TRANSLATOR




KOMORAČ

cvijet
Komorač (foeniculum vulgare mill.).eng: fennel, d: der fenchel, Fr: le fenouit commun. Obitelj: apiaceae (umbelliferae) - štitarke. Ostali nazivi: koromač, morač, slatki kopar, janež, divlja mirođija. Podrijetlo: Komorač je jedna od najstarijih poznatih ljekovitih biljaka što su ih koristili stari Egipćani, Rimljani i Grci. Stanište: Raste na poljima, i neobrađenimlivadama, u vinogradima, na kamenjarima, a uzgaja se u vrtovima i na poljima. Komorač potiče iz Sredozemlja, a dosta se uzgaja i diljem svijeta, uglavnom u Toplijim krajevima Europe i Azije te Africi i Južnoj Americi. Raste po kamenjarima Hrvatskoga Primorja, Dalmacije i Makedonije. U nas ga najviše ima u primorskim krajevima i na otocima. Komorač se danas cijeni kao mirodija za pripremanje kolača i kruha. Zrnca komorača, a još češće mljeveni komorač, miješaju se s brašnom tako da pecivo dobiva izvrstan okus. Komorač se pored toga stavlja u juhe, umake, variva i konzervirano povrće. Svježi, nježni listići komorača, kao i svježi korijen, nasjeckaju se u salate....[...]

Nastavi dalje...


KIM

cvijet
Kim (carum carvi l.). Porodica: umbelliferae (apiaceae) - štitarke. Eng: caraway. D: kummel. fr: le carvi. Drugi nazivi: divlji kim, kumen, kumin. Egipčani ga nazivaju; tapnen. Stari Rimljani: cuminum. A Grci: kyminon. Povijest i pučka medicina: Kim se odavno koristi kao začin i ljekovito sredstvo. Najčešće u pripravcima protiv nadimanja, bolova u trbuhu, ujeda otrovnih životinja, kao oblog kod krvarenja iz nosa, za pospješivanje izlučivanja želučane kiseline i majčina mlijeka te kod kašlja. Sa šećerom i drugim začinima pripravljao se liker od kima. Stari Grci dodavali su ga svim lijekovima kako bi ubrzali njihovo djelovanje.

Droga: carvi fructus - plod kima. Plodovi kima koriste se u različitim ljekovitim pripravcima, a iz njih se dobiva i ljekovito eterično ulje koje se koristi kao djelatna tvar u mnogim farmaceutskim pripravcima. Kao biljka za probavni sustav, kim je doista blagotvoran. Djeluje kao stomahik, stimulirajući lučenje probavnih enzima. Prednost mu je što nije gorak, kao što je slučaj kod drugih biljaka koje se koriste u tu namjenu, poput gorkog pelina ili kičice. Zanimljivo, istodobno ima sposobnost opuštanja glatkog mišićja probavnog sustava, ali i poticanja njegove normalne peristaltike (gibanje). Na taj način sprječava bolne grčeve probavnog sustava, a olakšava proces probave.

Kim je jedna od najdjelotvornijih biljaka karminativnog djelovanja, što znači da djeluje kod nadutosti....[...]

Nastavi dalje...


ANIS

anis

Plodovi koji se sabiru dvaput u sezoni moraju se očistiti od peteljki i odmah sušiti jer inače pocrne. Korijen se vadi u jesen. Poslije čišćenja korijena od zemlje, reže se na kockice ili rezance te suši na toplom prozračnom mjestu. Iz sjemena se destilacijom dobiva anisovo ulje (oleum anisi). Anis je podrijetlom iz Egipta. Ljekovito djelovanje anisa možda je najbolje opisano u starim zapisima: "ako golubinjak namažemo uljem anisa golubovi će ga sigurno prihvatiti jer obožavaju njegov miris." Sjeme anisa sadrži 1-5 % eteričnog ulja, bjelančevina i šećera do 20 %, masnih ulja do 10 %. željeza; ulje anisa sadrži i do 90 % anetola, zatim metilhavikola, aldehida, estragola, anisove kiseline, anis ketona i anisovog alkohola. U kućanstvu se anis upotrebljava kao začin za razne kolače i razne vrste kruha, te su poznati anisovi kolačići, pereci, prepečenac, kifle, kruh itd.

