TRANSLATOR




KOMORAČ

cvijet
Komorač (foeniculum vulgare mill.).eng: fennel, d: der fenchel, Fr: le fenouit commun. Biljka: porodica: apiaceae (umbelliferae) - štitarke. Ostali nazivi: koromač, morač, slatki kopar, janež, divlja mirođija. Podrijetlo: Komorač je jedna od najstarijih poznatih ljekovitih biljaka što su ih koristili stari Egipćani, Rimljani i Grci. Stanište: Raste na poljima, i neobrađenimlivadama, u vinogradima, na kamenjarima, a uzgaja se u vrtovima i na poljima. Komorač potiče iz Sredozemlja, a dosta se uzgaja i diljem svijeta, uglavnom u Toplijim krajevima Europe i Azije te Africi i Južnoj Americi. Raste po kamenjarima Hrvatskoga Primorja, Dalmacije i Makedonije. U nas ga najviše ima u primorskim krajevima i na otocima. Komorač se danas cijeni kao mirodija za pripremanje kolača i kruha. Zrnca komorača, a još češće mljeveni komorač, miješaju se s brašnom tako da pecivo dobiva izvrstan okus. Komorač se pored toga stavlja u juhe, umake, variva i konzervirano povrće. Svježi, nježni listići komorača, kao i svježi korijen, nasjeckaju se u salate....[...]

Nastavi dalje...

KIM

cvijet
Kim (carum carvi l.). Porodica: umbelliferae (apiaceae) - štitarke. Eng: caraway. D: kummel. fr: le carvi. Drugi nazivi: divlji kim, kumen, kumin. Egipčani ga nazivaju; tapnen. Stari Rimljani: cuminum. A Grci: kyminon. Povijest i pučka medicina: Kim se odavno koristi kao začin i ljekovito sredstvo. Najčešće u pripravcima protiv nadimanja, bolova u trbuhu, ujeda otrovnih životinja, kao oblog kod krvarenja iz nosa, za pospješivanje izlučivanja želučane kiseline i majčina mlijeka te kod kašlja. Sa šećerom i drugim začinima pripravljao se liker od kima. Stari Grci dodavali su ga svim lijekovima kako bi ubrzali njihovo djelovanje.

Droga: carvi fructus - plod kima. Plodovi kima koriste se u različitim ljekovitim pripravcima, a iz njih se dobiva i ljekovito eterično ulje koje se koristi kao djelatna tvar u mnogim farmaceutskim pripravcima. Kao biljka za probavni sustav, kim je doista blagotvoran. Djeluje kao stomahik, stimulirajući lučenje probavnih enzima. Prednost mu je što nije gorak, kao što je slučaj kod drugih biljaka koje se koriste u tu namjenu, poput gorkog pelina ili kičice. Zanimljivo, istodobno ima sposobnost opuštanja glatkog mišićja probavnog sustava, ali i poticanja njegove normalne peristaltike (gibanje). Na taj način sprječava bolne grčeve probavnog sustava, a olakšava proces probave.

Kim je jedna od najdjelotvornijih biljaka karminativnog djelovanja, što znači da djeluje kod nadutosti....[...]

Nastavi dalje...


KESTEN DIVLJI

cvijet

Kesten divlji (aesculus hyppocastanum l., Hyppocastanaceae) Botanički podaci: Kesten (aesculus hyppocastanum l., Hyppocastanaceae) je listopadno stablo guste okruglaste krošnje, visoko do 30 metara. Listovi su dlanasto sastavljeni od pet do sedam suličastih, pilastih, kratko ušiljenih liski, dugih i više od 20 cm. Cvjetovi su bijeli sa žutom ili crvenom mrljom, obostrano simetrični i združeni u velike, uspravne grozdaste cvatove. Plodovi su veliki, okrugli, zelenkasti i bodljikavi tobolci koji se otvaraju trima zaklopcima, a sadrže tri velike sjajne i smeđe sjemenke - divlje kestene. Poznato je stotinu različitih vrsta kestena. Općenito se dijele na pitome i divlje.

