TRANSLATOR




KOMORAČ

cvijet
Komorač (foeniculum vulgare mill.).eng: fennel, d: der fenchel, Fr: le fenouit commun. Obitelj: apiaceae (umbelliferae) - štitarke. Ostali nazivi: koromač, morač, slatki kopar, janež, divlja mirođija. Podrijetlo: Komorač je jedna od najstarijih poznatih ljekovitih biljaka što su ih koristili stari Egipćani, Rimljani i Grci. Stanište: Raste na poljima, i neobrađenimlivadama, u vinogradima, na kamenjarima, a uzgaja se u vrtovima i na poljima. Komorač potiče iz Sredozemlja, a dosta se uzgaja i diljem svijeta, uglavnom u Toplijim krajevima Europe i Azije te Africi i Južnoj Americi. Raste po kamenjarima Hrvatskoga Primorja, Dalmacije i Makedonije. U nas ga najviše ima u primorskim krajevima i na otocima. Komorač se danas cijeni kao mirodija za pripremanje kolača i kruha. Zrnca komorača, a još češće mljeveni komorač, miješaju se s brašnom tako da pecivo dobiva izvrstan okus. Komorač se pored toga stavlja u juhe, umake, variva i konzervirano povrće. Svježi, nježni listići komorača, kao i svježi korijen, nasjeckaju se u salate....[...]

Nastavi dalje...


KIM

cvijet
Kim (carum carvi l.). Porodica: umbelliferae (apiaceae) - štitarke. Eng: caraway. D: kummel. fr: le carvi. Drugi nazivi: divlji kim, kumen, kumin. Egipčani ga nazivaju; tapnen. Stari Rimljani: cuminum. A Grci: kyminon. Povijest i pučka medicina: Kim se odavno koristi kao začin i ljekovito sredstvo. Najčešće u pripravcima protiv nadimanja, bolova u trbuhu, ujeda otrovnih životinja, kao oblog kod krvarenja iz nosa, za pospješivanje izlučivanja želučane kiseline i majčina mlijeka te kod kašlja. Sa šećerom i drugim začinima pripravljao se liker od kima. Stari Grci dodavali su ga svim lijekovima kako bi ubrzali njihovo djelovanje.

Droga: carvi fructus - plod kima. Plodovi kima koriste se u različitim ljekovitim pripravcima, a iz njih se dobiva i ljekovito eterično ulje koje se koristi kao djelatna tvar u mnogim farmaceutskim pripravcima. Kao biljka za probavni sustav, kim je doista blagotvoran. Djeluje kao stomahik, stimulirajući lučenje probavnih enzima. Prednost mu je što nije gorak, kao što je slučaj kod drugih biljaka koje se koriste u tu namjenu, poput gorkog pelina ili kičice. Zanimljivo, istodobno ima sposobnost opuštanja glatkog mišićja probavnog sustava, ali i poticanja njegove normalne peristaltike (gibanje). Na taj način sprječava bolne grčeve probavnog sustava, a olakšava proces probave.

Kim je jedna od najdjelotvornijih biljaka karminativnog djelovanja, što znači da djeluje kod nadutosti....[...]

Nastavi dalje...


ANIS

anis

Plodovi koji se sabiru dvaput u sezoni moraju se očistiti od peteljki i odmah sušiti jer inače pocrne. Korijen se vadi u jesen. Poslije čišćenja korijena od zemlje, reže se na kockice ili rezance te suši na toplom prozračnom mjestu. Iz sjemena se destilacijom dobiva anisovo ulje (oleum anisi). Anis je podrijetlom iz Egipta. Ljekovito djelovanje anisa možda je najbolje opisano u starim zapisima: "ako golubinjak namažemo uljem anisa golubovi će ga sigurno prihvatiti jer obožavaju njegov miris." Sjeme anisa sadrži 1-5 % eteričnog ulja, bjelančevina i šećera do 20 %, masnih ulja do 10 %. željeza; ulje anisa sadrži i do 90 % anetola, zatim metilhavikola, aldehida, estragola, anisove kiseline, anis ketona i anisovog alkohola. U kućanstvu se anis upotrebljava kao začin za razne kolače i razne vrste kruha, te su poznati anisovi kolačići, pereci, prepečenac, kifle, kruh itd.