Ljekoviti dio biljke: plod

Anis je afrodizijak, antispazmatik, aromatik, antidepresiv, diuretik, dispeptik, ekspektorant, holagog, holeretik, galaktagog, karminativ, mikotik, pektoral, sekretolik, stimulans, tonik i vermifug.[...]

Nastavi dalje...


KLINČIĆ

cvijet
Klinčići su zapravo nezreli, neotvoreni cvjetni pupoljci zimzelenog tropskog drveta iz porodice mirta, koji su ružičasti dok su svježi, a sušenjem mijenjaju boju u bakreno smeđu. Dok su svježi ružičasti su, a osušeni mijenjaju boju u hrđavo-smeđu. Duljine su 12 - 16 mm i nalikuju čavlićima (na lat. se i naziva clavus, što znači čavao). Stabljike završavaju istaknutim četverodijelnim cvjetnim pupovima. Miris im je topao, opor i aromatičan, a okus slatkasto-trpak i vrlo jak.

Klinčićevac ili klinčić (Syzygium aromaticum) je malo do srednje visoko, osjetljivo zimzeleno drvo iz tropskih krajeva. Pripada porodici mirta (Mirtaceae), a potječe iz sjevernih Molučkih otoka.

Uspijeva samo u tropskoj morskoj klimi pa se danas uzgaja u Indoneziji, Tanzaniji, Madagaskaru, Šri Lanki i Maleziji.

Drvo klinčićevca ima krošnju u obliku piramide te velike, kožaste i sjajne, jajolike listove koji se javljaju u parovima. Listovi su vrlo aromatični, a ugodan miris imaju i grančice i sitni zvonoliki crveni cvjetovi koji se javljaju u gustim nakupinma u dva razdoblja tijekom vegetacije. Još ružičasti cvjetni pupoljci beru se ručno ili tresu bambusovim štapovima, a zatim se suše na suncu. Nakon sušenja, pupoljci su crvenkastosmeđe boje i nalik čavliću, a pod nazivom klinčić upotrebljavaju se kao začin. Naziv mu dolazi od latinske riječi clavus što znači čavao.

Njegove izuzetno ljekovite tvari koje sadrži ( eugenol, cariofilen, tanin i dr.) imaju jaka anti-mikrobna svojstva te ubijaju sićušne parazite, njihova jajašca i ličinke.

Čudesna svojstva klinčića odavna su poznata liječnicima diljem svijeta pa se od davnina koristi kao lijek kod problema sa probavom te za uništavanje parazita i protiv gljivičnih infekcija. [...]

Nastavi dalje...


KOPAR

cvijet

Mljeveni plodovi kopra u mlincu za kavu uzimali su se kao začin kod svih dijetalnih jela 3 puta na dan na vrhu noža. Miriše ugodno i aromatično i vrlo je sličan komoraču. Kopar je u svojoj dugovječnoj povijesti u narodu izgradio svoju mitsku povijest s legendom o čarobnoj moći a u kuhinjama domaćica sve do današnjeg dana ostao je ljekovita i začinska biljka, čije lišće se koristi kod kiseljenja krastavaca, kod zelenih salata, salate od krumpira i graha, te raznim jelima (variva, juhe, umaci). Bolesti bubrega i urinarnih puteva, digestivnih bolesti, glavobolje, gluhoće, grčeva, gušterače - (za bolji rad), kašlja, nesanice, neuroze, nadutost, skleroze, srčane aritmije zajedno sa komoračem, tumora, varikoznih vena, zatvora, za jače lučenje mlijeka, želučanih bolesti, žutice, izgubljenog apetita, lošeg zadaha iz usta.

