TRANSLATOR




KOMORAČ

cvijet
Komorač (foeniculum vulgare mill.).eng: fennel, d: der fenchel, Fr: le fenouit commun. Obitelj: apiaceae (umbelliferae) - štitarke. Ostali nazivi: koromač, morač, slatki kopar, janež, divlja mirođija. Podrijetlo: Komorač je jedna od najstarijih poznatih ljekovitih biljaka što su ih koristili stari Egipćani, Rimljani i Grci. Stanište: Raste na poljima, i neobrađenimlivadama, u vinogradima, na kamenjarima, a uzgaja se u vrtovima i na poljima. Komorač potiče iz Sredozemlja, a dosta se uzgaja i diljem svijeta, uglavnom u Toplijim krajevima Europe i Azije te Africi i Južnoj Americi. Raste po kamenjarima Hrvatskoga Primorja, Dalmacije i Makedonije. U nas ga najviše ima u primorskim krajevima i na otocima. Komorač se danas cijeni kao mirodija za pripremanje kolača i kruha. Zrnca komorača, a još češće mljeveni komorač, miješaju se s brašnom tako da pecivo dobiva izvrstan okus. Komorač se pored toga stavlja u juhe, umake, variva i konzervirano povrće. Svježi, nježni listići komorača, kao i svježi korijen, nasjeckaju se u salate....[...]

Nastavi dalje...


KIM

cvijet
Kim (carum carvi l.). Obitelj: umbelliferae (apiaceae) - štitarke. Eng: caraway. D: kummel. fr: le carvi. Drugi nazivi: divlji kim, kumen, kumin. Egipčani ga nazivaju; tapnen. Stari Rimljani: cuminum. A Grci: kyminon. Povijest i pučka medicina: Kim se odavno koristi kao začin i ljekovito sredstvo. Najčešće u pripravcima protiv nadimanja, bolova u trbuhu, ujeda otrovnih životinja, kao oblog kod krvarenja iz nosa, za pospješivanje izlučivanja želučane kiseline i majčina mlijeka te kod kašlja. Sa šećerom i drugim začinima pripravljao se liker od kima. Stari Grci dodavali su ga svim lijekovima kako bi ubrzali njihovo djelovanje.

Droga: carvi fructus - plod kima. Plodovi kima koriste se u različitim ljekovitim pripravcima, a iz njih se dobiva i ljekovito eterično ulje koje se koristi kao djelatna tvar u mnogim farmaceutskim pripravcima. Kao biljka za probavni sustav, kim je doista blagotvoran. Djeluje kao stomahik, stimulirajući lučenje probavnih enzima. Prednost mu je što nije gorak, kao što je slučaj kod drugih biljaka koje se koriste u tu namjenu, poput gorkog pelina ili kičice. Zanimljivo, istodobno ima sposobnost opuštanja glatkog mišićja probavnog sustava, ali i poticanja njegove normalne peristaltike (gibanje). Na taj način sprječava bolne grčeve probavnog sustava, a olakšava proces probave.

Kim je jedna od najdjelotvornijih biljaka karminativnog djelovanja, što znači da djeluje kod nadutosti....[...]

Nastavi dalje...


ANIS

anis

Plodovi koji se sabiru dvaput u sezoni moraju se očistiti od peteljki i odmah sušiti jer inače pocrne. Korijen se vadi u jesen. Poslije čišćenja korijena od zemlje, reže se na kockice ili rezance te suši na toplom prozračnom mjestu. Iz sjemena se destilacijom dobiva anisovo ulje (oleum anisi). Anis je podrijetlom iz Egipta. Ljekovito djelovanje anisa možda je najbolje opisano u starim zapisima: "ako golubinjak namažemo uljem anisa golubovi će ga sigurno prihvatiti jer obožavaju njegov miris." Sjeme anisa sadrži 1-5 % eteričnog ulja, bjelančevina i šećera do 20 %, masnih ulja do 10 %. željeza; ulje anisa sadrži i do 90 % anetola, zatim metilhavikola, aldehida, estragola, anisove kiseline, anis ketona i anisovog alkohola. U kućanstvu se anis upotrebljava kao začin za razne kolače i razne vrste kruha, te su poznati anisovi kolačići, pereci, prepečenac, kifle, kruh itd.

