziv mu dolazi od latinske riječi clavus što znači čavao.

Njegove izuzetno ljekovite tvari koje sadrži ( eugenol, cariofilen, tanin i dr.) imaju jaka anti-mikrobna svojstva te ubijaju sićušne parazite, njihova jajašca i ličinke.

Čudesna svojstva klinčića odavna su poznata liječnicima diljem svijeta pa se od davnina koristi kao lijek kod problema sa probavom te za uništavanje parazita i protiv gljivičnih infekcija. [...]

Nastavi dalje...


KOPAR

cvijet

Mljeveni plodovi kopra u mlincu za kavu uzimali su se kao začin kod svih dijetalnih jela 3 puta na dan na vrhu noža. Miriše ugodno i aromatično i vrlo je sličan komoraču. Kopar je u svojoj dugovječnoj povijesti u narodu izgradio svoju mitsku povijest s legendom o čarobnoj moći a u kuhinjama domaćica sve do današnjeg dana ostao je ljekovita i začinska biljka, čije lišće se koristi kod kiseljenja krastavaca, kod zelenih salata, salate od krumpira i graha, te raznim jelima (variva, juhe, umaci). Bolesti bubrega i urinarnih puteva, digestivnih bolesti, glavobolje, gluhoće, grčeva, gušterače - (za bolji rad), kašlja, nesanice, neuroze, nadutost, skleroze, srčane aritmije zajedno sa komoračem, tumora, varikoznih vena, zatvora, za jače lučenje mlijeka, želučanih bolesti, žutice, izgubljenog apetita, lošeg zadaha iz usta.

U kuhinji kao začin, za pripremu osvježavajućeg čaja, te za ubode insekata.

Eterično ulje kopra rabe kao insekticid.

Tinkturu kopra od sjemena rabe kod gripe, grčeva te poremećaja probave.

Ljekovito djelovanje kopra u pučkoj medicini se dosta razvilo tako da su njegova svojstva nadopunjavali i s ostalim ljekovitim sredstvima kao što su med koji se dodavao čaju od kopra za liječenje plućnih oboljenja.

Zatim vino u kojemu se močio ili kuhao plod kopra za umirenje živaca a ako se popilo prije spavanja kod raznih nesanica. - Ženama je poznato poticajno djelovanje na mliječne žlijezde, poželjno kod dojilja. - Za izazivanje mjesečnog ciklusa. - Kod grčeva koji se javljaju kod dojenčadi jer umiruje i otklanja ih..

O kopru postoji niz starih izreka koje dosta govore o njegovoj moći, onima, koje noću muče strašni snovi, koji nemirno spavaju, hrču ili u polusnu skaču iz kreveta, treba pod glavu staviti svežanj lišća od kopra, bio je jedan od uobičajenih savjeta.[...]

Nastavi dalje...


MASLINA

cvijet

Priča o maslinovu listu kreće od drevnih Egipćana koji su ga upotrebljavali prilikom mumificiranja faraona.

Poslije se otkrilo da pomaže u liječenju malarije i gripe te ima dobra svojstva u borbi protiv različitih infekcija i bolesnih stanja.

Spominje se u Bibliji, opisana je u djelima drevne egipatske civilizacije, a veliku ulogu imala je i u grčkoj mitologiji, gdje se spominje da je maslina nastala kada je božica Atena u nadmetanju s Posejdonom bacila kap vode na klisuru, na kojoj je potom izrasla maslina.

Od antičkih vremena maslinovo drvo osiguravalo je hranu, koristilo se za ogrjev i građu, a plod se koristio u liječenju mnogih bolesti. Smatrana je simbolom mira i mudrosti.

Maslinovim uljem kao zaštitom od sunca već stoljećima se služe ribari, a posljednja istraživanja govore o njegovim ljekovitim svojstvima u slučaju opeklina od sunca. [...]

Nastavi dalje...