Divlji (samonikli rastu u prirodi) su jestivi, a posebna poslastica među njima su lovranski maruni koji su slađi i veći od običnih kestena te posjeduju ljekovita svojstva.. Najčešće se spominje kao pomoć kod varikoznih vena i oštećenja kapilara, a njegovi ekstrakti koriste se za pripremu ljekovitih pripravaka.

S druge strane, pitomi kesten, koji nažalost nije za jelo niti nema nikakva ljekovita svojstva. Pitomi (hibridni) se obično sade po parkovima kao ukrasno drvo, a ljudi ih često krivo imenuju u "divlje", jer nisu jestivi. Nziv "divlji" imaju samonikle biljke u prirodi, a "pitome" su one cijepljene ili genetski modificirane. Nažalost pitomi kesten ima lijep veliki plod te prekrasne cvjetove ali nije upotrebljiv osim za ukras....[...]

Nastavi dalje...


ANIS

anis

Plodovi koji se sabiru dvaput u sezoni moraju se očistiti od peteljki i odmah sušiti jer inače pocrne. Korijen se vadi u jesen. Poslije čišćenja korijena od zemlje, reže se na kockice ili rezance te suši na toplom prozračnom mjestu. Iz sjemena se destilacijom dobiva anisovo ulje (oleum anisi). Anis je podrijetlom iz Egipta. Ljekovito djelovanje anisa možda je najbolje opisano u starim zapisima: "ako golubinjak namažemo uljem anisa golubovi će ga sigurno prihvatiti jer obožavaju njegov miris." Sjeme anisa sadrži 1-5 % eteričnog ulja, bjelančevina i šećera do 20 %, masnih ulja do 10 %. željeza; ulje anisa sadrži i do 90 % anetola, zatim metilhavikola, aldehida, estragola, anisove kiseline, anis ketona i anisovog alkohola. U kućanstvu se anis upotrebljava kao začin za razne kolače i razne vrste kruha, te su poznati anisovi kolačići, pereci, prepečenac, kifle, kruh itd.

Ljekoviti dio biljke: plod

Anis je afrodizijak, antispazmatik, aromatik, antidepresiv, diuretik, dispeptik, ekspektorant, holagog, holeretik, galaktagog, karminativ, mikotik, pektoral, sekretolik, stimulans, tonik i vermifug.[...]

Nastavi dalje...


KLINČIĆ

cvijet
Klinčići su zapravo nezreli, neotvoreni cvjetni pupoljci zimzelenog tropskog drveta iz porodice mirta, koji su ružičasti dok su svježi, a sušenjem mijenjaju boju u bakreno smeđu. Dok su svježi ružičasti su, a osušeni mijenjaju boju u hrđavo-smeđu. Duljine su 12 - 16 mm i nalikuju čavlićima (na lat. se i naziva clavus, što znači čavao). Stabljike završavaju istaknutim četverodijelnim cvjetnim pupovima. Miris im je topao, opor i aromatičan, a okus slatkasto-trpak i vrlo jak.

Klinčićevac ili klinčić (Syzygium aromaticum) je malo do srednje visoko, osjetljivo zimzeleno drvo iz tropskih krajeva. Pripada porodici mirta (Mirtaceae), a potječe iz sjevernih Molučkih otoka.

Uspijeva samo u tropskoj morskoj klimi pa se danas uzgaja u Indoneziji, Tanzaniji, Madagaskaru, Šri Lanki i Maleziji.

Drvo klinčićevca ima krošnju u obliku piramide te velike, kožaste i sjajne, jajolike listove koji se javljaju u parovima. Listovi su vrlo aromatični, a ugodan miris imaju i grančice i sitni zvonoliki crveni cvjetovi koji se javljaju u gustim nakupinma u dva razdoblja tijekom vegetacije. Još ružičasti cvjetni pupoljci beru se ručno ili tresu bambusovim štapovima, a zatim se suše na suncu. Nakon sušenja, pupoljci su crvenkastosmeđe boje i nalik čavliću, a pod nazivom klinčić upotrebljavaju se kao začin. Naziv mu dolazi od latinske riječi clavus što znači čavao.

