TRANSLATOR




KOMORAČ



cvijet
Komorač (foeniculum vulgare mill.).eng: fennel, d: der fenchel, Fr: le fenouit commun. Obitelj: apiaceae (umbelliferae) - štitarke. Ostali nazivi: koromač, morač, slatki kopar, janež, divlja mirođija. Podrijetlo: Komorač je jedna od najstarijih poznatih ljekovitih biljaka što su ih koristili stari Egipćani, Rimljani i Grci. Stanište: Raste na poljima, i neobrađenimlivadama, u vinogradima, na kamenjarima, a uzgaja se u vrtovima i na poljima. Komorač potiče iz Sredozemlja, a dosta se uzgaja i diljem svijeta, uglavnom u Toplijim krajevima Europe i Azije te Africi i Južnoj Americi. Raste po kamenjarima Hrvatskoga Primorja, Dalmacije i Makedonije. U nas ga najviše ima u primorskim krajevima i na otocima. Komorač se danas cijeni kao mirodija za pripremanje kolača i kruha. Zrnca komorača, a još češće mljeveni komorač, miješaju se s brašnom tako da pecivo dobiva izvrstan okus. Komorač se pored toga stavlja u juhe, umake, variva i konzervirano povrće. Svježi, nježni listići komorača, kao i svježi korijen, nasjeckaju se u salate....[...]

Nastavi dalje...


KIM

cvijet
Kim (carum carvi l.). Porodica: umbelliferae (apiaceae) - štitarke. Eng: caraway. D: kummel. fr: le carvi. Drugi nazivi: divlji kim, kumen, kumin. Egipčani ga nazivaju; tapnen. Stari Rimljani: cuminum. A Grci: kyminon. Povijest i pučka medicina: Kim se odavno koristi kao začin i ljekovito sredstvo. Najčešće u pripravcima protiv nadimanja, bolova u trbuhu, ujeda otrovnih životinja, kao oblog kod krvarenja iz nosa, za pospješivanje izlučivanja želučane kiseline i majčina mlijeka te kod kašlja. Sa šećerom i drugim začinima pripravljao se liker od kima. Stari Grci dodavali su ga svim lijekovima kako bi ubrzali njihovo djelovanje.

Droga: carvi fructus - plod kima. Plodovi kima koriste se u različitim ljekovitim pripravcima, a iz njih se dobiva i ljekovito eterično ulje koje se koristi kao djelatna tvar u mnogim farmaceutskim pripravcima. Kao biljka za probavni sustav, kim je doista blagotvoran. Djeluje kao stomahik, stimulirajući lučenje probavnih enzima. Prednost mu je što nije gorak, kao što je slučaj kod drugih biljaka koje se koriste u tu namjenu, poput gorkog pelina ili kičice. Zanimljivo, istodobno ima sposobnost opuštanja glatkog mišićja probavnog sustava, ali i poticanja njegove normalne peristaltike (gibanje). Na taj način sprječava bolne grčeve probavnog sustava, a olakšava proces probave.

Kim je jedna od najdjelotvornijih biljaka karminativnog djelovanja, što znači da djeluje kod nadutosti....[...]

Nastavi dalje...


ANIS

anis

Plodovi koji se sabiru dvaput u sezoni moraju se očistiti od peteljki i odmah sušiti jer inače pocrne. Korijen se vadi u jesen. Poslije čišćenja korijena od zemlje, reže se na kockice ili rezance te suši na toplom prozračnom mjestu. Iz sjemena se destilacijom dobiva anisovo ulje (oleum anisi). Anis je podrijetlom iz Egipta. Ljekovito djelovanje anisa možda je najbolje opisano u starim zapisima: "ako golubinjak namažemo uljem anisa golubovi će ga sigurno prihvatiti jer obožavaju njegov miris." Sjeme anisa sadrži 1-5 % eteričnog ulja, bjelančevina i šećera do 20 %, masnih ulja do 10 %. željeza; ulje anisa sadrži i do 90 % anetola, zatim metilhavikola, aldehida, estragola, anisove kiseline, anis ketona i anisovog alkohola. U kućanstvu se anis upotrebljava kao začin za razne kolače i razne vrste kruha, te su poznati anisovi kolačići, pereci, prepečenac, kifle, kruh itd.