MAGNEZIJ

cvijet

Opće je poznato da je magnezij esencijalni sastojak čovječeg i životinjskog organizma te da je potreban za aktivnost oko 300 različitih enzima. Zbog toga, sa pravom se može reći da život bez magnezija ne bi bio moguć, tako da magnezij spada među najznačajnije minerale našeg vremena. Dodatna suplementacija prehrane magnezijem stoga se preporučuje kod prevencije srčanih oboljenja i ateroskleroze, visokog krvnog tlaka, dijabetesa, živčane napetosti, razdražljivosti i nemira, poremećaja spavanja, trudnoće i dojenja te za prevenciju migrene. .[...]

Nastavi dalje...


CINK

cvijet

Cink je esencijalni mineral koji nalazimo u gotovo svakoj stanici našeg tijela. Smatra se da je količina cinka u tijelu odrasle osobe oko 2 g. Najveću količinu cinka u tijelu nalazimo u retini i muškim reproduktivnim organima, dok ga u znatnoj mjeri nalazimo i u kostima i mišićima. Apsorpcija mu je loša, a glavni dio cinka apsorbira se u jejunumu, tj. u tankom crijevu. Cink sudjeluje u aktivnosti gotovo stotinu enzima, tvari koje omogućavaju odvijanje biokemijskih reakcija u našem tijelu. Cink utječe na osjećaj okusa i na tek. Elementi okusa nalaze se u slini i strukturna su tvar epitelnih stanica sluznice usne šupljine.. Najčešći su simptomi nedostatka cinka suha i ogrubjela koža, beživotna kosa, krhkost i bijele mrlje na noktima, oslabljeni osjeti okusa i mirisa, gubitak teka i tjelesne težine, smanjena prilagodljivost očiju na mrak, proljev, česte infekcije, otežano zacjeljivanje rana, kožne iritacije i poremećaji poput dermatitisa i akni... Mogući su i poremećaji rasta i razvoja, koncentracije i pamćenja, imuniteta i izmjene tvari te impotencija i neplodnost..[...]

Nastavi dalje...


ETERIČNO ULJE SMILJA


ETERIČNO ULJE SMILJA

Latinski naziv: Helichrysum italicum Oil

Eterično ulje smilja

Eterično ulje smilja dobiva se dobiva se destilacijom vodenom parom cvjetova

Eterično ulje SMILJA (Helichrysum italicum) snažnog je protuupalnog i regenerativnog djelovanja.

Pomaže kod akni, čireva, opekotina, ožiljaka, strija, bora, dermatitisa, ekcema, psorijaze, rosacee.

Nezaobilazno u tretmanima upaljenih vena, popucalih i lomljivih kapilara, kod rizika od tromboze, hematoma.

Smilje se mora destilirati u roku 24 sata nakon branja, a za terapeutsku upotrebu smatraju se najpoželjniji varijeteti bogati italodionima (oko 30%), neterpenskim diketonima, najefikasnijim poznatim spojevima koji pomažu apsorpciji hematoma, a također i iznimno djelotvorno utječu na regeneraciju tkiva.

Osim italodiona, eterično ulje smilja sadrži monoterpenske alkohole, monoterpene i estere.

Zahvaljujući svom sastavu, osim sto djeluje antihematomatično i regenerativno, smilje je također mukolitik, spazmolitik, djeluje snažno protuupalno i antioksidativno, antikoagulantno, stimulira rad hepatocita, smanjuje razinu kolesterola, pokazuje analgetičko djelovanje.



Indikacije:

Tretiranje hematoma, proširenih i upaljenih vena, tromboze, popucalih kapilara, sportskih ozljeda, ožiljaka, keloida, strija, kožnih alergija, atopijskog dermatitisa, psorijaze, reumatoidnog artritisa; stimulacija funkcije jetre.

Ulje snažnog protuupalnog i regenerativnog djelovanja.

U aromakozmetici je najzanimljivije jer djeluje protiv bora te revitalizira i regenerira umornu i zrelu kožu izloženu vanjskom i unutarnjem stresu.