Njegove izuzetno ljekovite tvari koje sadrži ( eugenol, cariofilen, tanin i dr.) imaju jaka anti-mikrobna svojstva te ubijaju sićušne parazite, njihova jajašca i ličinke.

Čudesna svojstva klinčića odavna su poznata liječnicima diljem svijeta pa se od davnina koristi kao lijek kod problema sa probavom te za uništavanje parazita i protiv gljivičnih infekcija. [...]

Nastavi dalje...


KORIJANDER

cvijet

Suhi plod je aromatičan.

Ljekoviti sadržaj: 1 posto eteričnog ulja (eterično ulja u većoj količini je otrovno, izaziva pijanstvo i duboki san. To ulje služi kao zamjena za bergamovo ulje), 15 posto masnog ulja, 16 posto bjelančevina, vitamin C; korijandarovo ulje sadrži linalol, pineol, borneol, limonen, geraniol...

Korijander sadrži 1-2,6% eteričnog ulja, 13-18% masnog ulja, do 56% ugljikohidrata, 12-18% proteina, 5-7% pepela i dr. Odlikuje se značajnom koncentracijom kalijuma (1267 mg/100g) i kalcijuma (709 mg/100g). Komponente eteričnog ulja korijandera su: linalol (82,9%), ?-tujen (7,9%), kuminaldehid (5,3%), terpinen-7 (4,8%), p-cimen (3,8%) i dr.

Zapadna pučka medicina koristi korijandar kao: Antimikrobik, antibakterik, antihelmetik, afrodizijak, antispazmodik, antioksidant, antidiaroik, antifungal, antiskorbut, ekspektorant, dispeptik, digestiv, karminativ, laksativ, vermifug (izvana), gubitak apetita, grčeva želuca, izostale menstruacije, krvarenja, raznih rana, slabog rada želuca, tegoba sa seksom, tegoba s disanjem, crijevima; nakon uboda insekata, ženskih bolesti, kao i za odstranjivanje parazita i nametnika iz crijeva.

U pučkoj medicini koristi za: Nadoknadu vitamina C (list), za narkotični efekt, u aroma-terapiji, u kozmetici, za umirenje i slično.

Kao namirnica - za aromatiziranje likera, rakija, hrane...

Osim što poboljšava aromu mnogih jela, korijander je odličan lijek za probavne smetnje. Naime, sjemenke korijandera koriste se za ublažavanje grčeva i nadutosti. Korijander sadrži eterična ulja koja se koriste u industriji parfema.[...]

Nastavi dalje...

MAK DIVLJI

mak
Porijeklom je iz Bugarske i Turske, mak turčinak srodnik je orijentalne vrste maka. U Egipatskim grobnicama nađen je cvijet maka. U Grčkoj i Italiji koristili su se mladi listovi za pripremu salata sve do 16. stoljeća. Mak je jednogodišnja zeljasta biljka s uspravnom stabljikom visine do 60 cm, obrasla gustim dlačicama. Perasto iscijepani listovi su jajoliki.

Cvijet je jarkocrven, svijetlocrven ili bijel, a čim se rascvate i uspravi, odbaci latice. Latice cvjetova se suše i od njih se spremaju sirupi i čajevi, koji se koriste u narodnoj medicini za smirivanje kašlja, pomažu kod prehlade i upale grla, krajnika, pluća, kroničnog bronhitisa i astme. Krunićni listići cvijeta poboljšavaju probavu, smiruju grčeve i bolove u želucu te zajedno sa sjemenkama pomažu kod depresije i nesanice.

Koriste se i za bojenje vina i rakije.

Sjemenje se koristi kao začin za posipanje peciva i kolača, a sjemenke se beru tek kada su čahure potpuno zrele. U narodnoj medicini koriste se za liječenje oboljenja i smetnji sa dišnim organima, želucem i liječenje duševnih bolesti.[...]