U kuhinji kao začin, za pripremu osvježavajućeg čaja, te za ubode insekata.

Eterično ulje kopra rabe kao insekticid.

Tinkturu kopra od sjemena rabe kod gripe, grčeva te poremećaja probave.

Ljekovito djelovanje kopra u pučkoj medicini se dosta razvilo tako da su njegova svojstva nadopunjavali i s ostalim ljekovitim sredstvima kao što su med koji se dodavao čaju od kopra za liječenje plućnih oboljenja.

Zatim vino u kojemu se močio ili kuhao plod kopra za umirenje živaca a ako se popilo prije spavanja kod raznih nesanica. - Ženama je poznato poticajno djelovanje na mliječne žlijezde, poželjno kod dojilja. - Za izazivanje mjesečnog ciklusa. - Kod grčeva koji se javljaju kod dojenčadi jer umiruje i otklanja ih..

O kopru postoji niz starih izreka koje dosta govore o njegovoj moći, onima, koje noću muče strašni snovi, koji nemirno spavaju, hrču ili u polusnu skaču iz kreveta, treba pod glavu staviti svežanj lišća od kopra, bio je jedan od uobičajenih savjeta.[...]

Nastavi dalje...


MASLINA

cvijet

Priča o maslinovu listu kreće od drevnih Egipćana koji su ga upotrebljavali prilikom mumificiranja faraona.

Poslije se otkrilo da pomaže u liječenju malarije i gripe te ima dobra svojstva u borbi protiv različitih infekcija i bolesnih stanja.

Spominje se u Bibliji, opisana je u djelima drevne egipatske civilizacije, a veliku ulogu imala je i u grčkoj mitologiji, gdje se spominje da je maslina nastala kada je božica Atena u nadmetanju s Posejdonom bacila kap vode na klisuru, na kojoj je potom izrasla maslina.

Od antičkih vremena maslinovo drvo osiguravalo je hranu, koristilo se za ogrjev i građu, a plod se koristio u liječenju mnogih bolesti. Smatrana je simbolom mira i mudrosti.

Maslinovim uljem kao zaštitom od sunca već stoljećima se služe ribari, a posljednja istraživanja govore o njegovim ljekovitim svojstvima u slučaju opeklina od sunca. [...]

Nastavi dalje...


MAGNEZIJ

cvijet

Opće je poznato da je magnezij esencijalni sastojak čovječeg i životinjskog organizma te da je potreban za aktivnost oko 300 različitih enzima. Zbog toga, sa pravom se može reći da život bez magnezija ne bi bio moguć, tako da magnezij spada među najznačajnije minerale našeg vremena. Dodatna suplementacija prehrane magnezijem stoga se preporučuje kod prevencije srčanih oboljenja i ateroskleroze, visokog krvnog tlaka, dijabetesa, živčane napetosti, razdražljivosti i nemira, poremećaja spavanja, trudnoće i dojenja te za prevenciju migrene. .[...]

Nastavi dalje...


CINK

cvijet

Cink je esencijalni mineral koji nalazimo u gotovo svakoj stanici našeg tijela. Smatra se da je količina cinka u tijelu odrasle osobe oko 2 g. Najveću količinu cinka u tijelu nalazimo u retini i muškim reproduktivnim organima, dok ga u znatnoj mjeri nalazimo i u kostima i mišićima. Apsorpcija mu je loša, a glavni dio cinka apsorbira se u jejunumu, tj. u tankom crijevu. Cink sudjeluje u aktivnosti gotovo stotinu enzima, tvari koje omogućavaju odvijanje biokemijskih reakcija u našem tijelu. Cink utječe na osjećaj okusa i na tek. Elementi okusa nalaze se u slini i strukturna su tvar epitelnih stanica sluznice usne šupljine.. Najčešći su simptomi nedostatka cinka suha i ogrubjela koža, beživotna kosa, krhkost i bijele mrlje na noktima, oslabljeni osjeti okusa i mirisa, gubitak teka i tjelesne težine, smanjena prilagodljivost očiju na mrak, proljev, česte infekcije, otežano zacjeljivanje rana, kožne iritacije i poremećaji poput dermatitisa i akni... Mogući su i poremećaji rasta i razvoja, koncentracije i pamćenja, imuniteta i izmjene tvari te impotencija i neplodnost..[...]