Ljekoviti dio biljke: plod

Anis je afrodizijak, antispazmatik, aromatik, antidepresiv, diuretik, dispeptik, ekspektorant, holagog, holeretik, galaktagog, karminativ, mikotik, pektoral, sekretolik, stimulans, tonik i vermifug.[...]

Nastavi dalje...


KLINČIĆ

cvijet
Klinčići su zapravo nezreli, neotvoreni cvjetni pupoljci zimzelenog tropskog drveta iz porodice mirta, koji su ružičasti dok su svježi, a sušenjem mijenjaju boju u bakreno smeđu. Dok su svježi ružičasti su, a osušeni mijenjaju boju u hrđavo-smeđu. Duljine su 12 - 16 mm i nalikuju čavlićima (na lat. se i naziva clavus, što znači čavao). Stabljike završavaju istaknutim četverodijelnim cvjetnim pupovima. Miris im je topao, opor i aromatičan, a okus slatkasto-trpak i vrlo jak.

Klinčićevac ili klinčić (Syzygium aromaticum) je malo do srednje visoko, osjetljivo zimzeleno drvo iz tropskih krajeva. Pripada porodici mirta (Mirtaceae), a potječe iz sjevernih Molučkih otoka.

Uspijeva samo u tropskoj morskoj klimi pa se danas uzgaja u Indoneziji, Tanzaniji, Madagaskaru, Šri Lanki i Maleziji.

Drvo klinčićevca ima krošnju u obliku piramide te velike, kožaste i sjajne, jajolike listove koji se javljaju u parovima. Listovi su vrlo aromatični, a ugodan miris imaju i grančice i sitni zvonoliki crveni cvjetovi koji se javljaju u gustim nakupinma u dva razdoblja tijekom vegetacije. Još ružičasti cvjetni pupoljci beru se ručno ili tresu bambusovim štapovima, a zatim se suše na suncu. Nakon sušenja, pupoljci su crvenkastosmeđe boje i nalik čavliću, a pod nazivom klinčić upotrebljavaju se kao začin. Naziv mu dolazi od latinske riječi clavus što znači čavao.

Njegove izuzetno ljekovite tvari koje sadrži ( eugenol, cariofilen, tanin i dr.) imaju jaka anti-mikrobna svojstva te ubijaju sićušne parazite, njihova jajašca i ličinke.

Čudesna svojstva klinčića odavna su poznata liječnicima diljem svijeta pa se od davnina koristi kao lijek kod problema sa probavom te za uništavanje parazita i protiv gljivičnih infekcija. [...]

Nastavi dalje...


KOPAR

cvijet

Mljeveni plodovi kopra u mlincu za kavu uzimali su se kao začin kod svih dijetalnih jela 3 puta na dan na vrhu noža. Miriše ugodno i aromatično i vrlo je sličan komoraču. Kopar je u svojoj dugovječnoj povijesti u narodu izgradio svoju mitsku povijest s legendom o čarobnoj moći a u kuhinjama domaćica sve do današnjeg dana ostao je ljekovita i začinska biljka, čije lišće se koristi kod kiseljenja krastavaca, kod zelenih salata, salate od krumpira i graha, te raznim jelima (variva, juhe, umaci). Bolesti bubrega i urinarnih puteva, digestivnih bolesti, glavobolje, gluhoće, grčeva, gušterače - (za bolji rad), kašlja, nesanice, neuroze, nadutost, skleroze, srčane aritmije zajedno sa komoračem, tumora, varikoznih vena, zatvora, za jače lučenje mlijeka, želučanih bolesti, žutice, izgubljenog apetita, lošeg zadaha iz usta.

U kuhinji kao začin, za pripremu osvježavajućeg čaja, te za ubode insekata.

Eterično ulje kopra rabe kao insekticid.

Tinkturu kopra od sjemena rabe kod gripe, grčeva te poremećaja probave.

Ljekovito djelovanje kopra u pučkoj medicini se dosta razvilo tako da su njegova svojstva nadopunjavali i s ostalim ljekovitim sredstvima kao što su med koji se dodavao čaju od kopra za liječenje plućnih oboljenja.