Nastavi dalje...

DRAGOLJUB

cvijet

Moda nije rezervirana samo za odjeću. I kod ljubitelja biljaka postoje biljke koje su, ovisno o sezoni, popularne ili manje popularne. Osim ruža koje su, kao i dijamanti, uvijek popularne, ostale biljke s vremena na vrijeme dolaze u modu. Jedna od retro biljaka koje su opet postale in je dragoljub ili potočarka.

Zapadna pučka medicina koristi dragoljub za liječenje: angine, bronhi­tisa, groznice, gljivičnih infekcija, bole­sti bubrega, infekcija respiratornih orga­na, mjehura i mokraćnih putova, infekcija uzrokovanih streptokokom i stafilo­kokom, iritacija kože, prehlade, upalnih stanja usta, za pražnjenje crijeva.

Jestivi delovi biljke su: listovi, cvetovi, pupoljci i semenke. Ovi dijelovi imaju poseban, oštar miris i okus.

Koristi se kao: Afrodizijak, antibakterik, antibiotik, antikarcinomik, antiseptik, antiskorbut, depurativ, diuretik, ekspektorant, emenagog, laksativ, mikocid, stimulans.

Poseban okus daju kajgani i omletu. Mlade sjemeke imaju intenzivniji okus. Usitnjene se mogu dodati tartar sosu, kao zamjena za hren.

U Nemačkoj stavljaju u ocat čvrste cvjetne pupoljke i nedozrele zelene plodove i upotrebljavaju kao pikantan začin.[...]

Nastavi dalje...

ZOB

zob
Zob je biljka koja se ubraja u porodicu trava. Klasići zobi sadrže 2 do 6 cvjetića. Nalaze se na raširenoj metlici na vrhu stabljike. Zrna su obavijena pljevom, nesraslom sa zrnom, po čemu se zob razlikuje od drugih žitarica (pšenice, ječma i raži).

Od vitamina mekinje zobi sadrže vitamine B kompleksa, tiamin (1,2 mg), riboflavin (0,2 mg), niacin (1 mg), pantotensku kiselinu (1,5 mg), vitamin B6 (0,1 mg), folna kiselina (31,2 mg, što čini 15% RDA), kolin (32 mg što čini 6% RDA), betain (19,6 mg), vitamin K (3,2 µg). Zobene mekinje na 100 g sadrže 10,6 g dijetalnih vlakana i 180 µg luteina i zeaksnatina.

Za pripremu doručka i raznih slastica najčešće se koriste zobene pahuljice i klice. I na kraju, zob je idealna namirnica za bolesnike i ljude koji se oporavljaju od bolesti, budući da je lako probavljiva, bogata vitaminima (A, B1, B2, B3, B5, B6, E) te uspostavlja ravnotežu elektrolita.

Zob je izvrstan izvor vlakana, omega-3 masnih kiselina, tiamina, željeza, beta glukana i antioksidansa avenantramida. Ova izuzetno zdrava žitarica pomaže u snižavanju lošeg kolesterola, visokog krvnog tlaka i poboljšava imunitet. Redovito konzumiranje zobi može spriječiti dijabetes tipa 2 i rak dojke, posebno u kombinaciji s voćem.

Zob je odličan izvor ugljikohidrata koji pomaže sportašima u izdržljivosti jer povoljno djeluje na metabolizam 45 minuta do 1 sat nakon obroka. Zrna se zobi ponekad prepisuju za razna živčana oboljenja, djeluju kao blagi antidepresivi, lagano podižu razinu energije u slučaju iscrpljenosti kod oboljelih od multipleskleroze, kronične neuralgije i nesanice.[...]

Nastavi dalje...