Ljekoviti dio biljke: plod

Anis je afrodizijak, antispazmatik, aromatik, antidepresiv, diuretik, dispeptik, ekspektorant, holagog, holeretik, galaktagog, karminativ, mikotik, pektoral, sekretolik, stimulans, tonik i vermifug.[...]

Nastavi dalje...


KLINČIĆ

cvijet
Klinčići su zapravo nezreli, neotvoreni cvjetni pupoljci zimzelenog tropskog drveta iz porodice mirta, koji su ružičasti dok su svježi, a sušenjem mijenjaju boju u bakreno smeđu. Dok su svježi ružičasti su, a osušeni mijenjaju boju u hrđavo-smeđu. Duljine su 12 - 16 mm i nalikuju čavlićima (na lat. se i naziva clavus, što znači čavao). Stabljike završavaju istaknutim četverodijelnim cvjetnim pupovima. Miris im je topao, opor i aromatičan, a okus slatkasto-trpak i vrlo jak.

Klinčićevac ili klinčić (Syzygium aromaticum) je malo do srednje visoko, osjetljivo zimzeleno drvo iz tropskih krajeva. Pripada porodici mirta (Mirtaceae), a potječe iz sjevernih Molučkih otoka.

Uspijeva samo u tropskoj morskoj klimi pa se danas uzgaja u Indoneziji, Tanzaniji, Madagaskaru, Šri Lanki i Maleziji.

Drvo klinčićevca ima krošnju u obliku piramide te velike, kožaste i sjajne, jajolike listove koji se javljaju u parovima. Listovi su vrlo aromatični, a ugodan miris imaju i grančice i sitni zvonoliki crveni cvjetovi koji se javljaju u gustim nakupinma u dva razdoblja tijekom vegetacije. Još ružičasti cvjetni pupoljci beru se ručno ili tresu bambusovim štapovima, a zatim se suše na suncu. Nakon sušenja, pupoljci su crvenkastosmeđe boje i nalik čavliću, a pod nazivom klinčić upotrebljavaju se kao začin. Naziv mu dolazi od latinske riječi clavus što znači čavao.

Njegove izuzetno ljekovite tvari koje sadrži ( eugenol, cariofilen, tanin i dr.) imaju jaka anti-mikrobna svojstva te ubijaju sićušne parazite, njihova jajašca i ličinke.

Čudesna svojstva klinčića odavna su poznata liječnicima diljem svijeta pa se od davnina koristi kao lijek kod problema sa probavom te za uništavanje parazita i protiv gljivičnih infekcija. [...]

Nastavi dalje...


KOPAR

cvijet

Mljeveni plodovi kopra u mlincu za kavu uzimali su se kao začin kod svih dijetalnih jela 3 puta na dan na vrhu noža. Miriše ugodno i aromatično i vrlo je sličan komoraču. Kopar je u svojoj dugovječnoj povijesti u narodu izgradio svoju mitsku povijest s legendom o čarobnoj moći a u kuhinjama domaćica sve do današnjeg dana ostao je ljekovita i začinska biljka, čije lišće se koristi kod kiseljenja krastavaca, kod zelenih salata, salate od krumpira i graha, te raznim jelima (variva, juhe, umaci). Bolesti bubrega i urinarnih puteva, digestivnih bolesti, glavobolje, gluhoće, grčeva, gušterače - (za bolji rad), kašlja, nesanice, neuroze, nadutost, skleroze, srčane aritmije zajedno sa komoračem, tumora, varikoznih vena, zatvora, za jače lučenje mlijeka, želučanih bolesti, žutice, izgubljenog apetita, lošeg zadaha iz usta.

U kuhinji kao začin, za pripremu osvježavajućeg čaja, te za ubode insekata.

Eterično ulje kopra rabe kao insekticid.

Tinkturu kopra od sjemena rabe kod gripe, grčeva te poremećaja probave.