Nastavi dalje...


ULJE SJEMENKI GROŽĐA


ULJE SJEMENKI GROŽĐA

Latinski naziv: Vitis vinifera

Ulje grožđanih koštica

Ulje sjemenki grožđa (ulje grožđanih koštica), organsko, Florihana

Dobiva se postupkom hladnog tiještenja sjemenki grožđa.

Ovo ulje je zlatnožute boje, bez okusa je i mirisa; sadrži omega 3 masne kiseline, snižava razinu kolesterola u krvi, iznimno je korisno za krvožilni sustav, sadrži velike količine antioksidansa i polifenola.

Ulje sjemenki grožđa dobiva se iz sjemenki grožđa, većinom vinskog.

Sjemenke se obično odvajaju u procesu pravljenja vina, a ekstrakcija i prodaja ulja može biti profitabilan posao.

U dvadesetom stoljeću se ulje sjemenki grožđa počelo sve više prodavati i praviti i to većinom u Europi.

Ulje sjemenki grožđa je polinezasićeno te sadrži neke vrlo korisne spojeve poput lizolne kiseline.

Ulje je bogato vitaminima, mineralima, linolnom kiselinom i drugim esencijalnim masnim kiselinama, koje osnažuju stanice kože i pomažu u njezinoj hidrataciji, te vitamin E i visok udio tokotrienola (snažnijeg antioksidansa od tokoferola).

Sadrži veliku količinu vitamina F.

Ulje sjemenki grožđa iznimno je fine teksture (koristi se i za podmazivanje mehanizma satova!).

Ovo ulje ima dva osnovna područja primjene: u kozmetici i kulinarstvu.

Kad kupujete ulje sjemenki grožđa za prehranu pobrinite se da na njemu piše da se može koristiti u prehrani.




ULJE SJEMENKI GROŽĐA



Primjena ulja u kozmetici

Primjena ulja u kozmetici je također vrlo raširena. Često se kombinira s drugim uljima kako bi se napravilo ulje za masažu.

Ulje od grožđa pomaže u regeneraciji kože zahvaljujući antiseptičkim svojstvima.

Neke tvrtke koriste ulje sjemenki grožđa kao kratkoročni prirodni konzervans u proizvodima za njegu tijela, a neke ga integriraju u hidratantne kreme, kreme za sunčanje i slične proizvode.

Ulje se brzo upija, nije komedogeno, a kožu ostavlja satenski mekom bez masnog traga.

Odlično je za njegu svih tipova kože, a posebno za osjetljivu i dehidriranu masnu kožu.

Za njegu masne kože uglavnom se kombinira s voskom jojobe i uljem lješnjaka.

Mirisom podsjeća na vino ili vinski ocat, pa je izvrstan dodatak jelima i salatama, a u kozmetici ne laska profinjenijim nosevima.

Iznimno se preporučuje kod kože sklone aknama i za masnu kožu.

Na koži ostavlja predivni satenski osjećaj.

Ima blago adstrigentno djelovanje, no dobro prodire u kožu, zbog čega se primjenjuje u aromaterapiji.

Izvrsno je kao dodatak u kremama, losionima, balzamima za usne, posebice za one namijenjenoj suhoj i preuranjeno ostarjeloj koži.

Ulje sjemenki grožđa također može pružiti zaštitu od sunčanih oštećenja.