MAGNEZIJ

cvijet

Opće je poznato da je magnezij esencijalni sastojak čovječeg i životinjskog organizma te da je potreban za aktivnost oko 300 različitih enzima. Zbog toga, sa pravom se može reći da život bez magnezija ne bi bio moguć, tako da magnezij spada među najznačajnije minerale našeg vremena. Dodatna suplementacija prehrane magnezijem stoga se preporučuje kod prevencije srčanih oboljenja i ateroskleroze, visokog krvnog tlaka, dijabetesa, živčane napetosti, razdražljivosti i nemira, poremećaja spavanja, trudnoće i dojenja te za prevenciju migrene. .[...]

Nastavi dalje...

PIR




PIR

Latinski naziv: Triticum spelta

Narodni naziv: Krupnik ili prapšenica.

Njemački: Dinkel



Opis biljke:

Pir (krupnik, njem. Dinkel) ili prapšenica je jedna od najstarijih žitarica na svijetu. Spominje se još iz vremena prije Krista kao najstarija sorta pšenice. Jedinstvena je po tome što svako zrno na klasu ima svoju ovojnicu, odnosno ljusku koja brani od svih nametnika.

Čvrsta ovojnica čini pir otpornim na sve vrste bolesti te ne treba nikakvu kemijsku zaštitu. Također, ne podnosi nikakva gnojiva, osim stajskih u vrlo maloj količini.

Najčešći proizvod od ove žitarice je pirovo brašno koje se koristi za izradu kruha i peciva, piva i proizvoda za djecu. U trgovinama osim pirovog brašna možete pronaći pahuljice, krekere i griz. Mogu se koristiti i njegova prepržena i mljevena zrna koja mogu biti zamjena za kavu. Zrno se može kuhati i dodati u salatu ili voćne kompote.

U trenutku kad sam namjeravala odustati, naišla sam i na informaciju da su ne tako davno Njemačke vlasti, po odredbama EU „Health ClaimVO 1924/2006 europskog parlamenta“ zabranile mlinaru Karl Egonu Binzu, tiskati tekst sv. Hildegarde o ljekovitosti pira na vrećicama Pirovog kruha.


PIR - DETALJI



Obrazloženje:

Namirnice nisu lijek i takve tvrdnje za namirnicu kao što je pir su zabranjene!

S obzirom na današnje "progone" nije ni čudo da žele osporiti riječi jedne svetice, a s tim su osporili, ali su ismijali i Hipokratovu tvrdnju: "Neka vaša hrana bude lijek, a vaš lijek vaša hrana" koju već preko 2000 godina pjeva svaka ptica na grani ujedinjene Europe.

S ovim saznanjem mi svaka riječ sv. Hildegarde iz Bingena o ljekovitosti pira dobiva smisao i gubi se svaka sumnja o ljekovitosti ove bogomdane žitarice. Sv. Hildegard iz Bingena je napisala:

"Pir je najbolja žitarica koja zagrijava i ‘podmazuje’, ima visoku hranjivu vrijednost i tijelo ga bolje podnosi nego druge žitarice. Tko jede pir, ima jake mišiće. Pir doprinosi poboljšanju krvne slike, razbistrava um i daje radost. Kako god da se pir pripremi, kao kruh ili neko drugo jelo, lako je probavljiv."

Pir liječi "neizlječivo"

Mnogobrojna znanstvena istraživanja danas potvrđuju ono što je ova svetica prije 850 godina opisala. Ona je već tad znala da su zdrava crijeva i zdrava probava ključ cjelokupnog zdravlja te da se uz odgovarajuću prehranu na temelju pira mogu izliječiti mnoge „neizlječive“ bolesti današnjice.

Žitarica malih prinosa, ali bogatih nutritivnih vrijednosti:

Zbog kronično krive ishrane, organizam je prisiljen crpiti zalihe tvari koje nisu unesene hranom, iz zuba, kostiju i vezivnog tkiva kako bi se održale životno važne funkcije organizma. Posljedica toga je nastanak kroničnih nezaraznih bolesti današnjice, od kojih se većina smatra "neizlječivim" (kronična slabost organizma, bolesti kardiovaskularnog sustava, metabolički poremećaji, alergije, bolesti bubrega i jetre, slab imunitet, crijevne i želučane bolesti kao i 20 000 drugih autoimunih bolesti). Stoga je vrlo važno unositi nutritivno bogatu hranu kao što je pir.