Ljekovito djelovanje kopra u pučkoj medicini se dosta razvilo tako da su njegova svojstva nadopunjavali i s ostalim ljekovitim sredstvima kao što su med koji se dodavao čaju od kopra za liječenje plućnih oboljenja.

Zatim vino u kojemu se močio ili kuhao plod kopra za umirenje živaca a ako se popilo prije spavanja kod raznih nesanica. - Ženama je poznato poticajno djelovanje na mliječne žlijezde, poželjno kod dojilja. - Za izazivanje mjesečnog ciklusa. - Kod grčeva koji se javljaju kod dojenčadi jer umiruje i otklanja ih..

O kopru postoji niz starih izreka koje dosta govore o njegovoj moći, onima, koje noću muče strašni snovi, koji nemirno spavaju, hrču ili u polusnu skaču iz kreveta, treba pod glavu staviti svežanj lišća od kopra, bio je jedan od uobičajenih savjeta.[...]

Nastavi dalje...


MASLINA

cvijet

Priča o maslinovu listu kreće od drevnih Egipćana koji su ga upotrebljavali prilikom mumificiranja faraona.

Poslije se otkrilo da pomaže u liječenju malarije i gripe te ima dobra svojstva u borbi protiv različitih infekcija i bolesnih stanja.

Spominje se u Bibliji, opisana je u djelima drevne egipatske civilizacije, a veliku ulogu imala je i u grčkoj mitologiji, gdje se spominje da je maslina nastala kada je božica Atena u nadmetanju s Posejdonom bacila kap vode na klisuru, na kojoj je potom izrasla maslina.

Od antičkih vremena maslinovo drvo osiguravalo je hranu, koristilo se za ogrjev i građu, a plod se koristio u liječenju mnogih bolesti. Smatrana je simbolom mira i mudrosti.

Maslinovim uljem kao zaštitom od sunca već stoljećima se služe ribari, a posljednja istraživanja govore o njegovim ljekovitim svojstvima u slučaju opeklina od sunca. [...]

Nastavi dalje...


MAGNEZIJ

cvijet

Opće je poznato da je magnezij esencijalni sastojak čovječeg i životinjskog organizma te da je potreban za aktivnost oko 300 različitih enzima. Zbog toga, sa pravom se može reći da život bez magnezija ne bi bio moguć, tako da magnezij spada među najznačajnije minerale našeg vremena. Dodatna suplementacija prehrane magnezijem stoga se preporučuje kod prevencije srčanih oboljenja i ateroskleroze, visokog krvnog tlaka, dijabetesa, živčane napetosti, razdražljivosti i nemira, poremećaja spavanja, trudnoće i dojenja te za prevenciju migrene. .[...]

Nastavi dalje...


CINK

cvijet

Cink je esencijalni mineral koji nalazimo u gotovo svakoj stanici našeg tijela. Smatra se da je količina cinka u tijelu odrasle osobe oko 2 g. Najveću količinu cinka u tijelu nalazimo u retini i muškim reproduktivnim organima, dok ga u znatnoj mjeri nalazimo i u kostima i mišićima. Apsorpcija mu je loša, a glavni dio cinka apsorbira se u jejunumu, tj. u tankom crijevu. Cink sudjeluje u aktivnosti gotovo stotinu enzima, tvari koje omogućavaju odvijanje biokemijskih reakcija u našem tijelu. Cink utječe na osjećaj okusa i na tek. Elementi okusa nalaze se u slini i strukturna su tvar epitelnih stanica sluznice usne šupljine.. Najčešći su simptomi nedostatka cinka suha i ogrubjela koža, beživotna kosa, krhkost i bijele mrlje na noktima, oslabljeni osjeti okusa i mirisa, gubitak teka i tjelesne težine, smanjena prilagodljivost očiju na mrak, proljev, česte infekcije, otežano zacjeljivanje rana, kožne iritacije i poremećaji poput dermatitisa i akni... Mogući su i poremećaji rasta i razvoja, koncentracije i pamćenja, imuniteta i izmjene tvari te impotencija i neplodnost..[...]

Nastavi dalje...