Zatim vino u kojemu se močio ili kuhao plod kopra za umirenje živaca a ako se popilo prije spavanja kod raznih nesanica. - Ženama je poznato poticajno djelovanje na mliječne žlijezde, poželjno kod dojilja. - Za izazivanje mjesečnog ciklusa. - Kod grčeva koji se javljaju kod dojenčadi jer umiruje i otklanja ih..

O kopru postoji niz starih izreka koje dosta govore o njegovoj moći, onima, koje noću muče strašni snovi, koji nemirno spavaju, hrču ili u polusnu skaču iz kreveta, treba pod glavu staviti svežanj lišća od kopra, bio je jedan od uobičajenih savjeta.[...]

Nastavi dalje...


MASLINA

cvijet

Priča o maslinovu listu kreće od drevnih Egipćana koji su ga upotrebljavali prilikom mumificiranja faraona.

Poslije se otkrilo da pomaže u liječenju malarije i gripe te ima dobra svojstva u borbi protiv različitih infekcija i bolesnih stanja.

Spominje se u Bibliji, opisana je u djelima drevne egipatske civilizacije, a veliku ulogu imala je i u grčkoj mitologiji, gdje se spominje da je maslina nastala kada je božica Atena u nadmetanju s Posejdonom bacila kap vode na klisuru, na kojoj je potom izrasla maslina.

Od antičkih vremena maslinovo drvo osiguravalo je hranu, koristilo se za ogrjev i građu, a plod se koristio u liječenju mnogih bolesti. Smatrana je simbolom mira i mudrosti.

Maslinovim uljem kao zaštitom od sunca već stoljećima se služe ribari, a posljednja istraživanja govore o njegovim ljekovitim svojstvima u slučaju opeklina od sunca. [...]

Nastavi dalje...


MAGNEZIJ

cvijet

Opće je poznato da je magnezij esencijalni sastojak čovječeg i životinjskog organizma te da je potreban za aktivnost oko 300 različitih enzima. Zbog toga, sa pravom se može reći da život bez magnezija ne bi bio moguć, tako da magnezij spada među najznačajnije minerale našeg vremena. Dodatna suplementacija prehrane magnezijem stoga se preporučuje kod prevencije srčanih oboljenja i ateroskleroze, visokog krvnog tlaka, dijabetesa, živčane napetosti, razdražljivosti i nemira, poremećaja spavanja, trudnoće i dojenja te za prevenciju migrene. .[...]

Nastavi dalje...


CINK

cvijet

Cink je esencijalni mineral koji nalazimo u gotovo svakoj stanici našeg tijela. Smatra se da je količina cinka u tijelu odrasle osobe oko 2 g. Najveću količinu cinka u tijelu nalazimo u retini i muškim reproduktivnim organima, dok ga u znatnoj mjeri nalazimo i u kostima i mišićima. Apsorpcija mu je loša, a glavni dio cinka apsorbira se u jejunumu, tj. u tankom crijevu. Cink sudjeluje u aktivnosti gotovo stotinu enzima, tvari koje omogućavaju odvijanje biokemijskih reakcija u našem tijelu. Cink utječe na osjećaj okusa i na tek. Elementi okusa nalaze se u slini i strukturna su tvar epitelnih stanica sluznice usne šupljine.. Najčešći su simptomi nedostatka cinka suha i ogrubjela koža, beživotna kosa, krhkost i bijele mrlje na noktima, oslabljeni osjeti okusa i mirisa, gubitak teka i tjelesne težine, smanjena prilagodljivost očiju na mrak, proljev, česte infekcije, otežano zacjeljivanje rana, kožne iritacije i poremećaji poput dermatitisa i akni... Mogući su i poremećaji rasta i razvoja, koncentracije i pamćenja, imuniteta i izmjene tvari te impotencija i neplodnost..[...]

Nastavi dalje...


ETERIČNO ULJE RUŽE


ETERIČNO ULJE RUŽE

Latinski naziv: Rosa damascena, Rosa canina L., Rosa alba L., Rosa centifolia L., Rosa gallica L.

Eterično ulje ruže

Botanički naziv: Rosa damascena, Rosa canina L., Rosa alba L., Rosa centifolia L., Rosa gallica L.