Hranidbene vrijednosti pira:

Na dva znanstvena simpozija sveučilišta u Hohenheimu predstavljeni su rezultati istraživanja hranidbene vrijednosti pira:

Pir sadrži visokokvalitetne i za život neophodne bjelančevine (12 – 20%).

Pir je bogat kompleksnim ugljikohidratima (do 75%) i biljnim vlaknima.

Pir sadrži sve minerale (kalcij, selen, kobalt, željezo, fosfor, magnezij, kalij, bakar) i suplemente koji su potrebni za izgradnju kostiju i zglobova kao i elektrolite za normalan protok nervnih impulsa i mišićne kontrakcije.

Pir osigurava i rezerve minerala u tijelu te regulira kiselost organizma.

Sadrži visokokvalitetne masti s visokovrijednim nezasićenim masnim kiselinama kao i vitamine topljive u mastima A, E i D.

Pir obiluje i vitaminima topljivim u vodi B1, B2, B6 koji u crijevima služe za sintezu ostalih životno važnih tvari kao što je folna kiselina.

U piru nalazimo rodanid ili tiocijanat koji prirodno potiču protuupalna, imunostimulirajuća, antialergijska i tumor-inhibirajuća svojstva organizma.

Pir je jedina žitarica bez imalo toksina i gljivica iz okoliša.

Također je bogat izvor tiocijanata zbog kojeg ima imunostimulirajuće, protuupalno, antibiotsko i antikancerogeno djelovanje, te je glavna baza dijete za liječenje.

PIR - SJEMENKE



Primjena:

Pir potiče cirkulaciju i zagrijava tijelo.

Slično kao nakon injekcije kalcija, tako i nakon obroka s pirom tijelo preplavi osjećaj topline koji se širi iz crijeva i želuca prema drugim organima. Zbog dobre biorazgradivosti (dobre topljivosti u vodi i staničnoj plazmi), brzo ulazi u krvotok i djeluje na živčane stanice koje šire krvne žile i pospješuje cirkulaciju što rezultira osjećajem topline, bitnim uvjetom za liječenje kožnih bolesti i sluznice.

Pir se koristi kao lijek protiv anemije i migrene, za crijevna i želučana oboljenja, za okrepljivanje organizma, za rješavanje kožnih i alergijskih osipa, za borbu s neurodermitisom, za reumatska oboljenja, za povišeni kolesterol. Konzumacija pira potiče stvaranje krvi te regulira razinu kolesterola i šećera u krvi.

Iz osobnog iskustva: Prijateljica koja je inače zimogrozna, uvođenjem pira u prehranu osjetila je znatnu promjenu i stalni osjećaj ugodne topline tijela. Također, moji problemi sa stalno začepljenim sinusima su nestali. Primijetim i znatno poboljšanje tena.

Ljekovitost:

Pir "podmazuje" – jača živčani sustav

Pacijenti koji su svoju prehranu bazirali na piru, osjetili su značajno povećanje učinkovitosti i koncentracije. Najviše se dalo primijetiti kod djece školske dobi te studenata. Kao posljedica visokog sadržaja nezasićenih masnih kiselina u piru, aktiviraju se lipidi potrebni za regeneraciju živčanih mijelinskih vlakana.

Iz osobnog iskustva: Postepeno je nestao kronični umor koji me prati već duži niz godina.

Pospješuje probavu i smanjuje kolesterol

Pir je vrlo zasitan i upravo to optimalno vrijeme sitosti je vrlo važno za pokretanje "stop-and-go" mehanizma probave. Zrno pira je bogato vlaknima (preporučuje se jesti kuhano zrno pira sa zelenom salatom) koja pomažu kod opstipacije, djeluju preventivno na pojavu hemoroida, razrjeđuju, vezuju i brže odstranjuju potencijalne kancerogene tvari iz crijeva te pomaže normaliziranju razina glukoze u krvi i izlučivanju inzulina u slučajevima pretilosti, kardiovaskularnih oboljenja i dijabetesa.