CIMETOVO ULJE


CIMET KORA - eterično ulje

Latinski naziv: Cinnamomum verum J. Presl (=C. zeylanicum Nees) Lauraceae

Eterično ulje cimetove kore

MIRIS: začinski

NAČIN DOBIVANJA: destilacija

DIO BILJKE IZ KOJE SE DOBIVA ULJE: kora

Esencijalno ulje lista cimetovca (Cinnamomum verum J. Presl (=C. zeylanicum Nees) Lauraceae), za razliku od kore cimeta je manje iritativno jer sadrži tek male količine cinamaldehida (do 2%). Zbog sadržaja fenola (eugenol), kao i ulje dobiveno iz kore, djeluje protiv patogenih bakterija, gljivica i virusa.

Djeluje povećavajući produkciju imunoglobulina

A koji štiti sluznice u tijelu (uključujući i dišnu i probavnu sluznicu).

Zbog eugenola koji se koristi u stomatologiji, primjenjuje se kod infekcija usne šupljine te drugih virusnih i bakterijskih infekcija.

Sadrži do 85% fenola eugenola, aromatskog alkohola cinamola do 7%, ß-kariofilen te estere kao benzil benzoat.

Oprez: Ne sugerira se nanošenje na kožu na većoj površini, jer nadražuje kožu, no manje je iritativno od esencijalnog ulja dobivenog iz kore cimetovca.

Ne smije se koristiti u trudnoći i na djeci.



Osnovni utjecaji

DJELOVANJE: snažno djelovanje protiv bakterija, virusa, gljivica i plijesni: - infekcije usne šupljine, probavnog sustava, urogenitalne infekcije, HPV infekcije.

NAČIN PRIMJENE: dermalno, lokalno, difuzer ili mirisna lampica

UTJECAJI KOJE IMA NA RAZUM I EMOCIJE: Pomaže kod bezvoljnosti i psihičkog umora, jača mentalnu aktivnost i koncentraciju (pogodan kod učenja i duge vožnje), ima blago afrodizijačko djelovanje, potiče osobnu dinamiku u svim aktivnostima.

UTJECAJI KOJE IMA NA TIJELO: Potiče cirkulaciju pa je odličan saveznik u borbi s celulitom, djeluje izuzetno antiseptički, pomaže kod upalnih stanja kože,ublažava tegobe reumatizma i artritisa, pomaže kod prehlade, gripe, bronhitisa i virusnih infekcija

ENERGETSKI UTJECAJ: Daje inicijalnu snagu, budi osjećaj vlastite vrijednosti i pomaže pri zacjeljivanju emotivnih povreda iz prošlosti.


CIMETOVO ULJE



Osnovno djelovanje

Pravi, cejlonski cimet potiče iz Šri Lanke te nema negativna svojstva, baš suprotno.

Njegovo eterično ulje iznosi samo 0.45% kumarina. Potrošačima je nažalost takva vrsta cimeta manje raspoloživa.

Cimetov miris je sladak i fin dok mu je okus malo gorkast.

Zbog svojih različitih svojstava upotrebljava se u i kulinarstvu pa čak i u kozmetičkim svrhama kao sastavni dio različitih mirisa.

Mnoga znanstvena otkrića dokazala su da je cimet vrlo koristan kao prirodni lijek u borbi protiv brojnih tegoba.

Zbog svoje visoke razine antioksidansa snažno djeluje kod infekcija i upala. Također, pogodan je za dijabetičare jer smanjuje razinu šećera u krvi te smanjuje apetit.

Dobar je protiv lošeg kolesterola tako da ćete redovitom konzumacijom čak skinuti i kilograme.

Za stariju dob je odličan protiv artritisa u kombinaciji s medom te uspješno uklanja širenje leukemije i kancerogenih stanica u organizmu.

Često ga možemo naći u žvakaćim gumama jer uklanja neugodan zadah te djeluje kao odličan osvježivač.

Eterično ulje cimeta je pogodno za masažu, pogotovo antistresnu te za poboljšanje koncentracije jer miris cimeta stimulira aktivnost mozga.