Ljekoviti dio biljke: plod

Anis je afrodizijak, antispazmatik, aromatik, antidepresiv, diuretik, dispeptik, ekspektorant, holagog, holeretik, galaktagog, karminativ, mikotik, pektoral, sekretolik, stimulans, tonik i vermifug.[...]

Nastavi dalje...


KLINČIĆ

cvijet
Klinčići su zapravo nezreli, neotvoreni cvjetni pupoljci zimzelenog tropskog drveta iz porodice mirta, koji su ružičasti dok su svježi, a sušenjem mijenjaju boju u bakreno smeđu. Dok su svježi ružičasti su, a osušeni mijenjaju boju u hrđavo-smeđu. Duljine su 12 - 16 mm i nalikuju čavlićima (na lat. se i naziva clavus, što znači čavao). Stabljike završavaju istaknutim četverodijelnim cvjetnim pupovima. Miris im je topao, opor i aromatičan, a okus slatkasto-trpak i vrlo jak.

Klinčićevac ili klinčić (Syzygium aromaticum) je malo do srednje visoko, osjetljivo zimzeleno drvo iz tropskih krajeva. Pripada porodici mirta (Mirtaceae), a potječe iz sjevernih Molučkih otoka.

Uspijeva samo u tropskoj morskoj klimi pa se danas uzgaja u Indoneziji, Tanzaniji, Madagaskaru, Šri Lanki i Maleziji.

Drvo klinčićevca ima krošnju u obliku piramide te velike, kožaste i sjajne, jajolike listove koji se javljaju u parovima. Listovi su vrlo aromatični, a ugodan miris imaju i grančice i sitni zvonoliki crveni cvjetovi koji se javljaju u gustim nakupinma u dva razdoblja tijekom vegetacije. Još ružičasti cvjetni pupoljci beru se ručno ili tresu bambusovim štapovima, a zatim se suše na suncu. Nakon sušenja, pupoljci su crvenkastosmeđe boje i nalik čavliću, a pod nazivom klinčić upotrebljavaju se kao začin. Naziv mu dolazi od latinske riječi clavus što znači čavao.

Njegove izuzetno ljekovite tvari koje sadrži ( eugenol, cariofilen, tanin i dr.) imaju jaka anti-mikrobna svojstva te ubijaju sićušne parazite, njihova jajašca i ličinke.

Čudesna svojstva klinčića odavna su poznata liječnicima diljem svijeta pa se od davnina koristi kao lijek kod problema sa probavom te za uništavanje parazita i protiv gljivičnih infekcija. [...]

Nastavi dalje...


KOPAR

cvijet

Mljeveni plodovi kopra u mlincu za kavu uzimali su se kao začin kod svih dijetalnih jela 3 puta na dan na vrhu noža. Miriše ugodno i aromatično i vrlo je sličan komoraču. Kopar je u svojoj dugovječnoj povijesti u narodu izgradio svoju mitsku povijest s legendom o čarobnoj moći a u kuhinjama domaćica sve do današnjeg dana ostao je ljekovita i začinska biljka, čije lišće se koristi kod kiseljenja krastavaca, kod zelenih salata, salate od krumpira i graha, te raznim jelima (variva, juhe, umaci). Bolesti bubrega i urinarnih puteva, digestivnih bolesti, glavobolje, gluhoće, grčeva, gušterače - (za bolji rad), kašlja, nesanice, neuroze, nadutost, skleroze, srčane aritmije zajedno sa komoračem, tumora, varikoznih vena, zatvora, za jače lučenje mlijeka, želučanih bolesti, žutice, izgubljenog apetita, lošeg zadaha iz usta.