Smilje, Helichrysum italicum

Smilje, Helichrysum italicum, mediteranska je biljka koja raste na sunčanim kamenjarima, visoka do 60 cm, uskih listića i žutih cvjetova, tradicionalno upotrebljavana za tretirnje astme, migrene, jetrenih tegoba i kožnih oboljenja.

Proizvodnja eteričnog ulja smilja započela je početkom 20. stoljeća u Dalmaciji, a značajno mjesto u aromaterapijskoj praksi dobiva tek nakon 1980.-tih.

Francuzi su prije par godina napravili pravi boom s proizvodima na bazi smilja (Helichrysum italicum). S dobrim razlogom. Ljekovite tvari iz smilja izuzetno snažno regeneriraju kožu, čine ju mekšom, glađom, elastičnijom i jednostavno - mlađom.

Smilje balansira pigment kože pa pomaže i kod raznih mrlja na koži. Blago razrjeđuje krv i smanjuje otekline, pa se može koristiti i kod modrica. Kao i kamilica, smilje umiruje kožu, a regenerira ju bolje nego lavanda.

No, ima i jednu manu. Od svih oblika proizvoda od smilja najčešće ćemo naići samo na eterično ulje.


ETERIČNO ULJE SMILJA



Koristi od eteričnog ulja smilja

Hematomi: ukoliko kap eteričnog ulja smilja nanesemo na mjesto udarca, velika je mogućnost da modrica uopće neće nastati. Ukoliko su već nastale, modrice premažemo u tankom sloju uljem ploda divlje ruže ili nekim drugim biljnim uljem, a preko toga kapnemo eterično ulje smilja – postupak ponavljamo 2 x dnevno tijekom 3-4 dana.

Ožiljci: za friške ožiljke koristimo eterično ulje smilja u kombinaciji sa eteričnim uljem širokolisne lavande, te biljnim uljima nevena, kalofila i ploda divlje ruže. Za stare ožiljke, uz smilje koristimo eterična ulja ružmarina verbenona i španjolske lavande, u biljnim uljima ploda divlje ruže, centele, pšeničnih klica, kalofila i kantariona. Sličnu kombinaciju koristimo i za tretiranje strija.

Sportske ozljede i bolovi: na mjesto udarca i boli možemo nanijeti jednu kap smilja i jednu kap eteričnog ulja paprene metvice – djelovanje je trenutno.

Njega kože: u kombinaciji sa eteričnim uljem palmarose, koristimo ga za njegu zrele, suhe kože; zajedno sa eteričnim uljem njemačke kamilice u biljnom ulju nevena izvrsno djeluje na ekceme i lišajeve; u varijanti sa eteričnim uljima narda, smriče i njemačke kamilice, predstavlja rješenje za tretiranje psorijaze.

Krvožilni sustav: za tretiranje popucalih kapilara, eterično ulje smilja kombiniramo sa eteričnim uljima čempresa i limuna; kod rizika od tromboze vena, smilje dodajemo eteričnom ulju čempresa; kod upaljenih vena, uz čempres, koristimo smilje i druga protuupalna ulja poput njemačke kamilice i limunskog eukaliptusa.

Smilje je rijetko i skupo ulje, ali zbog svojih svojstava nezaobilazno u maloj kućnoj ljekarni. Ukoliko si ga želite priuštiti, budite sigurni da kupujete ulje dobiveno od varijeteta bogatih italodionima – samo takvo ulje pokazuje punu terapeutsku vrijednost.

Uljni serum za pomlađivanje od smilja

Naberite još zatvorene pupoljke smilja, odvojite ih od peteljki i dobro ih zgnječite u mužaru. Uzmite manju sterilnu staklenku i napunite ju do pola sa zgnječenim pupoljcima, a do vrha nalijte bazno ulje sjemena grožđa ili neko drugo bazno ulje (možete ih štapnim mikserom samljeti u staklenci - poželjno i sa baznim uljem). Zatvorite, stavite na sunce i nakon tri tjedna procijedite.

Umasiravajte u kožu lica ujutro i navečer.