Pir sadrži uravnotežen spoj masti, a u kombinaciji s izvrsnim sadržajem vlakana ta ravnoteža doprinosi smanjenju i kontroli kolesterola.

Pir obnavlja i "pomlađuje" cijeli organizam

Pir je bogat esencijalnim amino i masnim kiselinama, mineralima i elementima u tragovima koji su od životne važnosti za izgradnju čitavog ljudskog organizma, posebice potpornog, vezivnog i mišićnog tkiva, kao i izgradnju kostiju. Stoga, redovita konzumacija pira u prehrani doprinosi zdravom razvoju mladog čovjeka dok starijima je stalni izvor tvari potrebnih za staničnu regeneraciju.

Pir poboljšava krvnu sliku i jača imunitet

Konzumacija pira potiče stvaranje krvi te regulira razinu kolesterola i šećera u krvi. Također pospješuje prokrvljenost koštane srži u kojoj se stvaraju matične stanice.

Pir je bogat muko-polisaharidima, za koje je dokazano da pomažu krvi u obavljanju njenih funkcija jačajući imunološki sustav.

Rodanoid ili tiocijanat u piru jačaju staničnu membranu, tako da kancerogene tvari i virusi više ne mogu prodrijeti u stanicu.

Iz osobnog iskustva: Moji kronično povećani limfni čvorovi na području vrata znatno su se smanjili.

Pir za sretan um i zdrav duh:

Nekoliko sastojaka pronađenih u ovoj žitarici odgovorno je za poboljšanje raspoloženja i dobru mentalnu aktivnost. Dva važna sastavna bloka, fenilalanin i triptofan, dobro su zastupljeni u nutritivnom profilu pira. Dopamin te hormoni adrenalin i noradrenalina se proizvode iz fenilalanina, dok je triptofan stimulans za proizvodnju serotonina, važnog za dobro raspoloženje i budnost. Manjak ovih hormona može dovesti do teške depresije, te su također odgovorni za mnoge druge vitalne funkcije organizma. Zbog svega navedenog, pir stoji pri vrhu liste namirnica koje stabiliziraju živce i pospješuju duševno zdravlje.

Iz osobnog iskustva: O dobrom raspoloženju i budnosti bi se također dalo posvjedočiti.

Pir "podiže iz mrtvih"

Osim što je vrlo bogat nutrijinima pir je lagana i lako probavljiva i zasitna žitarica koja se preporučuje za teško bolesne pa čak i one koji su tek operirani. Za takve pacijente, kao i male bebe, preporučuje se lako probavljivi pirov griz koji na želučanu i crijevnu sluznicu djeluje poput melema.

Za smrtno bolesne pacijente sv. Hildegard iz Bingena piše:

"Ako je netko od bolesti toliko oslabio da od slabosti ne može ni gristi, dajte mu cjelovito zrno pira, skuhano u vodi te začinite maslom ili dodajte izmućen žumanjak s malo soli. Dajte to bolesnome za jesti i to će ga iznutra liječiti kao ljekovit melem."

IZVOR - Hildegard-universitaet.de

PIR



Pir u svakodnevnoj prehrani:

Dovoljno je uvrstiti pir u sva tri obroka i normalizirat će te kiselost organizma, potaknuti cirkulaciju, zaštititi i obnoviti želučanu i crijevnu sluznicu, spriječiti trombozu kao i sužavanje krvnih žila. Već sa samo jednom šnitom Pirovog kruha neutralizirat ćete žučnu kiselinu te će nestati žgaravica i želučana bol.

Cijena Pirovog brašna i inače proizvoda od pira nije mala, no iz osobnog iskustva mogu posvjedočiti da se zdrava prehrana može prilagoditi svakom budžetu samim tim što kruh pečete sami i izbacite potpuno kupovinu prerađenih proizvoda.