U kuhinji kao začin, za pripremu osvježavajućeg čaja, te za ubode insekata.

Eterično ulje kopra rabe kao insekticid.

Tinkturu kopra od sjemena rabe kod gripe, grčeva te poremećaja probave.

Ljekovito djelovanje kopra u pučkoj medicini se dosta razvilo tako da su njegova svojstva nadopunjavali i s ostalim ljekovitim sredstvima kao što su med koji se dodavao čaju od kopra za liječenje plućnih oboljenja.

Zatim vino u kojemu se močio ili kuhao plod kopra za umirenje živaca a ako se popilo prije spavanja kod raznih nesanica. - Ženama je poznato poticajno djelovanje na mliječne žlijezde, poželjno kod dojilja. - Za izazivanje mjesečnog ciklusa. - Kod grčeva koji se javljaju kod dojenčadi jer umiruje i otklanja ih..

O kopru postoji niz starih izreka koje dosta govore o njegovoj moći, onima, koje noću muče strašni snovi, koji nemirno spavaju, hrču ili u polusnu skaču iz kreveta, treba pod glavu staviti svežanj lišća od kopra, bio je jedan od uobičajenih savjeta.[...]

Nastavi dalje...


MASLINA

cvijet

Priča o maslinovu listu kreće od drevnih Egipćana koji su ga upotrebljavali prilikom mumificiranja faraona.

Poslije se otkrilo da pomaže u liječenju malarije i gripe te ima dobra svojstva u borbi protiv različitih infekcija i bolesnih stanja.

Spominje se u Bibliji, opisana je u djelima drevne egipatske civilizacije, a veliku ulogu imala je i u grčkoj mitologiji, gdje se spominje da je maslina nastala kada je božica Atena u nadmetanju s Posejdonom bacila kap vode na klisuru, na kojoj je potom izrasla maslina.

Od antičkih vremena maslinovo drvo osiguravalo je hranu, koristilo se za ogrjev i građu, a plod se koristio u liječenju mnogih bolesti. Smatrana je simbolom mira i mudrosti.

Maslinovim uljem kao zaštitom od sunca već stoljećima se služe ribari, a posljednja istraživanja govore o njegovim ljekovitim svojstvima u slučaju opeklina od sunca. [...]

Nastavi dalje...


MAGNEZIJ

cvijet

Opće je poznato da je magnezij esencijalni sastojak čovječeg i životinjskog organizma te da je potreban za aktivnost oko 300 različitih enzima. Zbog toga, sa pravom se može reći da život bez magnezija ne bi bio moguć, tako da magnezij spada među najznačajnije minerale našeg vremena. Dodatna suplementacija prehrane magnezijem stoga se preporučuje kod prevencije srčanih oboljenja i ateroskleroze, visokog krvnog tlaka, dijabetesa, živčane napetosti, razdražljivosti i nemira, poremećaja spavanja, trudnoće i dojenja te za prevenciju migrene. .[...]

Nastavi dalje...


CINK

cvijet

Cink je esencijalni mineral koji nalazimo u gotovo svakoj stanici našeg tijela. Smatra se da je količina cinka u tijelu odrasle osobe oko 2 g. Najveću količinu cinka u tijelu nalazimo u retini i muškim reproduktivnim organima, dok ga u znatnoj mjeri nalazimo i u kostima i mišićima. Apsorpcija mu je loša, a glavni dio cinka apsorbira se u jejunumu, tj. u tankom crijevu. Cink sudjeluje u aktivnosti gotovo stotinu enzima, tvari koje omogućavaju odvijanje biokemijskih reakcija u našem tijelu. Cink utječe na osjećaj okusa i na tek. Elementi okusa nalaze se u slini i strukturna su tvar epitelnih stanica sluznice usne šupljine.. Najčešći su simptomi nedostatka cinka suha i ogrubjela koža, beživotna kosa, krhkost i bijele mrlje na noktima, oslabljeni osjeti okusa i mirisa, gubitak teka i tjelesne težine, smanjena prilagodljivost očiju na mrak, proljev, česte infekcije, otežano zacjeljivanje rana, kožne iritacije i poremećaji poput dermatitisa i akni... Mogući su i poremećaji rasta i razvoja, koncentracije i pamćenja, imuniteta i izmjene tvari te impotencija i neplodnost..[...]