Ima adstrigentna svojstva pa tako pomaže u zatezanju kože, a vitamin E koji se nalazi u ulju drži kožu glatkom i sjajnom.

Ulje se lako apsorbira od strane tijela, a pomaže i u smanjivanju znakova starenja, opeklina od sunca i ožiljaka.

Može se koristiti za njegu kože svih tipova, a osobito je korisno za dehidriranu, jer dobro vlaži, te osjetljivu kožu.

Osim što hidratizira, ovo ulje i zateže kožu, te joj održava tonus.

Ulje od sjemenki grožđa ima ljekovita svojstva:

– Flavonoid „oligomeric procyanidin“ koji se može pronaći u ulju je vrlo jak antioksidans, skoro 50 puta veći nego antioksidansi poput vitamina C i E.

- Ulje sjemenki grožđa može povećati zdravlje srca i kardiovaskularnog sustava smanjivanjem razine lošeg LDL kolesterola, a povećavanjem razine dobrog HDL kolesterola koji smanjuje rizik od koronarnih bolesti.

- Ulje sjemenki grožđa sadrži linoleinsku kiselinu koja je polinezasićena masna kiselina koja je vrlo korisna za ljude koji imaju dijabetes.

- Pomaže u jačanju i popravljanju oštećenih kapilara i krvnih žila. To povećava cirkulaciju i sprječava razne komplikacije.

- Ulje sjemenki grožđa ima anti-upalna svojstva što znači da može olakšati bol i otečenosti koju uzrokuje artritis.

- Mnoga istraživanja su pokazala da ekstrakti sjemenki grožđa pomažu u sprječavanju razvijanja stanica raka, a antioksidansi sprječavaju rak.

- Može biti korisno kod bolesti poput astme, alergija i dermatitisa

- Omega-3, Omega-6 i Omega-9 su masne kiseline koje se nalaze u ovom ulju. Te masne kiseline pomažu u sprječavanju bilo kakvih bolesti srca, a utječu na biološka svojstva našeg tijela.

- Ulje sjemenki grožđa u visokoj razini sadrži vitamin E, a on pomaže u sprječavanju bilo kakvih ozljeda stanične membrane.

- Nakon bilo kakve operacije ili ozlijede, ulje smanjuje otečenost.

- Pomaže u zatezanju kože te liječi ozlijede nastale od sunca.

- Bogato je vitaminima, mineralima i ne uzrokuje iritaciju kože.

- Također ima vrlo jaka hidratantna svojstva.

ULJE SJEMENKI GROŽĐA



Mogućnosti primjene:

BALZAM ZA USNE: 1 čajnu žlicu kokos maslaca otopite, umiješajte 1/2 žličice meda, 1/2 žlice ulja sjemenki grožđa i 5 kapi eteričnog ulja mandarine. Prebacite u čistu posudu s poklopcem.

NJEGA MASNE KOŽE: za njegu masne kože ulje sjemenki grožđa dobro je kombinirati s uljem lješnjaka. Za raliku od sjemenki grožđa ovo ulje ima snažan, slatkast orašasti miris, no ako vam je miris preintenzivan koristite veći omjer ulja sjemenki grožđa.

U 1 žlicu ulja sjemenki grožđa dodajte 1 žlicu ulja lješnjaka, 4 kapi palmarose i 3 kapi lavande širokolisne. Mješavina će blago napeti kožu, navlažiti je, regulirati sebum, te potaknuti obnovu stanica.

AKNE: u 2 žlice ulja sjemenki grožđa i lješnjaka dodajte 4 kapi eukaliptusa dives, 8 kapi palmarose i 5 kapi niaulija. Kombinirajte s hidrolatom hamamelise ili čajevca.