Dio biljke za ulje: cvijet

Aktivne tvari: beta-citronelol, geraniol, nerol, linalol, nonadekan, geranil-acetat

Djelovanje: uglavnom se koristi kao parfemsko ulje, ali ima i izraženo djelovanje na emocije i psihu.

Indikacije: bronhitis, astma, opći umor, frigidnost, impotencija, psihičke tegobe i traume; njega kože: izvrsno za njegu svih tipova i stanja kože, a posebice zrele, suhe i osjetljive.

Pomaže u tretmanima ispucalih kapilara, kod crvenila, osipa, ljuštenja i upala kože.

Eterično ulje ruže dobiva se dobiva se destilacijom vodenom parom cvjetova. Eterično ulje RUŽA, bugarska i turska, (Rosa damascena), izvrsno ulje za njegu svih tipova i stanja kože, a posebice zrele, suhe i osjetljive.

Malo je koja biljka tijekom povijesti izazivala više uzdaha od službene kraljice svih cvjetova - ruže. Utkana je u povijest i umjetnost mnogih naroda starog svijeta, noseći bojna lica simblike. Tko bi rekao da je današnja ruža potomak daleko neuglednijih primjeraka, koji su rasli na prostoru jugozapadne Azije.

Obožavali su ih mnogi narodi na prostorima današnjeg Iraka i Irana, Turske, Bugarske, sjeverne Afrike, Italije, Francuske i Španjolske. Neke od tih država još dan danas često podsjećaju upravo na uzgoj ruža, poput Bugarske u kojoj se kultivirala na prostoru gdje postoji institut i muzej posvećen ružama.

Aromaterapija:

Kao jedno od najdragocjenijih ulja u aromaterapiji, ulje ruže sa aromakološkog aspekta, spada u tipične cefalike, djelujući putem limbičnog sustava na najviše centre u mozgu, otklanja depresiju, nervnu napetost i stres.

Također pomaže kod glavobolje i nesanice, a kao snažan seksualni tonik pomaže u liječenju frigidnosti i impotencije, kao i otklanjanju psiholoških smetnji kod žena i menopauzi.

Ulje ruže, iznad svega, budi pozitivne emocije, entuzijazam i osjećaj samopouzdanja.


ETERIČNO ULJE RUŽE



Botanička zbrka oko poetskog termina

Već u samom početku proučavanja, "ruža" je tek zbirni naziv za brojne vrste, podvrste, varijetete nastale selekcijom i križanjem. Ruže su i zbirni naziv za rod Rosa, a u koji ulazi i običan šipak, odnosno šipkova ruža (Rosa canina L.).

Tijekom brojnih stoljeća kultiviranja ljudi su stremili dobiti varijetete zanimljivih boja, od snježno bijele do intenzivno crvenih boja (Bijele ruže katkad se nazivaju grupnim imenom Alba, premda je samo jedna originalna vrsta Rosa alba L., odnosno prava bijela ruža.), pokušavali su i dati im i veći broj latica.

Tako je nastala i slavna Rosa centifolia ("ruža sa stotinu latica"), u engleskom nazvana i cabbage ruža zbog punog, okruglastog oblika cvijeta koji podsjeća na kupus.

Poznata je i damaska ruža (Rosa x damascena Mill.), hibrid vrsta gallica i moschata, a vjerojatno i još jedne vrste ruža.

Ona je više puta nalazila svoj put iz nekadašnje perzije u Europu. Katkad se u našim brdima nađe jedna simpatična vrsta ruže koja nema bujan cvijet, ali zato ima izvanredan miris kojeg rijetko koja druga ruža može dosegnuti: to je majska ruža ili galska ruža, Rosa gallica L.

Ova kaotična šetnja najpoznatijim vrstama govori koja su dva izvora opsesije ružama: bogatstvo cvijeta i zamaman miris. Prepustit ću priče o ljepoti cvijeta nekim drugim ljudima, pa ćemo uskočiti, prema nekima, u najljepši od svih mirisa, eterično ulje ruže.

Proizvodnja eteričnog ulja ruže:

Cijena eteričnog ulja ruže je vrlo visoka, stoga većina ljudi percipira eterično ulje ruže kao vrijedan poklon kojeg si samo povremeno priušte.