Nastavi dalje...


NOĆURAK


ULJE NOĆURKA

Latinski naziv: Oenothera biennis Oil

Noćurak (žuti noćurak)

Noćurak (žuti noćurak) pripada biljkama pupoljkovkama (porodica Onagraceae).

Ulje se dobiva hladnim prešanjem zrelih malih sjemenki.

Noćurak kao najvažnije farmakološki djelatne sastojke sadrži višestruko nezasićene masne kiseline, linolnu i gama-linolensku kiselinu(oko 70%), te maksimalno 8% zasićenih masnih kiselina. Od ostalih sastojaka tu su razne amino kiseline, kalcij, željezo, magnezij, fosfor, kalij, vitamin E i cink.

Dvije su važne nezasićene masne kiseline: alfa-linolenska kiselina i gama-linolenska kiselina. Prva spada među esencijalne masne kiseline (cis-linolenska kiselina), što znači da je organizam nije sposoban sam proizvesti, već ju je nužno unijeti hranom.

Gama-linolensku kiselinu, međutim, organizam može proizvesti iz sirovina koje se nalaze u hrani, ali samo pod idealnim uvjetima a naš životni stil i prehrana modernog doba, na žalost, ne osiguravaju unos dovoljnih količina nezasićenih masnih kiselina u organizam. Upravo je obrnuto - naša je prehrana prebogata zasićenim masnim kiselinama i kolesterolom, rafiniranim biljnim uljima (u kojima već nedostaju nezasićene masne kiseline) i alkoholom.

U usporedbi sa ostalim, poznatim izvorima gama-linolenske kiseline kao što su ulje boražine, ulje iz sjemena crnog ribiza, ili sjemena kanabisa, koji sadrže i veće količine GLA, uočeno je da ulje noćurka ipak bolja opcija. GLA iz ulja noćurke ima veći absorpcijski potencijal i veću biološku aktivnost. Upravo zbog toga, ulje iz ulja noćurke preferirani je i najbolji odabir.




ULJE NOĆURKA - Pomaže boljoj koncentraciji



Ljekovitost ulja noćurka

Ulje noćurka već su Indijanci u Sjevernoj Americi (domovini noćurka) znali cijeniti i iskorištavati za tretiranje kožnih problema. Između ostalog pripremali su kašu za liječenje čireva i drugih kožnih bolesti, ali i za ublažavanje lakših ozljeda.

Noćurak dobro njeguje ljuskavu, suhu i zrelu kožu, smanjuje količinu prhuti, pomaže ispucanoj koži, ubrzava zaraštavanje rana, te je dokazana pomoć kod psorijaza i neurodermitisa (sami znanstvenici svojim radovima potkrepljuju činjenicu da poremećaji u metabolizmu esencijalnih masnih kiselina imaju veliku ulogu u etiologiji ekcema, akni, psorijaze i drugih kožnih bolesti).

Esencijalne masne kiseline poznate su po svojim brojnim povoljnim učincima. Između ostalog, štite od srčanih oboljenja, krvarenja u mozgu, visokog krvnog tlaka i pretilosti.

Organizam proizvodi gama-linolensku kiselinu prvenstveno iz linolenske kiseline, a služi i kao izvor nekih prostaglandina koji imaju važnu ulogu u organizmu. Među prostaglandinima je najznačajniji prostaglandin E1 (PGE1) koji snižava krvni tlak, smanjuje mogućnost nastanka krvnih ugrušaka, podržava funkciju imuniteta i regulira moždane funkcije.