PILING ZA TIJELO: u usitnjene komadiće kore naranče, dodajte zdrobljene sjemenke grožđa (bez kožice), te 1 žlicu kokosovog maslaca (ako je toplo otopit će se i na sobnoj temperaturi), te ukupno 5 kapi lavande prave. Blagi piling nježno utrljajte, odstranit će stare stanice kože, tonirati je i potaknuti obnovu. Želite li malo jači piling dodajte zobeno brašno ili šećer.

STRES I NERVOZA: u 1 žlicu ulja sjemenki grožda dodajte 5 kapi bergamota i 5 kapi rimske kamilice, nanesite na područje želuca. Udišite par minuta.

LOŠ IMUNITET: kad osjetite da vas hvata prehlada broz ćete djelovati tako da naneste ulja na stopla. U 1 žlicu ulja sjemenki grožđa dodajte 10 kapi niaulija. Djelovat će kao prevencija, te ojačati imunitet.

(PRE)NJEŽNA KOSA: ulje sjemenki grožđa možemo utljati u tjeme i ostaviti da stoji 45 minuta. Zamotati u topao ručnik. Jača kosu, potiče sjaj.

Kada se priča o prehrani:

Ovo ulje se primjenjuje za unutrašnju i vanjsku upotrebu i može se miješati sa ostalim uljima.

Ima veliku nutritivnu vrijednost.

Bogato je vitaminima i mikro elementima, najviše ima E vitamina.

Jedna žlica od juhe zadovoljava potrebe za ovim vitaminom.

Sadrži antioksidante i A, B, C vitamin.

Neka kozmetička ulja sjemenki grožđa imaju kemikalije koje mogu biti štetne ako ih se konzumira.

Kao i druga ulja, ovo ulje se također mora držati u hladnom i mračnom mjestu dok se ne koristi. Najbolje je držati ga u hladnjaku.

Ulje sjemenki grožđa se može malo stegnuti ako ga se rijetko koristi, ali će taj proces ići puno sporije kada se ulje drži u hladnjaku.

Kada se priča o prehrani, ulje od grožđa ima velik opseg korištenja.

Često se koristi prilikom prženja hrane.

Također se može uključiti u različite umake, a može pomoći i u pravljenju majoneze.

Okus je vrlo nenametljiv pa dozvoljava jelima da se fokusiraju na glavne sastojke.

Kulinarsko ulje se može začiniti stvarima poput paprike, tartufima i biljem.

Gastro ideje: ako je vrhunske kvalitete ulje sjemenki grožđa možemo koristiti u kulinarstvu, baš kao što ga koriste i Francuzi.

Dozvolite svojoj kreativnosti istraživanje kombinacija: od raznih sireva poškropljenih s malo ulja i kojim orahom, do fine putar salate obogaćane sa sjemenkama nara, par listića parmezana i sve začinjeno s uljem sjemenki grožđa...

ULJE SJEMENKI GROŽĐA



Kontraindikacije:

Kod ovog ulja ne postoje kontraindikacije ali ga treba manje uzimati u slučaju individualne preosjetljivosti.

Kratkoročno liječenje ovim uljem obično ne proizvodi nikakve nuspojave. Stručnjaci preporučuju limitiranje tretmana ovim uljem na ne više od 12 tjedana kako bi smanjili rizik od razvijanja nuspojava.

Blage nuspojave povezane s uljem uključuju povišen krvni tlak, glavobolja, vrtoglavica te mučnina.

Također vam se može činiti da vam vaše vlasište postaje neuobičajeno suho te izaziva veliki svrbež.

Ako vam se bilo koji od ovih simptoma pojavi i zabrinuti ste obratite se liječniku.

Osobe alergične na grožđe neće moći uzimati ovo ulje, dok oni koji uzimaju različite lijekove za smanjivanje kolesterola i krvnog tlaka trebaju prvo popričati s liječnikom prije nego počnu uzimati bilo kakve ekstrakte, uključujući i ulje sjemenki grožđa.

molimo pročitati izjavu