Inače način prehrane koji preporučuje sv. Hildegard iz Bingena lako se prilagođava našim standardima i navikama. Također preporučujem kupovanje pirovog brašna kod lokalnih mlinara. Cijena s dostavom po kilogramu brašna je povoljnija nego u prodavaonicama zdrave hrane.

Dan započnite kašom od pira i jabuka. Kao prilog za ručak možete poslužiti tjesteninu ili valjuške od pira, kuhano zrno pira u salati, žličnjake od pirovog griza… Za večeru npr. je dovoljan pirov kruh s namazom.

Zdravlje i životni stil:

Širom svijeta je prihvaćena činjenica i znanstveno dokazana da čovjekovo zdravlje danas najvećim dijelom ovisi o njegovu životnom stilu i prehrani, ali se još ne predaje važnost ni stilu ni prehrani. Čovjek uz ispravnu prehranu i disciplinirani životni stil može svoje zdravlje zadržati ili ga ponovno uspostaviti u više od 80% slučajeva, a tek 20% čine nasljedne bolesti, odnosno utjecaji okoliša.

Način života utječe na naš imunološki sustav koji kad je razoren, javlja se i razvija mnoštvo autoagresivnih bolesti. Zbog svega toga treba mijenjati način prehrane i životni stil.

Nikad nije kasno za promjene – započnite danas, ali ne zaboravite da je vjera osnovni preduvjet za cjelovito liječenje čovjeka.

3 razloga da se zaljubiš u pir:

1. Potiče probavu i regulira metabolizam

Zbog vrlo visokog udjela vlakana, pir pozitivno djeluje na probavni sustav i olakšava ispravan rad crijeva. Važno ga je samo temeljito sažvakati kako bi predprobavni enzimi u slini obavili svoj dio posla.

2. Održava stabilnu razinu šećera u krvi

Za razliku od rafinirane varijante bilo kojeg tipa pšenice, cjelovito ekološko zrno pira povoljno utječe na održavanje stabilne razine šećera u krvi jer ima niži GI (glikemijski indeks) pa ne uzrokuje naglo i brzo dizanje šećera u krvi.

3. Smanjuje simptome stresa i tjeskobe

Zbog značajnog udjela vitamina B1, pir može biti tvoj saveznik u razdoblju povećanog stresa i umora jer povoljno djeluje na zdravlje živčanog sustava te može smanjiti napetost i tjeskobu.

Ovo su bili zdravstveni argumenti u prilog piru, a sada malo o okusu, načinu kuhanja i idejama za uživanje u ovoj vrijednoj žitarici.

Kako pravilno skuhati pir:

Pir je odlična alternativa uobičajenim žitaricama na tvom jelovniku koje su ti možda dosadile. Okus mu je slatkast, blago orašast i podsjeća na okus ječma, samo bez karakteristične sluzavosti.

Pir je izvrstan na rižoto ili kao dodatak salatama. Ako ga želiš isprobati umjesto riže, skuhaj ga na mekano: 3 šalice vode i 1 šalicu pira kuhaj sat i pol i to nakon što ga opereš i pustiš da stoji u vodi preko noći. Na taj ćeš ga način učiniti lakše probavljivim.

Ako želiš oplemeniti svoje salate, skuhaj ga tako da bude dobro kuhan, ali ipak malo žvakast. Nakon pranja i namakanja, kuhaj ga na laganoj vatri do 45 minuta u 2 šalice vode, pa postepeno dodaj vode po potrebi, dok ne ispari. Naravno, pir je odličan i kao dodatak varivima i juhama.

PIR - HRANA



NAPOMENA:

Kod normalne probave ili pak kod problema s opstipacijom, preporučuje se integralno brašno i svi njegovi proizvodi kao kruh, griz, tjestenina, cjelovito pirovo zrno, mekinje, pahuljice…

Ako ste skloni mekšim stolicama ili patite od sindroma iritabilnog crijeva preporučuju se proizvodi od polubijelog ili bijelog pirovog brašna tip 405 ili 630.



molimo pročitati izjavu