Svjetska zdravstvena organizacija smatra esencijalne masne kiseline toliko važnima da, prema njezinim prijedlozima, nezasićene masne kiseline kod odraslih moraju iznositi 3% dnevno unesenih kalorija, a za dojilje i djecu 5%.

Ulje noćurka snižava kolesterol i krvni tlak te smanjuje mogućnost pojave krvnih ugrušaka čime štiti organizam od srčanih bolesti i srčanog udara.

Ulje noćurka za žene

Ulje noćurka koristi se oralnim putem u tretmanima sniženja razine kolesterola, dijabetesa svih oblika, tradicionalno se upotrebljava u slučaju hiperaktivnosti kod djece, multiple skleroze, aterosklerotičnih promjena, u poboljšanju funkcije mozga, želučanih tegoba, dobro djeluje na ženski organizam, prvenstveno kod neugodnih simptoma koji se javljaju prije menstruacije, pomaže ženama u menopauzi kada se koristi kao prirodna terapija (zamjena za hormonalnu).

Jedno ispitivanje u Velikoj Britaniji obuhvatilo je 70 žena koje se ranije nikakvim metodama nisu uspjele osloboditi bolova i tegoba koje su se javljale iz mjeseca u mjesec. Uzimajući tri puta dnevno dvije kapsule ulja noćurka, 57% pacijentica potpuno je prestalo osjećati simptome, 22 % je osjetilo djelomično poboljšanje, a samo kod 11% terapija nije dovela do promjene.

Preporučuje se dijabetičarima zbog dijabetičke neuropatije koja može uzrokovati bol i trnce u rukama i nogama.

Ulje noćurka za odvikavanje od Alkohola

Uzimanje noćurka može biti korisno i u odvikavanju od alkohola. S obzirom da alkohol sprečava pretvaranje linolenske kiseline u gama-linolensku kiselinu, kod alkoholičara se smanjuje razina prostaglandina E1 u organizmu, što dovodi do depresije.

Depresija, pak, potiče na uzimanje alkohola. Time što smanjuje depresiju, ulje noćurka posredno smanjuje i želju za pićem (alkoholom). Poznato je da alkohol oštećuje jetru i bubrege, dok ulje noćurka, sprečavajući blokadu enzima izazvanu alkoholom, predstavlja određenu zaštitu ovih organa. Ima antidepresivni učinak pa je vrlo koristan kod odvikavanja od alkoholizma koji je

Daljnji blagotvorni učinci noćurka su: smanjenje mogućnosti komplikacija kod šećerne bolesti, smanjenje osjećaja pregrijanosti uslijed hiperfunkcije štitne žlijezde te usporavanje procesa starenja. Stoga je razumljivo da je ulje noćurka jedan od najsvestranije primjenjivanih dodataka prehrani koje zaslužuje svoje mjesto u svakom domu.

Ulje noćurka i zdravlje kože:

Vrlo rano je ustanovljeno da manjak esencijalnih masnih kiselina dovodi do upalnih promjena na koži, i kod životinja i kod ljudi. U novije vrijeme, utvrđeno je da se atopijski dermatitis ne povezuje sa manjkom linolenske kiseline, kao što se dugo smatralo, već upravo suprotno, s njenim viškom. No, spojevi kojima ova kiselina služi kao metabolit (tu pripada i GLA) u većini slučajeva osoba sa problemima kože u značajnom su deficitu.

Ulje noćurka obnavlja prirodni zaštitni sloj kože zadržavajući vlagu u njenim najdubljim dijelovima. S nekoliko kapi ulja noćurka vaša će koža postati navlažena, baršunasto meka i blistava.

- Djeluje protuupalno i zacjeljujuće.

- Obnavlja površinski zaštitni sloj umiruje i štiti od štetnih vanjskih utjecaja.