Ako ste od onih ljudi koji često imaju problema s gljivičnim infekcijama i više niti jedni lijekovi ne pomažu onda je cimet najbolje rješenje za tegobe. Naime, pokazao se odličnim i u borbi protiv gljivičnih oboljenja čineći sluznicu kože obnovljenom i dezinficiranom.

Macerat koji možete napraviti sami:

Potrebni su vam: Nekoliko štapića cimetove kore, čisto maslinovo ulje.

Cimetove štapiće složite u staklenu teglicu. Zatim ih prelijte sa maslinovim uljem tako da potpuno budu potopljeni. Teglicu dobro zatvorite i ostavite da odstoji 3 tjedna na sobnoj temperaturi. Svaki dan dobro protresite, a nakon tri tjedna procijedite i pospremite u tamnu bocu. Ulje će imati divan miris i okus. Kombinacija već ljekovitog i zdravog maslinovog ulja sa svim preuzetim korisnim ljekovitim satojcima cimeta pravi je eliksir zdravlja kako za vanjsku tako i za oralnu upotrebu.

Ulje cimeta, pa i macerat su jaki oksidans koji spriječava oštečenjea i štiti stanice od slobodnih radikala koji uzrokuju najteže bolesti i starenje organizma.

Ulje možete koristiti kako vam god odgovara, možete ga dodavati preko gotovih jela, u kolaće ili salate ovisno kako vam okus bude odgovarao. Ali se ne preporučuje dugotrajna termička obrada.

U ljekovite svrhe je najbolje piti 1-2 žličice ujutro i navečer. Možete ga primjenjivati i za vanjsku upotrebu utrljavanjem na bolna, upaljena ili na drugi način oboljela mjesta. Ulje i macerat cimetove kore ima antiseptička, antibiotička i afrodizijačka svojstva.

Ulje cimeta i macerat su oličan pročišćivać krvi od nečistoća a samim tim odlično djeluje kod spječavanja akni. Poboljšava cirkulaciju krvi i spriječava stvaranje ugrušaka, te smanjuje krvni tlak i smanjuje mogučnost moždanog i srčanog udara.

Osim toga ulje cimeta poboljšava kontrolu šećera u krvi kod dijabetičara te ga brzo normalizira. Ulje cimeta pozitivno djeluje na uništenje bakterija u urunarnom traktu a posebno u žućnoj kesici. Osim što spriječava i uništava bakterije ulje od cimeta reducira i uništava gljivice te se primjenjuje kao lijek protiv kandide.

Redovita upotreba ulja od cimeta se pokazala kao izvrsna terapija za rad debelog crijeva, te prevenciju raka debelog crijeva.

Spisak zdravstvenih blagodati cimeta i ovog fantastičnog ulja ni izbliza se ne završava na nabrojenim i može se reći da je cimet odnosno ulje cimeta korisno za vaše kompletno zdravlje.

NAPOMENA:

Eterično ulje cimeta pažljivo dozirajte jer može iritirati kožu.

Izbjegavajte za vrijeme trudnoće.

OPREZ: Ne nanositi na većim površinama kože.

NE u trudnoći i kod djece!

Izrazito agresivno djeluje na kožu kao i na sluznice stoga je potreban veliki oprez u uzimanju uz prethodni savjet sa fitoaromaterapeutom.

Crvenilo nije znak da djeluje nego da je koža iziritirana!

CIMETOVO ULJE



Eterično ulje cimet - LIST

Latinski naziv: Cinnamomum zeylanicum

MIRIS: Ima toplu, začinsku, mošusnu aromu.

NAČIN DOBIVANJA: destilacija

INDIKACIJE: Upala dišnog sustava, reuma, artritis, općeniti bolovi, depresija, menstrualni bolovi.

Značajne sastavnice: eugenol, benzilbenzoat, cimetni alkohol, cinamilacetat, linalol, cimetaldehid

DIO BILJKE IZ KOJE SE DOBIVA ULJE: list

Osnovni utjecaji

UTJECAJI KOJE IMA NA RAZUM I EMOCIJE: Pomaže kod bezvoljnosti i psihičkog umora, jača mentalnu aktivnost i koncentraciju, ima blago afrodizijačko djelovanje.