Ono će spriječiti nastajanje sitnih borica, ublažiti već postojeće bore i pomladiti kožu.

A investicija ili angažman za ulje smilja će se višestruko isplatiti jer je ulje smilja broj jedan za regeneraciju kože i protiv bora što bi svaka dama nakon tridesete (a i gospoda koja drže do sebe) trebala znati.

Ulje smilja u kombinaciji s eteričnim uljem palmarose, koristi se za njegu suhe kože. Zajedno s eteričnim uljem njemačke kamilice u biljnom ulju nevena izvrsno djeluje na ekceme i lišajeve. U varijanti s eteričnim uljima narda, smriče i njemačke kamilice predstavlja rješenje za tretiranje psorijaze.

Za tretiranje popucanih kapilara, eterično ulje smilja kombinirajte s eteričnim uljima čempresa i limuna. Kod rizika od tromboze vena, smilje dodajete eteričnom ulju čempresa. Kod upaljenih vena, uz čempres, koristite smilje i druga protuupalna ulja poput njemačke kamilice i limunskog eukaliptusa.

Pravilnim korištenjem u propisanim dozama, nema neželjenog djelovanja, iako kod osoba preosjetljivih na polen biljaka iz porodice glavočika može doći do pojave alergije ili kontaktnog dermatitisa.

Eterično ulje smilja izuzetno je blago i mogu ga koristiti i djeca.

ETERIČNO ULJE SMILJA



Proizvodnja eteričnog ulja smilja

Božanstveni miris smilja, slatkast, slojevit i iznimno parfemski, davno je nagnao ljude na njegovu kozmetičku uporabu. Kao i u svih biljaka, miris mu potječe od njegova eteričnog ulja.

Vrlo je složenog sastava - sadrži spojeve poput nerola i neril-acetata te skupinu zanimljivih spojeva - italidioni, kojih gotovo i nema u drugim vrstama bilja.

Prije nego što je destilacija eteričnog ulja postala uobičajena, smilje se "potapalo", odnosno maceriralo u uljima poput masline ili badema, jer biljna ulja dobro otapaju eterično ulje.

Takav macerat poprimao bi ugodan miris cvjetova smilja.

Danas ga je nemoguće kupiti, povremeno ga rade znalci koji čitaju stariju fitoterapijsku literaturu, ili se sjećaju običaja naših baka i djedova.

Koristio se prije svega u kozmetici i za njegu kože sklone upalama.

Otkako je destilacija potkraj 19. stoljeća postala proširena u Europi, počela je i tržišna proizvodnja tog skupoga i dragocjenog ulja.

Smilje sadrži vrlo malo eteričnog ulja (manje od 0,05 posto), pa je potrebno više od tone biljke da bi se dobio kilogram eteričnog ulja.

Mora se destilirati posve svježa, a ne sušena biljka.

Stoga je njegova cijena visoka, baš kao što i priliči jednoj biljci besmrtnosti.

Hrvatska je nekoć bila veliki proizvođač eteričnog ulja smilja, a danas ga, na žalost, često uvozimo.

Kao imortelle, dobilo je reputaciju da ima moć izbrisati tragove vremena na licu.

Manje poetičnim riječima: djeluje protiv bora te revitalizira i regenerira umornu i zrelu kožu izloženu vanjskom i unutarnjem stresu. Ta spoznaja iz klasične francuske škole aromaterapije postala je prava marketinška zlatna koka.

Zanimljivo je i iznenađujuće što niti jedna komercijalna krema na bazi smilja ne miriši po smilju. Prava šteta. Nije mi jasno, jer je miris eteričnog ulja smilja toliko snažan i karakterističan da je dovoljna vrlo mala količina, primjerice jedna kap na 50 g kreme, pa da krema dobije lijep miris buketa svježeg bilja.

A čak je i ta mala količina dovoljna za djelovanje.