Berba ruža, koja počinje tradicionalnim Praznikom ruža i biranjem Carice ruža, traje dvadesetak dana. Svako jutro, oko 5 sati, berači ruža kreću na polja, jer ružin cvijet treba ubirati prije nego što je isparila rosa. Tada se od njega dobivaju najveće količine i najkvalitetnije ružino ulje.

Ruže se ubiru ručno i samo do otprilike 10 sati.

Ubrani cvjetovi prerađuju se u neprestanom, danonoćnom procesu, kako se ne bi izgubili vrijedni sastojci alkemije ružina ulja i ružine vodice. Djevojke ovdje pričaju da se ružino ulje dobiveno od ružinih latica ubranih u dva uzastopna jutra razlikuje jedno od drugoga!

Da bi se dobilo 1 kg ružina ulja, potrebno je 3000 do 3500 kg ružinih latica. Jedan kilogram ružina ulja može se usporediti s vrijednošću zlata. Što to je sasvim razumljivo – tehnologija njegova dobivanja u velikoj je mjeri ručni i težak trud, razdoblje dobivanja – iznimno kratko, a proces dobivanja – osjetljiv i ovisan o nizu čimbenika.

Ružino ulje čuva se u posebnoj «banci», u trezoru, u središtu Sofije. Skupocjena tekućina transportira se u posebnim mjedenim sudovima, omotanima u platno. Otvor se zatvara pečatnim voskom, pečat je napravljen 1934. g. i samo je jedan takav, a čuva se u posebnoj blagajni u trezoru.

Ovakve drakonske mjere provode se da ne bi bilo falsificiranja proizvoda.

Svima je već poznat razlog: velika količina svježe ubranih latica ruže je potrebna da se dobije ulje.

Ako uzmemo u obzir da su ruže osjetljive biljke i da je potreban veliki trud oko uzgoja uz dosta ručnog rada, shvatit ćemo još bolje cijenu koju plaćamo za male bočice ulja.

Europljani bugarsko ružino ulje kupuju najviše za kozmetičku industriju, a Amerikanci ga koriste kao mazivo za kozmičke aparate. U svim svemirskim letjelicama i brodovima koristi se ružin ekstrakt, jer je postojan pri svim temperaturama.

Tijekom destilacije vodenom parom nastaje hidrolat i eterično ulje.

Nezgodu tijekom proizvodnje eteričnog ulja ruže predstavlja relativno visoka topivost eteričnog ulja u vodi, odnosno hidrolatu. Zbog toga se često hidrolat vraća u vodu iz koje se stvara para za destilaciju, kako bi se smanjio gubitak dragocjenog ulja. Istovremeno, time zna opadati kvaliteta hidrolata pa neki proizvođači znaju destilirati ruže samo za potrebe stvaranja hidrolata.

ETERIČNO ULJE RUŽE - Za čišćenje kože lica



Patvorenje eteričnog ulja ruže

Visoka cijena i velika traženost ovog ulja glavni su uzrok patvorenja.

Eterično ulje ruže jedno je od najpatvorenijih ulja, a za to se koriste svi raspoloživi načini:

- jeftinijim eteričnim uljima palmarose i različitih geranija

- sintetskim spojevima poput damascenona, ružinih ksida, stearoptena, beta-ionona, feniletilnog alkohola i citronelola

- dodavanjem organskih otapala i biljnih ulja

Kako prepoznati kvalitetno eterično ulje ruže?

Zbog prisutnosti prirodnog parafina, eterično ulje ruže na niskoj temperaturi (ispod 18 C) kristalizira. Nastali karakteristično "ružini kristali" ili "cvjetovi eteričnog ulja ruže" su tanki i duguljasti.

Budući da ulje kristlizira, to može ponekad naljutiti neiskusne kupce. Neki se, naime, znaju žaliti kako su kupili ulje po visokoj cijeni, ali da je ono "ishlapilo" jer ne kapa kroz kapalicu.

A upravo u hladnijim danima ono kristalizira i stoga ne može niti kapati.

Neka ulja kristaliziraju čak i na relativno visokih 23 C. Za upotrebu, dovoljno je bočicu ugrijati u rukama desetak minta, pa da ulje ponovno postane tekuće.

Budući da je eterično ulje ruže toliko često patvoreno,pripazite na kemijski sastav.