- Čuva vlagu i sprječava njen gubitak.

- Djeluje protiv bora.

Stoga noćurak pomaže u kroničnim upalnim bolestima i kožnim tegobama poput psorijaze, raznih ekcema i neurodermitisa gdje uzimanje noćurka može pomoći i popraviti stanje kože ako postoji nedostatak linolenske kiseline. To ga čini izvanrednim dodatkom prehrani!

Djelotvornost noćurka pri liječenju neurodermitisa istražena je u čak 13 kliničkih studija. Kao pozitivno može se ocijeniti djelovanje na stupanj upale, suhoću, stvaranje prhuta, svrbež i opće stanje kože. Posebno su se svrbež i upale povukli uporabom ulja noćurka u usporedbi s placebom (imitacijom lijeka koji ne sadrži ljekovite tvari).

Doziranje je iznosilo 2-3 g na dan, 6 mjeseci.

Ta spoznaja dovela je do revolucije u liječenju atopijskog dermatitisa, psorijaze i ekcema. Suplementacijom organizma uljem noćurka kao visokovrijednim izvorom GLA, kako oralno, tako i lokalno, u većine pacijenata je zabilježeno drastično poboljšanje stanja.

Ulje noćurka se često koristi i za opće stanje i njegu kože, jer poboljšava njenu elastičnost, glatkoću, smanjuje upalne procese u koži i razlike u pigmentaciji.

ULJE NOĆURKA - za menstrualne tegobe



Ulje noćurka i MASTALGIJA (bol u grudima)

Periodična bol i napetost u grudima često je iskustvo žena u periodu prije menstruacije.

Procjenjuje se da čak 70% žena pati od ovakvih pojava koje često utječu i na emocionalne poremećaje.

Ponekad se bol javlja i nevezano za menstrualni ciklus. Pojava boli i napetosti može se javljati u obje dojke, samo u jednoj ili samo u pojedinom djelu dojke.

Pred-menstrualni sindrom (PMS) kao periodički ciklički poremećaj zahvaća više od 90% žena bar u jednom periodu života. Iako se dugo vremena smatralo da je PMS „psihički problem“, danas se ova pojava ili poremećaj jasno povezuje sa hormonalnim ritmom menstrualnog ciklusa.

Mnogi se simptomi PMS-a povezuju s deficitom na gama-linolenskoj kiselini. Gama-linolenska kiselina (GLK) kojom ulje noćurka obiluje je esencijalna masna kiselina. Ona je polinezasičena, a ljudski organizam ju ne može sam proizvesti i zbog toga se u organizam mora unositi vanjskim izvorom – hranom ili dodacima prehrani.

Ulje noćurka se preporuča kao dodatak prehrani za ublažavanje simptoma PMS-a, pri čemu djeluje tako da:

- Smanjuje osjetljivost dojki

- Smanjuje pojavu depresivnih stanja i promjene u raspoloženjima

- Smanjuje glavobolje

- Ublažuje naticanje i nadutost

Imunološki sustav i HPV:

Posjeduje antioksidativno djelovanje. Sprječava nastajanje i djelovanje slobodnih radikala, koji su najčešći krivci za starenje organizma i nastanak mnogih degenerativnih bolesti.

Infekcija humanim papilomavirusom (HPV) jedna je od najčešćih spolno prenosivih bolesti virusne etiologije. Simptomi ove virusne bolesti obično nisu jasno izraženi pa zaražene osobe često nisu ni svjesne da su bolesne. Smatra se da 60 % žena tijekom generativne dobi biva zaraženo jednim ili više od stotinjak poznatih tipova HPV-a.HPV infekcija se ne može liječiti kao infekcije uzrokovane nekim drugim virusima.

ULJE NOĆURKA - Pomoć kod dermatitisa



Ostale koristi ulja noćurka:

Smanjuje pojavu depresivnih stanja, promjene u raspoloženjima i glavobolje.