UTJECAJI KOJE IMA NA TIJELO: Djeluje izuzetno antiseptički, pomaže kod upalnih stanja kože i rana, ublažava tegobe reumatizma i artritisa, pomaže kod prehlade i bronhitisa, olakšava probavne smetnje i pomaže kod trovanja hranom, pomaže kod neuralgija, jača obrambeni sustav.

ENERGETSKI UTJECAJ: Daje inicijalnu snagu, budi osjećaj vlastite vrijednosti i pomaže pri zacjeljivanju emotivnih povreda iz prošlosti.

Uglavnom se koristi za smirivanje dišnog sustava, živčanog sustava, te ublažava prehladu, gripu i menstrualne bolove.

Cimet se koristio kao parfem u hramovima, dok su ga Egipćani koristili za masiranje stopala, te kao lijek kod pretjeranog lučenja žuči.

Također je upotrebljavan kao sastojak u kuhanom vinu, ljubavnim napitcima, i kao sedativ prilikom porođaja.

CIMETOVO ULJE



Korist od ovog ulja

Ovo ulje ima stimulirajuće djelovanje i pomaže u otklanjanju osjećaja umora i iscrpljenosti.

Eterično ulje cimeta poboljšava koncentraciju, fokusiranje i pamćenje, te je idealno (kao i ulje ružmarina i mente) za obavljanje menalnih aktinosti, poput učenja ili umnog rada na poslu.

Svima koji žele isprobati cimet u borbi protiv ispadanja kose preporučuje se da nabave aromatično ulje od cimeta te ga prvo isprobaju na zapešću te, u slučaju da ne dobiju nikakvu reakciju, pažljivo nanesu na vlasište.

Nakon masaže, ulje valja dobro isprati.

Cimet je jedan od najboljih prirodnih stimulatora vlasišta.

Celulit:

Celulita ćeš se najlakše riješiti pomoću eteričnih ulja cimeta i čempresa.

Svaku tjelesnu aktivnost žene bi trebale iskoristiti kako bi dodatno, putem određenih kozmetičkih postupaka djelovale na osjetljiva područja tijela tj. celulitna mjesta.

Najbolja kombinacija je primjena tretmana na bazi eteričnih ulja, krema, te djelovanjem topline. Najbolji rezultati postižu se kombinacijom: vježbanje, zdrava prehrana i ciljani kozmetički tretmani.

U bazno ulje lješnjaka koju možeš kupiti u ljekarni, nakapaj nekoliko kapi eteričnog ulja cimeta, ružmarina, lavande, čempresa, – ali osnovno je cimet). Jačinu kombinacije s cimetom najbolje ćeš odrediti jačinom mirisa.

Izaberi ulja po vlastitom ukusu, jer će ti tako najbolje djelovati u organizmu.

Namaži se uljem, lagano utrljaj i pusti da upije (postupak možeš ponoviti i dva puta). Zamotaj namazane dijelove s prozirnom (elastičnom) folijom, uzmi hulahopke (kojima je otišla očica), a najbolje je da su malo jače, tj. da imaju u sebi više elastina koji će te malo jače stisnuti, odreži pete (da budu kao tajice). Takve hulahopke obućeš na zamotane dijelove nogu, a preko toga obučeš trenirku. Tako zamotana, primijeni bilo koju fizičku aktivnost (pospremanje stana, peglanje, brzo hodanje do trgovine ili slično, trčanje ili samo vježbanje, najmanje sat vremena), svaka je tjelesna aktivnost dragocjena jer potiče sagorijevanje masnih nakupina i dotok hranjivih tvari do svake stanice, jer glavni sastojci ulja protiv celulita su i kofein i teofilin koji u ovom obliku potiču razgradnju masnoća i dreniranje, odnosno toniziraju i hidratiziraju kožustoljećima se služe ribari, a posljednja istraživanja govore o njegovim ljekovitim svojstvima u slučaju opeklina od sunca.

CIMETOVO ULJE



NUSPOJAVE:

Eterično ulje cimeta pažljivo dozirajte jer može iritirati kožu.

Izbjegavajte za vrijeme trudnoće.

molimo pročitati izjavu