Eterično ulje ruže vrste Rosa x damascena ima vrlo karakterističan sastav u kojem nalazimo, osim već spomenutih parafina, i svima poznati alkohol etanol.

Zatražite analizu vašeg eteričnog ulja koje kupujete i pogledajte neke karakteristike:

- odsustvo parafina definitivno govori o patvorenju

- prisustvo odveć velike količine etanola ukazuje na patvorenje etanolom

- visok sadržaj geraniola govori o patvorenju palmarosom ili sinteskih geraniolom

- previsok sadržj beta-feniletilnog alkohola govori o "sintetskom" ulju ruže

Tipovi ulja na tržištu:

Eterična ulja na tržištu uglavnom dolaze iz Bugarske, Francuske, Turske, Maroka i Indije.

Najčešće se susreće ruža damaska, otto ruža, bijela ruža te niz različitih drugih vrsta i hibrida.

Ukoliko su doista prirodna, ne postoji pravilo koje je bolje.

Neka vas vodi vlastiti nos i ukus.

Skupa igra za puno užitaka.

Neka ulja, poput čajevca, ravensare, palmarose i paprene metvice, profesionalni aromaterapeuti troše u velikim količinama. Eterično ulje ruže koristi se poput kvalitetnog šampanjca - u posebnim prigodama. Rijetko kada se koristi u "klasičnim" tegobama i bolestima.

Premda je ono po svojem kemijskom sastavu izvrsnog protugljivičnog i antibakterijskog djelovanja, rijetko kada će nekome pasti na pamet koristiti ga u uljima i puderima protiv gljivica na stopalima.

Ono je sastojak najskupljih mirisa poznatih francuskih firmi "Givenchy", "Christian Dior", "Nina Ricci", "Chanel".

Ružino ulje

Ruža je svoje mjesto našla u luksuznim masažama i suptilnim tretmanima, skupoj kometici te proizvodnji vrhunskih prirodnih parfema.

Intenzivan miris ruže, a ne samo njegova cijena, čni nas štedljivim u njegovoj primjeni.

Dovoljno je nekoliko kapi da uljepša bilo koji kozmetički pripravak.

Slično eteričnom ulju njemačke kamilice, i kod ruže vrijedi pravilo da više nije uvijek i bolje.

Pretjerivanje može lakše izazvati iritacije na koži, stoga se ono koristi u koncentracijama do 1%.

Eterično ulje ruže potiče regeneraciju kože i dragocjeni je dodatak u tzv. anti-age kozmetici. Premda izvrsno upravo za zrelu i suhu kožu, može se koristiti za sve tipove kože.

Ružino ulje:

3-6 kapi eteričnog ulja ruže

30 mL biljnog ulja ploda divlje ruže

Nanositi po želji, 1-2 x dnevno

ETERIČNO ULJE RUŽE



Primjena:

- U njezi osjetljive kože, sklonoj iritaciji, alergijama, crvenilu

- Protiv dermatitisa i psorijaze

- Dezinficira i pospješuje oporavak kože od akni i osipa

- U njezi zrele kože s vidljivim borama (stimulira prirodnu obnovu kolagena i elastina

- U prevenciji nastajanja bora (snažan antioksidans, neutralizira slobodne radikale - najveći neprijatelj zdravog, mladenačkog izgleda kože)

- U njezi izrazito suhe i dehidrirane kože (vidljivo vlaži kožu)

- Za balansiranje lučenja sebuma kod masne kože i vlasišta

- U prevenciji strija i ublažavanju njihove vidljivosti

- U ublažavanju vidljivosti ožiljaka svih vrsta

- Za dezinfekciju otvorenih rana

- U ublažavanju simptoma depresije (uključujući i post-porodiljne), nesanice, tjeskobe

- Za ublažavanje PMS-a, obilnih i bolnih menstruacija i simptoma menopauze

- Za stimuliranje rasta kose

- Za njegu dehidrirane kose s ispucalim vrhovima

- Protiv peruti i svrbeži tjemena

- Kao laksativno sredstvo

- Kao afrodizijak

NUSPOJAVE:

Nisu poznate.

NEŽELJENI EFEKTI: Nisu poznati.

molimo pročitati izjavu