Ublažava osjetljivost dojki te naticanje i nadutost.

U menopauzi se može koristiti umjesto hormonske terapije.

Regulira ravnotežu spolnih hormona – estrogena i testosterona.

Pomaže pri reguliranju tjelesne težine.

Žene mrze celulit, no ova neeststska napast sve više postaje problem suvremenog stresnog života kojeg svi živimo. No uvijek imama pomoći. Priroda nudi rješenje za sve.

Ulje noćurka naročito dobro djeluje na ženski organizam.

Ulje žutog noćurka jedno od najdjelotvornijih za ublažavanje simptoma psorijaze.

Poboljšava koncentraciju i ponašanje djece s poremećajem hiperaktivnosti i deficitom pažnje.

Jedan je od saveznika u borbi protiv neplodnosti i impotencije jer poboljšava cirkulaciju i omogućava bolji protok krvi u cijelom organizmu.

Nezasićene masne kiseline poboljšavaju funkciju maternice što također može pomoći pri začeću.

Terapija uljem noćurka učinkovita je protiv kroničnog umora.

Olakšava simptome reumatoidnog artritisa i multiple skleroze.

U kulinarstvu:

Danas se često koristi u kulinarstvu u Njemačkoj, gdje se mlado lišće prizemne rozete i korijen jedu kao pikantna proljetna salata ili varivo.

Iako se u prehrambene svrhe koriste mnogi dijelovi noćurke (pupoljke), najkorisniji dijelovi biljke po pitanju ljekovita učinka nalaze se u njenim malim, crvenkastim sjemenima. Riječ je o dragocjenom ulju koje je u posljednje vrijeme u centru pažnje zbog mnogobrojnih pozitivnih učinaka na zdravlje čovjeka.

Način uzimanja:

Kao dnevna doza podijeljena na 3 obroka odraslima se preporučuje 4-6 g (1 mala žličica 3 x dnevno tijekom jela), a djeci mlađoj od 12 godina 2-4 g. Ukoliko se uzima u obliku kapsula njih valja uzimati nesažvakane nakon jela s dosta tekućine.

Vidljivo poboljšanje nastupa tek nakon 4 do 12 tjedana.

Preporučuju se pauze nakon višetjednog oralnog uzimanja ulja.

Za još bolji učinak preporučuje se i paralelno uzimanje nekih nutritivnih tvari koje djeluju sinergijski. To su primjerice vitamin C i B6, magnezij, cink te niacin.

Nakon jednog ciklusa uzimanja (1 ciklus = 21 dan) preporučuje se napraviti pauzu od najmanje 2 tjedna.

Kod liječenja kožnih tegoba, najbolji rezultati se postižu ako se koristiti i oralno i lokalno direktno na kožu.

NUSPOJAVE:

Nuspojave uzimanja ulja noćurke su vrlo rijetke, a mogu se očitovati pojavom blagih mučnina i dijareja, no u pravilu se povezuju sa uzimanjem proizvoda na prazan želudac.

Za primjenu u trudnoći ili tijekom dojenja nema nikakvih znanstvenih spoznaja o nuspojavama. Kod dojenčadi i djece mlađe od 1 godine ne preporuča se oralno uzimanje.

Epileptičari bi se trebali posavjetovati s liječnikom o primjeni.

Oralno se ne smije koristiti s lijekovima kao što su fenotiazini.

Pojačava djelovanje tamoksifena i smanjuje toksičnost ciklosporina A.

Ulje noćurka zbog velikog udjela nezasićenih masnih kiselina manje je stabilno od ostalih ulja, bogatstvo nezasićenih masnih kiselina koje posjeduje čini ga podložnim kvarenju oksidacijom te je manje stabilan od većine drugih biljnih ulja.

Proces oksidacije se ubrzava u prisustvu nekih metala i čuvanje je obavezno na suhom, hladnom, tamnom mjestu.

molimo pročitati izjavu