Smilja ima kod nas, i to jako puno. U okolici Rijeke u čistim predjelima može ga se naći već na Krku. Raste duž cijele obale Dalmacije, a pogotovo na otocima, gdje se organiziraju i masovne berbe. Tako naše smilje kao jeftina sirovina putuje u europske velegrade. Tamo se prepakira, dobije lijepu bočicu i finu etiketu i vraća nam se trostruko (i više od toga) skuplje.

Kako bilo, naša domaća biljka zavrjeđuje da se i sami poigrate njome.

Tijekom proizvodnje eteričnog ulja nastaje još jedan zanimljiv proizvod, hidrolat ili cvjetna vodica smilja.

Nanesena sprejem na kožu, vlaži je i smiruje upale.

Posebno je ugodna mirisa.

Pomoć kod hematoma:

Osim aromaterapeuta, vrlo mali broj ljudi zna da je ulje smilja jedno od najboljih sredstava protiv hematoma (modrica). To zanimljivo djelovanje otkrio je francuski liječnik i aromaterapeut Daniel Pénoël. Igrom slučaja, dobio je uzorak od nekoliko decilitara eteričnog ulja smilja prije odlaska u inozemstvo i ponio ga sa sobom. Jedne večeri napao ga je bernardinac i nekoliko puta ugrizao preko nogavica. Ne znajući što napraviti, uzeo je eterično ulje smilja i cijelu noć ga marljivo nanosio na ozljedu. Ujutro je zamijetio da na mjestu gdje su trebale biti modrice nije bilo ničeg, a rane su zacijelile puno brže od najoptimističnijih očekivanja. To ga je nagnalo da na pacijentima ispita njegovo djelovanje i otkrio je da izaziva brzo povlačenje modrica, čak i onih "starih" žućkasto-zelenih modrica koje uporne ne prolaze.

Uvidio je da na hematome brže djeluje čak i od drugih lijekova.

Receptura za ulje protiv hematoma vrlo je jednostavna:

Nakapajte u bočicu od 10 mL 10-15 kapi eteričnog ulja smilja - dodajte do ruba biljno ulje tamanua, hladno prešanog i nerafiniranog.

Izmiješajte i mažite na područje modrice dva do tri puta dnevno.

Zanimljivo, ovo ulje odlično regenerira i ožiljke nakon operacijskih zahvata.

Zanimljivo:

U Hrvatskoj postoji trend da se svi domaći proizvodi smatraju lošima, a uvozni kvalitetnima. Ovaj članak je poziv da počnemo cijeniti i naše bogatstvo. Smilje je jedno od takvih.

Možda nikad nećemo uspjeti postići količinu proizvodnje kao s početka i sredine 20. stoljeća, ali korak po korak započnimo koristiti naše botaničko bogatstvo.

Jedno do najvećih blaga upravo je smilje.

Neka domaće eterično ulje smilja ispuni vaš dom.

U doba kad se ruše cijeli ekonomski sustavi, možda vas neće učiniti besmrtnima i imunima na potrese, ali vas može učiniti - ljepšima.

ETERIČNO ULJE SMILJA



Smilje - macerat:

Osim što je još poznato kao biljka ljepote i mladosti, smilje otopljeno u finom maslinovom ulju spada među rijetke preparate koji su pogodni za njegu nježne dječje kože.

Niz ljekovitih svojstava koja mu se pripisuju, stavlja ga listu sve popularnijih pripravaka među ljubiteljima prirodnih preparata.

Koristi se kod tretiranja hemeroida, strija, ožiljaka, hematoma i kožnih alergija.

Odlično djeluje kod psorijaze, atopijskog dermatitisa, reumatoidnog artritisa i tromboze.

Održava optimalan hidrolipidni balans kože.

Izuzetno je pogodan za osjetljivu, iritabilnu kožu sklonu alergijama.

Djeluje protuupalno i umirujuće.

Revitalizira umornu i dehidriranu kožu.

Izuzetno je blago te je stoga pogodno i za malu djecu.

NUSPOJAVE:

Nisu mi poznate.

Upute čuvanja: Držati dalje od djece, čuvati na tamnom mjestu.

molimo pročitati izjavu